Ratujmy Trójmiejski Park Krajobrazowy. Petycję do Nadleśnictwa popiera prezydent Gdańska

Ponad trzy tysiące osób podpisało się pod petycją do Nadleśnictwa Gdańsk w sprawie masowych wycinek drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym (TPK). Apel o zaprzestanie niszczenia TPK to oddolna akcja partii Zieloni oraz “Koalicji Las Jest Nasz". Inicjatywę społeczników wsparła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.   
05.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ścięte drzewa leżące w lesie
Petycja do Pauliny Partyki-Drzazgi, Nadleśniczego Nadleśnictwa Gdańsk, dotycząca powstrzymania wyrębu drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym będzie złożona w najbliższych dniach
fot. Kosycarz/KFP.pl

Jak uchronić Trójmiejski Park Krajobrazowy przed dewastacją?

Pomysłodawcy petycji spotkali się w czwartek, 5 października, z dziennikarzami. Konferencja prasowa odbyła się przed Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Gdańsku, przy ul. Rogaczewskiego 9/19.
 
- W naszym pięknym Trójmiejskim Parku Krajobrazowym dzieje się bardzo źle. Wystarczy nawet kilkuminutowy spacer i można zobaczyć, jak wielka jest skala zniszczeń, jak wyglądają rozjeżdżone przez ciężki sprzęt ścieżki turystyczne. I te niezliczone ilości pociętych drzew złożonych w stosy, przygotowane do sprzedaży. Czy też widoczne gołym okiem tereny powyrębowe, które wyglądają często jak pustynia - powiedział Marek Weryszko, współprzewodniczący pomorskich Zielonych.

Prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu apelują do rządu: Nie wycinajcie nam lasów oliwskich!

W petycji do władz Nadleśnictwa Gdańsk zawarto apel o wstrzymanie lub ograniczenie pozyskiwania drewna z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. - A jeśli już jakiekolwiek wycinki mają mieć miejsce, żeby miały one wyłącznie względy bezpieczeństwa - dodał Marek Weryszko, który kandyduje też na posła z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 25 (Gdańsk-Sopot).
Mapa lotnicza fragmentu Gdańska
Czerwone prostokąty z cyfrą 2023 to miejsca, gdzie na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zaplanowano w tym roku wycinkę drzew
mat. Fundacja Lasy i Obywatele/ www.lasyiobywatele.pl
 
- Wiek lasu liczy się według wieku najstarszego drzewa. Zatem wystarczy w trakcie wycinki zostawić jedno drzewo 150-letnie, by cały las był uważany przez leśników za las 150-letni. My chcemy, by Trójmiejski Park Krajobrazowy, który jest najstarszym po Puszczy Białowieskiej lasem na nizinach, zachował swój charakter – dodał Paweł Szutowicz, radca prawny i aktywista "Koalicji Las Jest Nasz".

Pełne wsparcie od prezydent Gdańska 

Aleksandra Dulkiewicz podziękowała działaczom partii Zieloni oraz aktywistom z “Koalicji Las Jest Nasz" za starania o uratowanie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
 
- My jesteśmy szczęściarzami. Trójmiejski Park Krajobrazowy jest miejscem, którego wielu ludzi nam zazdrości. Świadczy o tym chociażby fakt, jak wiele osób chce w jego okolicy mieszkać. Bo przecież Trójmiejski Park Krajobrazowy jest idealnym miejscem do wypoczynku i rekreacji - mówiła prezydent Gdańska.
Wyjaśniła, że dostaje liczne sygnały i prośby od mieszkańców Gdańska z prośbą o powstrzymanie wycinki drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Niestety, władze Gdańska nie mogą nic w tej sprawie wskórać, bo TPK nie jest własnością gminy. 
 
- Jest za to nas wszystkich, bo jest państwowy. Dlatego cieszę się, że obywatele wzięli sprawy w swoje ręce. I takim narzędziem do obrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przed zniszczeniem może być także ta petycja. Popieram tę inicjatywę całym sercem - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz
Dwóch mężczyzn i kobieta występujący na konferencji prasowej
Przed mikrofonem Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, ubiegający się o mandat poselski z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 25. Obok niego Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska oraz Marek Weryszko - jeden z inicjatorów petycji do Nadleśnictwa Gdańsk
fot. Rafał Kucharek/ gdansk.pl
 
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz radna Aleksandra Gosk (Platforma Sopocian Jacka Karnowskiego) przypomnieli z kolei, że samorząd tego miasta zabiega o utworzenie w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym rezerwatu „Lasy Sopockie”, o powierzchni ponad 300 hektarów. Inicjatywa ta jest obecnie na etapie konsultacji społecznych wśród mieszkańców kurortu.

Jaka jest skala zniszczeń w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

Autorzy petycji do dyrekcji Nadleśnictwa Gdańsk podali konkretne dane dotyczące wyrębu drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowego.

Nowe nasadzenia drzew w Gdańsku. Dzielnica Chełm jeszcze bardziej zielona

I tak, ilość ściętego drewna bukowego w TPK wzrosła w ciągu 10 lat o ok. 30 procent - w 2010 r. było to 31 tys. metrów sześciennych, a w 2020 r. już 41,3 tys. m sześc. Obecnie, trwa natomiast rębnia wielkopowierzchniowa na Górze Schwabego, w bezpośredniej okolicy Dworu Oliwskiego i ogrodów działkowych.
 
 

TV

Obchody Święta Policji Komendy Miejskiej