Wielki Dzień Pszczół, organizowany jest w Polsce od 4 lat po to, by przypominać o ważnym problemie, jakim jest wymieranie pszczół i o niezwykłej istotnej roli pszczołowatych dla ekosystemu i dla człowieka.
- Obchody święta organizuje niemal 60 placówek przyrodniczych w całej Polsce - tłumaczy Marianna Dworakowska, koordynatorka akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. - Do akcji przyłączyły się ogrody botaniczne, parki narodowe, etnograficzne i krajobrazowe.
Do obchodów tego święta dołączył również Gdańsk. W Ogrodzie Roślin Leczniczych przy Katedrze i Zakładzie Farmakognozji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy alei Hallera w Gdańsku-Wrzeszczu zorganizowano grę terenową i warsztaty dla najmłodszych.
- W trakcie dzisiejszego święta uczymy osoby, które nas odwiedzą m.in. jak samodzielnie zakładać Miejsca Przyjazne Pszczołom - dodaje Dworakowska. - Natomiast uczestnicząc w grze terenowej można chociaż na chwilę wcielić się w pszczołę i przeżyć dzień z jej perspektywy.
Jednym z uczestników gry terenowej był 11-letni Patryk:
- Przyjechaliśmy żeby poznać historię pszczół i dobrze się bawić - mówi młody mieszkaniec Gdańska. - W trakcie zabawy zobaczyliśmy jak trudne życie mają pszczoły i jak ludzie to wszystko niszczą.
Pomoc pszczołom powinna być bliska ludziom, ponieważ spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 zapylanych jest właśnie przez pszczoły. Dzięki nim mamy też 4 tys. odmian warzyw.
Zobacz więcej w materiale filmowym.