Gdańsk na podium wśród polskich miast, gdzie zarabia się najlepiej - według danych GUS
Jakie miasta objęło badanie Komisji Europejskiej?
Badanie KE dotyczące jakości życia w miastach na starym kontynencie dotyczy nie tylko stolic państw i innych dużych ośrodków miejskich Unii Europejskiej. Obejmuje też miasta z krajów zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA), a także z Wielkiej Brytanii, zachodnich Bałkanów i Turcji.
W tegorocznym raporcie pod lupę wzięto 83 miasta, gdzie zebrano ponad 70 tysięcy wywiadów.
Miasta w dokumencie podzielono na pięć grup, według liczby mieszkańców: począwszy na te, których populacja sięga do 250 tysięcy osób, a kończąc na wielkich, ponad 5-milionowych aglomeracjach.
"Ku zielonej transformacji" - raport Unii Metropolii Polskich. Gdańsk liderem w czterech kategoriach
Gdańsk wraz Białymstokiem znalazł się w grupie miast od 250 do 500 tys. mieszkańców. W unijnym raporcie "Jakość życia w miastach europejskich" odnotowano też Kraków i Warszawę.
Gdańsk tuż za podium w kategorii szczęśliwych miast
W ogólnym rankingu miast na pierwszym miejscu znalazł się Zurych, gdzie odsetek zadowolonych mieszkańców wyniósł 97 proc. Za miastem w północno-wschodniej Szwajcarii uplasowała się stolica Danii Kopenhaga oraz położony w północnej Holandii Groningen. Z wynikiem 95 procent Gdańsk otarł się o podium.
Za naszym miastem znalazły się: Lipsk (Niemcy), Neapol (Włochy), Sztokholm (Szwecja), Belgrad (Serbia), Genewa (Szwajcaria), Rzym (Włochy), Kluż-Napoka (Rumunia) oraz Braga (Portugalia).
Gdańsk wysoko w rankingu, gdzie dobrze żyje się imigrantom i rodzinom z dziećmi
Wysoko, bo na piątym miejscu, Gdańsk jest też wśród miast w Europie przyjaznych imigrantom. Przed nami są: Cardiff (Wielka Brytania), Lizbona (Portugalia), Braga (Portugalia) i Groningen (Holandia).
Będzie rekord frekwencyjny! Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy tylko do soboty
Podobnie, w ścisłej czołówce, na piątym miejscu Gdańsk uplasował się też wśród miast w Europie, gdzie żyje się najlepiej rodzinom z małymi dziećmi. Wyprzedzają nas tylko: Cardiff (Wielka Brytania), Oulu (Finlandia), Braga (Portugalia) i Lipsk (Niemcy).
W 2060 r. będzie nas o ponad 7 mln mniej. Na Pomorzu spadek liczby ludności będzie najmniejszy
Ponadto, wyniki badania KE pokazują, że ogólne zadowolenie w europejskich miastach pozostaje wysokie, a prawie 9 na 10 osób twierdzi, że jest zadowolonych z życia w swoim mieście. Wyniki potwierdzają również znaczną poprawę postrzeganej jakości życia w miastach we wschodnich państwach członkowskich UE.
Raport "Jakość życia w miastach europejskich" w języku angielskim można przeczytać na stronie internetowej.