Ranking miast przyjaznych kierowcom. Gdańsk znów na pierwszym miejscu  

Kolejna, siódma edycja Rankingu miast przyjaznych kierowcom, opracowanego przez portale Oponeo i Yanosik, przyniosła zwycięstwo Gdańskowi, który zostawił konkurencję daleko w tyle. Miejscem lidera mogliśmy cieszyć się i w ubiegłym roku. Ranking dotyczy miast powyżej i poniżej 300 tys. mieszkańców.
04.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W centrum otwarte okno nowoczesnego samochodu, przez okno widać młodego mężczyznę w koszulce z krótkim rękawem który unosie kciuk do góry
W kolejnej edycji rankingu miast przyjaznych kierowcom, który opracowały portale Oponeo i Yanosik, Gdańsk podobnie jak rok temu zajął pierwsze miejsce. Nz. Kierowca zadowolony z oddania do użytku ulicy Wilanowskiej w Gdańsku
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

"Złoto" i "srebro" dla Gdańska wśród miast, gdzie kierowcy mają najłatwiejsze życie

Miasta przyjazne kierowcom. Jak powstaje ranking?

To już siódma edycja Rankingu miast przyjaznych kierowcom stworzona przez portale Oponeo i Yanosik. Raport z podsumowaniem 2021 roku pokazał, że Gdańsk oraz Częstochowa są najbardziej przyjaznymi zmotoryzowanym miastami, z kolei w 2020 roku pierwsze miejsce należało do Lublina oraz Częstochowy. Tegoroczne zestawienie przyniosło wiele zmian. 

Jak podkreślają twórcy - główną zasadą tworzenia Rankingu miast przyjaznych kierowcom jest idea „fair play”. Zestawienie bazuje na systemie punktowym, który w sposób najbardziej rzetelny odzwierciedla rzeczywistość. Autorzy dzielą miejscowości na dwie główne kategorie: do i powyżej 300 tysięcy mieszkańców.

Dobryraningm

Za co przyznawane są punkty w rankingu?

Miasta przyjazne kierowcom były oceniane w kilku kategoriach, pod uwagę brano m.in. prędkość jazdy, liczbę zgłoszonych kolizji, a nawet parkowanie z uwzględnieniem rozwoju sieci Park & Go. Na jego ocenę wpływnęły również takie kryteria, jak koszty ponoszone przez kierowców w strefach płatnego parkowania, na składki ubezpieczeniowe, wymianę opon i za tankowanie. Duże znaczenie miało również promowanie ekojazdy, co przełożyło się na dodatkowe punkty dla miast z rozwiniętym systemem carsharingowym oraz dużą ilością dostępnych stacji ładowania pojazdów zeroemisyjnych.

dobrysamochod
Miasta przyjazne kierowcom były oceniane także pod kontem promowanie ekojazdy, co przekłada się na dodatkowe punkty dla miast z rozwiniętym systemem carsharingowym oraz dużą ilością dostępnych stacji ładowania pojazdów zeroemisyjnych
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Miasta liderzy Rankingu miast przyjaznych kierowcom?

W tegorocznej edycji rankingu liderem ogólnej klasyfikacji w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców został Gdańsk. Miasto wyróżnia się na tle innych m.in. dużą siecią stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Zamknięcie ul. Czopowej co najmniej do końca września. Dojścia piesze zostają zachowane

Drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji zajął Kraków, który tym samym zaliczył skok z 5 miejsca rankingu, kierowcy doceniają, że w mieście ceny za ubezpieczenie samochodu są najbardziej przystępne. Podium zamyka Szczecin z awansem z 4 pozycji oraz Bydgoszcz, które uzyskały ex aequo 42 pkt.

Największym zaskoczeniem okazał się spadek pozycji Łodzi w rankingu. W 2022 roku miasto zajmowało mocne drugie miejsce, a w tegorocznej edycji spadło do 5 pozycji.Dobryranking22

Na Jarmark św. Dominika lepiej bez samochodu. Szkoda czasu i niepotrzebnych emocji

Liderzy kategorii miast poniżej 300 tys mieszkańców. Kto na podium? 

W kategorii miast poniżej 300 tys. mieszkańców liderem został Sosnowiec, który doceniono za bezpłatne parkowanie, przystępne ceny paliw oraz niezłą płynność ruchu. Drugie miejsce zajęła Częstochowa, która jeszcze w 2020 roku obejmowała pierwszą pozycję zestawienia. Trzecie miejsce podsumowania przypadło Gliwicom, które w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu, wskoczyły o miejsce wyżej.

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas