Ranking uczelni Perspektywy 2020. GUMed i Politechnika Gdańska w pierwszej dziesiątce
To debiut Politechniki Gdańskiej na prowadzonej od 2003 r. liście Rankingu Szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities). Pomorska uczelnia znalazła się w dziewiątej setce, ale nie wiadomo dokładnie na którym miejscu, bowiem zwyczajowo dokładny ranking podawany jest jedynie dla pierwszej setki, a kolejne pozycje na liście opisywane są na zasadzie “201-300” czy “501-600”. Politechnika Gdańska znalazła się w grupie 801-900.
Ranking przygotowywany jest przez niezależną organizację ShanghaiRanking Consultancy. Eksperci biorą pod uwagę liczbę zdobytych Nagród Nobla oraz Medali Fieldsa przez pracowników i absolwentów, liczbę publikacji naukowych w prestiżowych czasopismach "Nature" i "Science" oraz cytowania, a także ogólne wyniki uczelni.
W tegorocznym rankingu znalazło się zaledwie osiem polskich szkół wyższych.
- Uniwersytet Warszawski mieści się w czwartej setce (miejsca 301-400)
- Uniwersytet Jagielloński jest w piątej setce (miejsca 401-500), co dla tej uczelni oznacza spadek po ubiegłorocznym sklasyfikowaniu w czwartej setce
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest w ósmej setce (rok temu była w siódmej)
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - w dziewiątej setce
- Politechnika Gdańska (debiut w zestawieniu) - w dziewiątej setce
- Politechnika Warszawska - w dziewiątej setce
- Śląski Uniwersytet Medyczny - w dziesiątej setce
- Warszawski Uniwersytet Medyczny - w dziesiątej setce
Prym w rankingu ogólnym wyższych uczelni dzierżą Anglosasi. W pierwszej dwudziestce jest aż 15 szkół wyższych z USA i trzy z Wielkiej Brytanii. Pierwsze miejsce zajmuje Uniwersytet Harvarda, który jest na szczycie od początku istnienia Rankingu Szanghajskiego.
CAŁY RANKING OGÓLNY - zobacz TUTAJ
Warto zauważyć, że - prócz rankingu ogólnego - publikowane są także rankingi dotyczące poszczególnych dyscyplin badawczych (Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects). Tutaj osiągnięcia mają już trzy pomorskie uczelnie: Politechnika Gdańska, GuMED i Uniwersytet Gdański.
W tegorocznej edycji Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects Politechnika Gdańska została sklasyfikowana w trzech dyscyplinach badawczych należących do dziedziny inżynierii. Co więcej, w dyscyplinie inżynierii lądowej PG uzyskała najlepszy wynik spośród polskich uczelni i pod tym względem znalazła się wśród trzystu najlepszych na świecie. Chodzi o trzy dyscypliny, należące do jednego obszaru/dziedziny - inżynierii (Engineering): inżynieria lądowa, inżynieria chemiczna oraz elektrotechnika i elektronika.
Najwyższy wynik PG uzyskała w dyscyplinie inżynieria lądowa (Civil Engineering) uzyskując 23,3 punktów, co jest jednocześnie najlepszym wynikiem spośród polskich uczelni biorących udział w rankingu. Zapewnił on PG w tej dyscyplinie pozycję w przedziale 201-300 w rankingu światowym.
Oprócz inżynierii lądowej PG sklasyfikowana została także w dwóch innych dyscyplinach: inżynieria chemiczna (Chemical Engineering, 18 punktów) oraz elektrotechnika i elektronika (Electrical&Electronic Engineering, 16,7 punktów), uzyskując w obu przypadkach pozycję na świecie w przedziale 401-500 i drugi wynik wśród polskich uczelni.
Gdański Uniwersytet Medyczny w Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects notowany jest od 2017 roku - o czym przeczytasz tutaj.
- Uczelnia pojawiła się w zestawieniu Global Ranking of Academic Subjects 2020 (miejsce 301-400) w kategorii nauk medycznych w obszarze medycyny klinicznej (clinical medicine) - tłumaczy Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed. - Co roku publikowany tzw. Ranking szanghajski uwzględnia ogólne zestawienie uczelni wyższych, ale też ranking w poszczególnych kategoriach http://www.shanghairanking.com/Shanghairanking-Subject-Rankings/index.html. GUMed od 2017 r. utrzymuje pozycję w gronie najlepszych uczelni w obszarze medycyny klinicznej. Jesteśmy przekonani, że dzięki dalszemu rozwojowi i działaniom podjętym w ramach programu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza" w perspektywie kolejnych lat będziemy sukcesywnie poprawiać naszą lokatę.
Uniwersytet Gdański w Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects został sklasyfikowany w dziedzinie ekologii w piątej setce (401-500) z notą 18,8 pkt. Zobacz - TUTAJ