- Według naszych szacunków to rozwiązanie objęłoby około 25 tys. osób niepełnosprawnych - do tej pory nie objętych darmowymi przejazdami komunikacją miejską w Gdańsku, z kolei opozycjonistów, którym przysługiwałaby ta ulga jest około 200 - informuje Kacper Płażyński, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.
Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały:
"W zgodnym przekonaniu Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości te grupy społeczne takiego wsparcia potrzebują i na nie zasługują [...] Osoby niepełnosprawne wymagają systemowego wsparcia we wszystkich obszarach swojego funkcjonowania. Ważnym elementem jest tu kwestia mobilności [...] Równie ważnym działaniem na rzecz rozwoju gdańskiej społeczności lokalnej będzie włączenie do grona osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych przejazdów działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych w okresie PRL. W ten sposób Rada Miasta Gdańska wyraźnie podkreśli, że tradycja walki o suwerenność Polski jest rzeczywiście ważna dla naszego miasta".
Dokument ten, wedle wnioskodawców, wpisze się "w praktyczny i pożądany" wymiar obchodów Roku Wolności i Solidarności, którym ogłoszono rok 2019.
Projekt uchwały ma trafić na majową sesję Rady Miasta Gdańska.
Poniżej projekt uchwały autorstwa radnych PiS: