Radiowe spotkanie kandydatów ze słuchaczami rozpoczęło się w poniedziałek 24 września, po godzinie 9, w Radiu Gdańsk i trwało do godz. 10.
Całości można wysłuchać - TUTAJ
Audycja nosiła tytuł “Śniadanie polityków”, prowadzona była przez red. Beatę Gwoździewicz z Radia Gdańsk i red. Krzysztofa Świątka z Polskiego Radia 24. W studio nie było publiczności.
Spotkanie podzielono na trzy części. Najpierw był czas na krótką prezentację założeń programowych - nie dłużej niż dwie minuty na kandydata.
Następnie uczestnicy odpowiadali na pytania zadawane przez dziennikarzy - tę część zaplanowano na 25 minut. Rozmówcy odpowiadali na pytania dotyczące spraw społecznych, gospodarki i infrastruktury.
Spotkanie zakończyło się swobodnym podsumowaniem ze strony każdego kandydata - po półtorej minuty na osobę.
Do studia Radia Gdańsk przyszło czworo z sześciorga kandydatów:
- Andrzej Ceynowa (SLD)
- Jacek Hołubowski (Gdańsk Tworzą Mieszkańcy)
- Elżbieta Jachlewska (Lepszy Gdańsk)
- Kacper Płażyński (PiS)
Paweł Adamowicz (Komitet Wyborczy Wyborców Pawła Adamowicza Wszystko Dla Gdańska) zapowiedział, że nie przybędzie na debatę z powodu wcześniej zaplanowanych obowiązków, które ma jako prezydent Miasta Gdańska. Ponadto wątpi, czy osoba współprowadzącego debatę red. Krzysztofa Świątka, gwarantuje zachowanie standardów obiektywizmu.
W odpowiedzi skierowanej do Radia Gdańsk przez Aleksandrę Dulkiewicz, w imieniu KWW Pawła Adamowicza Wszystko Dla Gdańska, czytamy.
"(...) trudno zaakceptować debatę o Gdańsku prowadzoną przez redaktora z Warszawy, a takim jest red. Krzysztof Świątek, który w swoich wypowiedziach ma dość jednoznaczny pogląd na temat Gdańska i prezydenta Pawła Adamowicza, o czym świadczy choćby załączony fragment audycji „Minęła 20” z 31 sierpnia 2018 roku. W Radio Gdańsk jest wielu rzetelnych dziennikarzy znających od podstaw Gdańsk i jego wyzwania. Dlatego też, wydawać by się mogło, że w publicznej rozgłośni regionalnej wyborami samorządowymi, będą zajmować się dziennikarze lokalni dobrze znający nasze miasto, a nie przysłani dziennikarze z centrali mediów narodowych".
"Podtrzymuję przyjęcie zaproszenia przez kandydata na prezydenta Pawła Adamowicza do debaty w publicznej rozgłośni regionalnej, jaką jest Radio Gdańsk, o ile zostaną zachowane standardy rzetelności dziennikarskiej i obiektywizmu, które przez ponad 70 lat istnienia radia były Waszą wizytówką, a termin zostanie ustalony z odpowiednim wyprzedzeniem".
ZOBACZ PROGRAM Z UDZIAŁEM RED. KRZYSZTOFA ŚWIĄTKA - TUTAJ
Zaproszenie do debaty zostało wystosowane przez Radio Gdańsk w dniu 20 września.
W odpowiedzi skierowanej do Radia Gdańsk czytamy:
- Po pierwsze, od paru tygodni na godz. 9 w poniedziałek 24 września zaplanowane jest otwarcie 100. nowego boiska przyszkolnego w Gdańsku. Zapraszamy rozgłośnię lokalną do wzięcia udziału w tej ważnej dla społeczności Brzeźna i Gdańska uroczystości przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 ul. Krasickiego 10. Tym bardziej, że oprócz otwarcia boiska odbędzie się losowanie finałowych drużyn w projekcie „100 turniejów na 100 lat niepodległości Polski”.
- Po drugie, od przynajmniej dwóch tygodni zaplanowana jest na poniedziałkowe popołudnie 24 września debata kandydatów na prezydenta Gdańska w Gazecie Wyborczej Trójmiasto. Państwa zaproszenie pojawiło się na cztery dni przed debatą. Niektórzy mogliby łączyć to zaproszenie z informacją o tym, że kandydat Prawa i Sprawiedliwości nie weźmie udziału w debacie GW.
Z udziału w debacie zrezygnował też Jarosław Wałęsa (Koalicja Obywatelska). O przyczynach rezygnacji opowiedział podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek rano, 24 września.
WIĘCEJ: WYBORY. Jarosław Wałęsa apeluje o inne zasady debaty kandydatów