Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. Współpraca z seniorami i organizacjami pozarządowymi
Agnieszka Owczarczak: Dziękuję za pracę na rzecz seniorów
We wtorek 25 kwietnia 2023 roku w Nowym Ratuszu w Gdańsku odbyła się ostatnia sesja pierwszej kadencji Gdańskiej Rady Seniorów. W związku z pandemią COVID-19 kadencja rady została w 2020 roku na mocy uchwały Rady Miasta Gdańska przedłużona do zakończenia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemiologicznego i będzie działać do końca kwietnia 2023 roku.
Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska odwiedziła radnych z upominkami i dyplomami.
- Państwa kadencja trwała dłużej niż się spodziewaliśmy - powiedziała Agnieszka Owczarczak. - Dziś pragnę Państwu podziękować za ten czas, kiedy aktywnie braliście udział w pracach na rzecz seniorek i seniorów w mieście, zabieraliście aktywnie głos w sprawach istotnych dla środowiska, a sami najlepiej wiecie, jakie problemy wymagają rozwiązania. Dziękuję też za działania poza Radą Seniorów, bo nie tylko tutaj jesteście aktywni. Mam nadzieję, że spotkamy się w następnej kadencji. Do zobaczenia w różnych miejscach w Gdańsku.
Gabriela Dudziak: Rada to strażnicy spraw seniorów w Gdańsku
W Gdańsku żyje prawie 130 tysięcy osób powyżej 60 roku życia. To ich przedstawiciele weszli w skład powołanej w 2018 roku Rady Seniorów w Gdańsku. W wyborach wyłoniono 31 osób, to w większości przedstawiciele organizacji pozarządowych działający na rzecz gdańskich seniorów. Gdańska Rada ma charakter doradczy i inicjatywny, współpracuje też z organami Miasta Gdańska w zakresie planowania i realizacji polityki senioralnej. Jej celem jest angażowanie seniorów w sprawy lokalnej społeczności, dotyczące przede wszystkim zaspokajania potrzeb środowiska osób starszych. Większość w niej stanowią seniorzy zgłoszeni przez lokalne społeczności, kilku jest przedstawicielami instytucji bądź organizacji działających na rzecz osób starszych.
- To są reprezentanci różnych grup senioralnych - powiedziała Gabriela Dudziak, pełnomocnik Prezydent Gdańska ds Seniorów. - To bardzo istotne, bo w ostatnich latach, kiedy staramy się, żeby seniorzy byli pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego, ważne żeby był to głos samych seniorów. Członkowie Rady to są liderzy różnych grup, które w Gdańsku już działają.
Gdańskie Lekcje Obywatelskie. - Miejcie oczy i uszy szeroko otwarte, nie mówcie: „nie da się”
Jak dodaje Gabriela Dudziak rada to grono doradcze i nie zawsze ogrom pracy i zaangażowania radnych przekłada się na konkretne zmiany czy udogodnienia na rzecz seniorów. Jednak jej zdaniem zdobyte w pierwszej kadencji doświadczenia sprawią, że skuteczność działań na rzecz seniorów będzie coraz większa. Jak mówi - rolą rady jest bycie strażnikiem tego, czy sprawy seniorów są traktowane poważnie.
Rada Seniorów. 35 uchwał, komisje problemowe, spotkania z liderami
- Sukcesem jest samo powstanie rady - uważa Aleksander Żubrys, przewodniczący Rady Seniorów w Gdańsku. - Stworzyliśmy rzetelne podstawy organizacyjne. Nasza rola to koordynowanie, wspieranie pracy organicznej, która dzieje się w terenie. To wstęp do tego, aby nasze postulaty były słyszane przez władze, żeby wzrosła nasza skuteczność, poczucie sprawczości, szacunek. Radni pierwszej kadencji to znakomita grupa liderów z terenu, pracujących na poważnie, z zaangażowaniem. Sprawy poruszane na sesjach od razu przekazywane były do klubów seniora i stowarzyszeń. A przy tym bardzo polubiliśmy się i mam nadzieję, że będziemy trzonem w następnej kadencji rady.
I tak przez okres działalności Rada Seniorów w Gdańsku zwołała 20 sesji, odbyły się dwie sesje wyjazdowe: na Wyspie Sobieszewskiej i Śródmieściu. Podjęto 35 uchwał dotyczących m.in. bezpieczeństwa seniorów (dwie uchwały), w sprawie aktywizacji zawodowej i społecznej seniorów, upowszechniania edukacji i kultury oraz budowania więzi międzypokoleniowych, kolejną uchwałą jest uchwała dotycząca współpracy z organizacjami pozarządowymi (NGO) i Klubami Seniora, współpracy Rady Seniorów w Gdańsku z Radami Dzielnic Miasta Gdańska, uchwała w sprawie problemów ochrony środowiska (także dwie uchwały).
Obsługa Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny od początku maja w nowym miejscu
Jedną z ważniejszych uchwał była uchwała w sprawie działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku i innych, komplementarnych aspektów opieki i wspomagania osób starszych. Pod koniec kadencji podjęto dwie istotne uchwały: w sprawie aktualnej sytuacji socjalno-bytowej osób starszych w Gdańsku i założeń deinstytucjonalizacji usług społeczno-opiekuńczych oraz ich wdrażania na terenie Gdańska w odniesieniu do osób starszych. Rada powołała siedem komisji problemowych, które pracowały nad projektami powyższych uchwał. Radni zapraszali też na obrady ekspertów z różnych dziedzin m.in. socjologii, psychologii, dyrektorów Urzędu Miejskiego, dyrektorów jednostek miejskich, komendantów: Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych, przedstawicieli klubów i kół senioralnych a także pisarzy, sympatyków Rady oraz przyjaciół.
Parada seniorów, festiwal pracy, całodniowy rejs
W trakcie trwania kadencji Rada Seniorów w Gdańska współpracowała z organizacjami senioralnym, klubami/kołami seniora, angażowała się w inicjatywy miejskie takie jak: tradycyjna, wspaniała i kolorowa „parada seniorów” zakończona piknikiem w Parku Św. Barbary. Uczestniczyła w „Festiwalu Pracy” organizowanym przez Gdański Urząd Pracy. Na festiwalu prezentowały się organizacje senioralne.
- Byliśmy w „strefie równości” przez kilka weekendów, pokazywało się wiele klubów seniora - dodaje Aleksander Żubrys. - Współpracowaliśmy tam z Młodzieżową Radą Miasta Gdańska, z którą podpisaliśmy porozumienie o stałej współpracy. Odbyło się kilka imprez związanych z Gdańskiem, jako stolicą wolontariatu, m.in. w ECS debata z delegacjami zagranicznymi o seniorach w wolontariacie i roli Rady Seniorów w tym zakresie. Październik to „miesiąc seniora” - ubiegłoroczny obfitował w wiele zdarzeń z udziałem Rady.
Rada Seniorów w Gdańsku. Radna Wasilewska: my, starzy, musimy być "zapleczem" dla młodych
Kolejnym przedsięwzięciem był projekt „Back to rock” realizowany wspólnie z Fundacją „Parkowisko”, polegający na międzypokoleniowej zabawie przy dobrej muzyce rockowej, granej przez zespół seniorów. Kolejny projekt kulturalno-społeczny to „Salonik” realizowany wspólnie z Fundacją „Parkowisko”, Kinem „Kameralne Cafe” i Fundacją Divercity, gdzie gośćmi byli ciekawi ludzie kultury i sztuki. Seniorzy brali również udział w licznych debatach, konferencjach, komisjach konkursowych, seminariach, szkoleniach komputerowych, treningach pamięci.
Odbyły się również imprezy integracyjne: całodniowy rejs po Zatoce Gdańskiej żaglowcem „Gen. Zaruski”, z udziałem przedstawicieli najlepszych organizacji senioralnych. Spotkanie noworoczno-integracyjne „Rada i Przyjaciele” wieńczące rok wspólnej, trudnej, ale satysfakcjonującej pracy z tymi wszystkimi, którzy sprzyjali i pomagali Radzie Seniorów w Gdańsku oraz innymi gdańskimi organizacjami senioralnymi.