Co zawiera apel radnych?
Apel “w sprawie podjęcia natychmiastowych działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy warunków życia mieszkańców dzielnic przyportowych w Gdańsku” poparło 21 radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska. 7 radnych opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu.
Rada Miasta Gdańska w związku z nadmierną emisją pyłów węglowych, wzywa Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA z siedzibą w Gdańsku do podjęcia natychmiastowych działań na rzecz powstrzymania emisji szkodzących mieszkankom i mieszkańcom Gdańska.Nieskuteczność działań podejmowanych przez poprzednie władze spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA w latach 2022-2023 wzbudzała protesty i społeczne niezadowolenie.Wzywamy nowe władze spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA, aby niezwłocznie przedstawiły konkretny plan realnych działań, którego celem będzie redukcja emisji pyłów węglowych na zamieszkałe tereny zwłaszcza dzielnic: Nowy Port, Letnica, Brzeźno, Młyniska, Przeróbka, Stogi
Jest decyzja ws. Port Service. Czy spółce przedłużono umowę na działalność?
ZOBACZ ZAPIS WIDEO Z V SESJI RMG:
Druga część apelu dotyczy Port Service, choć nazwa tego przedsiębiorstwa nie jest wprost wymieniona.
Rada Miasta Gdańska, w związku z wieloletnią bezczynnością byłego wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, sprawującego tę funkcję przez okres ośmiu lat (od 2015 do 2023 r.) z nominacji rządów Prawa i Sprawiedliwości, w zakresie gospodarki odpadami przemysłowymi, w tym odpadami medycznymi i innymi odpadami niebezpiecznymi, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie mieszkanek i mieszkańców Gdańska, apeluje do wojewody pomorskiego oraz ministra aktywów państwowych o podjęcie wszelkich działań zmierzających do tego, aby na terenie Gdańska przestały funkcjonować inne niż hermetyczne i zeroemisyjne instalacje utylizacji odpadów.
W uzasadnieniu apelu napisano m.in., że występujące uciążliwości związane z przeładunkiem węgla w gdańskim porcie to następstwo inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.
Przed nowym funkcjonującym od 24 maja 2024 r. zarządem spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA stoi ogromne wyzwanie. Oczywistym jest, że w trzy miesiące nie można nadrobić zaniechań z poprzednich lat
- głosi uzasadnienie apelu.
Radni wskazali też, że Port Gdańsk musi niezwłocznie przedstawić konkretny plan, który ograniczy emisję pyłu węglowego. Sposobem na to może być np. wykorzystanie do składowanie surowca innych nabrzeży, bardziej oddalonych od terenów mieszkalnych.
Dotychczasowe działania podjęte przez nowe władze ZMPG przedstawiła podczas sesji RMG Regina Stawnicka, rzecznik prasowy spółki. Dla przykładu, od stycznia do maja 2024 r. wydała ok. 4 mln zł na różne działania, które mają zredukować pylenie węgla.
Precz z tym pyłem! Protest mieszkańców w Letnicy, Straż Miejska bada zanieczyszczenia
Jaki był apel autorstwa PiS?
Zanim jednak przegłosowano ten dokument własny apel w tej samej sprawie, wniósł pod obrady Rady Miasta klub PiS. Jego treść dotycząca zanieczyszczenia pyłem węglowym była podobna do ostatecznie przyjętego przez RMG, ale do podjęcia działań na rzecz redukcji emisji wzywała premiera, ministra aktywów państwowych, wojewodę pomorskiego oraz prezydenta Gdańska.
W drugiej części tego dokumentu PiS apelował natomiast do tych samych przedstawicieli władzy o podjęcie natychmiastowych działań, które zakończyłyby działalność w Gdańsku spółki Port Service, zajmującej się spalaniem odpadów niebezpiecznych.
W tej sytuacji kluby Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska wniosły poprawki do apelu PiS. W części dotyczącej zanieczyszczenia powietrza pyłem węglowym oba kluby swoją odezwę ograniczyły do władz Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Z kolei, w przypadku Port Service wyraźnie wskazały, że odpowiedzialność za to, że spółka ta dalej będzie działać na terenie portu spada na Dariusza Drelicha, poprzedniego wojewodę pomorskiego z nominacji PiS.
Nad apelem, autorstwa klubu PiS, dyskusja trwała prawie trzy godziny. Głos zabrało kilkunastu radnych.
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta ws. pyłu. Apel radnych i doniesienie do prokuratury
Ostatecznie, zarządzono najpierw głosowanie nad poprawkami wniesionymi do apelu przez kluby Koalicja Obywatelska oraz Wszystko dla Gdańska. Zmiany zostały przyjęte. I wtedy nieoczekiwanie Tomasz Rakowski, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, oświadczył, że w takim razie PiS wycofuje w całości swój apel.
Po ok. półgodzinnej przerwie kluby Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska przygotowały nowy projekt apelu. Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu KO, zaproponował jednocześnie, aby głosowanie nad jego treścią odbyło się już bez debaty. Tak też się stało.
NASZA FOTOGALERIA Z V SESJI RMG: