Rada Miasta kontra pył węglowy i Port Service: żeby w dzielnicach było lepsze powietrze

Rada Miasta Gdańska przyjęła w czwartek, 29 sierpnia, apel, w którym wzywa Zarząd Morskiego Portu Gdańsk do niezwłocznego podjęcia działań w celu ograniczenia pyłu węglowego na terenie dzielnic sąsiadujących ze spółką. W tym samym dokumencie radni zwrócili się też do wojewody pomorskiego oraz ministra aktywów państwowych o podjęcie pilnych starań, aby na terenie Gdańska mogły funkcjonować tylko spalarnie odpadów niebezpiecznych całkowicie bezpieczne dla mieszkańców i środowiska naturalnego. Ta część apelu RMG odnosi się do działającej od 30 lat w mieście firmy Port Service. 
29.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie wykonane z góry przedstawia wnętrze zabytkowego pomieszczenia, w którym ustawione są rzędy ław. Przy ławach, obok siebie siedzą elegancko ubrani ludzie, przed każdą osobą stoi laptop oraz mikrofon i lamka. Po prawej stronie kadru widoczna oddzielna część pomieszczenia, w której również siedzą ludzie. Za nimi widoczne flagi
Czwartkowa sesja radnych nie jest pierwszą, podczas której zajęto się zanieczyszczeniem pyłem węglowym z terenu portu. 1 czerwca 2023 r. odbyła się w tej sprawie nadzwyczajna sesja Rady Miasta Gdańska. Zwołano ją wówczas na wniosek klubu radnych Wszystko dla Gdańska i Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Co zawiera apel radnych?

Apel “w sprawie podjęcia natychmiastowych działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy warunków życia mieszkańców dzielnic przyportowych w Gdańsku” poparło 21 radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska. 7 radnych opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu. 
 
Rada Miasta Gdańska w związku z nadmierną emisją pyłów węglowych, wzywa Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA z siedzibą w Gdańsku do podjęcia natychmiastowych działań na rzecz powstrzymania emisji szkodzących mieszkankom i mieszkańcom Gdańska.
Nieskuteczność działań podejmowanych przez poprzednie władze spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA w latach 2022-2023 wzbudzała protesty i społeczne niezadowolenie.
Wzywamy nowe władze spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA, aby niezwłocznie przedstawiły konkretny plan realnych działań, którego celem będzie redukcja emisji pyłów węglowych na zamieszkałe tereny zwłaszcza dzielnic: Nowy Port, Letnica, Brzeźno, Młyniska, Przeróbka, Stogi

Jest decyzja ws. Port Service. Czy spółce przedłużono umowę na działalność?

ZOBACZ ZAPIS WIDEO Z V SESJI RMG:

 

Druga część apelu dotyczy Port Service, choć nazwa tego przedsiębiorstwa nie jest wprost wymieniona. 
Rada Miasta Gdańska, w związku z wieloletnią bezczynnością byłego wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, sprawującego tę funkcję przez okres ośmiu lat (od 2015 do 2023 r.) z nominacji rządów Prawa i Sprawiedliwości, w zakresie gospodarki odpadami przemysłowymi, w tym odpadami medycznymi i innymi odpadami niebezpiecznymi, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie mieszkanek i mieszkańców Gdańska, apeluje do wojewody pomorskiego oraz ministra aktywów państwowych o podjęcie wszelkich działań zmierzających do tego, aby na terenie Gdańska przestały funkcjonować inne niż hermetyczne i zeroemisyjne instalacje utylizacji odpadów. 
Na zdjęciu znajduje się mężczyzna w bordowej marynarce, który stoi przy mównicy w sali obrad, prawdopodobnie podczas oficjalnego spotkania lub sesji rady miejskiej. Mężczyzna wygląda na skupionego, patrzy przed siebie, trzymając ręce na mównicy. Przed nim znajduje się mikrofon, z którego korzysta, aby przemawiać do zgromadzonych. W tle widać duży ekran, na którym wyświetlone jest logo miasta Gdańsk, co sugeruje, że spotkanie ma miejsce w Gdańsku. Po obu stronach ekranu znajdują się okna z zasłoniętymi roletami. Widać również kilka flag stojących w rogu pomieszczenia, co nadaje miejscu oficjalny charakter. Przy stołach siedzi kilku innych uczestników, zajętych swoimi zadaniami, a niektórzy z nich używają komputerów lub rozmawiają. Atmosfera jest formalna, a wnętrze, podobnie jak na poprzednim zdjęciu, ma klasyczny wystrój z elementami drewnianymi i sztukateriami na ścianach.
Wśród radnych, którzy zabierali głos podczas debaty o zanieczyszczeniu powietrza z terenu portu, był Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klub KO
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
W uzasadnieniu apelu napisano m.in., że występujące uciążliwości związane z przeładunkiem węgla w gdańskim porcie to następstwo inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. 
 
Przed nowym funkcjonującym od 24 maja 2024 r. zarządem spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA stoi ogromne wyzwanie.  Oczywistym jest, że w trzy miesiące nie można nadrobić zaniechań z poprzednich lat
- głosi uzasadnienie apelu. 
 
Radni wskazali też, że Port Gdańsk musi niezwłocznie przedstawić konkretny plan, który ograniczy emisję pyłu węglowego. Sposobem na to może być np. wykorzystanie do składowanie surowca innych nabrzeży, bardziej oddalonych od terenów mieszkalnych. 
 
Dotychczasowe działania podjęte przez nowe władze ZMPG przedstawiła podczas sesji RMG Regina Stawnicka, rzecznik prasowy spółki. Dla przykładu, od stycznia do maja 2024 r. wydała ok. 4 mln zł na różne działania, które mają zredukować pylenie węgla.  

Precz z tym pyłem! Protest mieszkańców w Letnicy, Straż Miejska bada zanieczyszczenia

Jaki był apel autorstwa PiS?

Zanim jednak przegłosowano ten dokument własny apel w tej samej sprawie, wniósł pod obrady Rady Miasta klub PiS. Jego treść dotycząca zanieczyszczenia pyłem węglowym była podobna do ostatecznie przyjętego przez RMG, ale do podjęcia działań na rzecz redukcji emisji wzywała premiera, ministra aktywów państwowych, wojewodę pomorskiego oraz prezydenta Gdańska.
 
W drugiej części tego dokumentu PiS apelował natomiast do tych samych przedstawicieli władzy o podjęcie natychmiastowych działań, które zakończyłyby działalność w Gdańsku spółki Port Service, zajmującej się spalaniem odpadów niebezpiecznych. 
Na zdjęciu widzimy dwóch mężczyzn siedzących obok siebie przy stole w sali obrad. Obaj są ubrani formalnie – mają na sobie garnitury, koszule i krawaty. Mężczyzna po lewej stronie jest łysy, nosi okulary i ma na sobie granatową marynarkę w kratę. Wygląda na zamyślonego, spogląda w bok i opiera głowę na ręce, co może sugerować, że jest skupiony lub zastanawia się nad omawianą kwestią. Przed nim na stole znajduje się laptop, filiżanka z napojem oraz mikrofon. Mężczyzna po prawej stronie również nosi okulary i ma jasne, krótko ostrzyżone włosy. Jest ubrany w ciemny garnitur i patrzy w stronę swojego kolegi z zamyśleniem lub ciekawością. Przed nim również leży laptop, a na stole znajdują się mikrofony oraz szklanka. W tle widać innych uczestników spotkania siedzących przy swoich miejscach. Wnętrze sali jest eleganckie, z jasnymi ścianami i drewnianymi wykończeniami. Przez okna po lewej stronie wpada światło, co nadaje pomieszczeniu jasny, ale formalny charakter. Wydaje się, że scena przedstawia chwilę dyskusji lub rozważania podczas oficjalnego posiedzenia.
Liderzy Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska. Od lewej: Kazimierz Koralewski - zastępca przewodniczącego klubu, Tomasz Rakowski - przewodniczący klubu
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
W tej sytuacji kluby Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska wniosły poprawki do apelu PiS. W części dotyczącej zanieczyszczenia powietrza pyłem węglowym oba kluby swoją odezwę ograniczyły do władz Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Z kolei, w przypadku Port Service wyraźnie wskazały, że odpowiedzialność za to, że spółka ta dalej będzie działać na terenie portu spada na Dariusza Drelicha, poprzedniego wojewodę pomorskiego z nominacji PiS. 
 
Nad apelem, autorstwa klubu PiS, dyskusja trwała prawie trzy godziny. Głos zabrało kilkunastu radnych. 

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta ws. pyłu. Apel radnych i doniesienie do prokuratury

Ostatecznie, zarządzono najpierw głosowanie nad poprawkami wniesionymi do apelu przez kluby Koalicja Obywatelska oraz Wszystko dla Gdańska. Zmiany zostały przyjęte. I wtedy nieoczekiwanie Tomasz Rakowski, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, oświadczył, że w takim razie PiS wycofuje w całości swój apel.  
 
Po ok. półgodzinnej przerwie kluby Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska przygotowały nowy projekt apelu. Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu KO, zaproponował jednocześnie, aby głosowanie nad jego treścią odbyło się już bez debaty. Tak też się stało. 

 

NASZA FOTOGALERIA Z V SESJI RMG:

 

TV

W olimpijskim klimacie