Jak wygląda rejs Baltic Pass – Maritime Heritage Tours?
Podczas rejsu można będzie przekonać się, że drewniane żaglowce mają swoją duszę i pływają na nich dzielni żeglarze. A wszystko to w otoczeniu pięknej scenerii wód Zatoki Gdańskiej oraz kanału portowego.
W tę wyjątkową podróż zabiorą chętnych żaglowce STS “Generał Zaruski”, s/y “Antica”, s/y “Bonawentura” oraz s/y “Bryza H”. Rejs stworzy uczestnikom szansę na zobaczenie najbardziej interesujących miejsc związanych z dziedzictwem morskim naszego regionu. Na chętnych załogantów czeka 80 miejsc.
200 wyścigów w ciągu 17 dni. LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 zakończone
Atrakcje podczas rejsu
Podczas rejsu zobaczyć będzie można spichlerze na Ołowiance, statek muzeum „Sołdek”, Twierdzę Wisłoujście i wiele innych miejsc.
-
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – kompleksowe muzeum oparte na kilku reprezentacyjnych obiektach, takich jak Spichlerze na wyspie Ołowianka, statek parowy “Sołdek”, Żuraw, czy Centrum Kultury Morskiej. W zbiorach NMM znajdziemy zabytki związane z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem, rybołówstwem oraz morską historią Polski.
-
Twierdza Wisłoujście – unikatowy pomnik fortyfikacji, dawniej położony przy głównym wejściu do portu gdańskiego, którego najważniejszym zadaniem była kontrola, ochrona i nawigacja światłem latarni statków kupieckich. Obecnie co roku odbywają się tu inscenizacje bitew morskich, spotkania z grupami rekonstrukcji historycznych, warsztaty dawnego rzemiosła.
-
Pomnik Obrońców Wybrzeża – doskonale wszystkim znany pomnik na półwyspie Westerplatte, przy wejściu do portu morskiego, na terenie byłej polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Pomnik w formie kopca, z monumentem o wysokości 25 metrów, upamiętnia polskich obrońców Wybrzeża z września 1939 roku.
-
Latarnia Morska w Nowym Porcie – jedna z najpiękniejszych w północnej Europie zbudowana w 1893 r. Mierzy 27 metrów wysokości. Była pierwszą latarnią morską nad Bałtykiem używającą światła elektrycznego. W jej wnętrzu podziwiać można pięknie zachowane stare historyczne urządzenia optyczne (m.in. Kulę Czasu), a z jej szczytu zachwycający widok na port gdański, Westerplatte i całą Zatokę Gdańską aż po Gdynię i Hel.
Plan rejsu oldtimerem
Całodzienna „podróż przez wieki” rozpocznie się spotkaniem o godz. 9:30 przed siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance (od strony parkingu), które będzie można zwiedzić. Następnie uczestnicy zamustrują się na pokładach czterech gdańskich oldtimerów i rozpoczną żeglugę. Na Zatoce Gdańskiej będą czynnie uczestniczyć w stawianiu żagli, nawigowaniu, a załoga stała stworzy niepowtarzalną okazję, by stanąć za kołem sterowym żaglowca. Będzie też ciepły posiłek i przekąska, a kapitanowie umilą czas snując swoje morskie opowieści. Impreza zakończy się ok. godz. 18:30 w miejscu pod siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz w Marinie Gdańsk, gdzie cumuje część oldtimerów.
Rejsy zaplanowane są na 3 września, ale rekrutacja już ruszyła. Więcej szczegółów i rezerwacja: zaruski.pl
Statek Uniwersytetu Gdańskiego "Oceanograf" po 39 dniach zakończył swój rejs w Gdańsku
Reguły obowiązujące podczas rejsu
Oto najważniejsze zasady, które będą obowiązywać podczas rejsu:
-
Podczas rejsu obowiązuje zakaz spożywania alkoholu oraz bycia pod jego wpływem. Dotyczy to także innych środków odurzających
-
Minimalny wiek uczestników – 10 lat (TYLKO pod opieką rodziców/opiekunów); samodzielny udział w rejsie możliwy dla osób w wieku 15 lat
-
Uczestnicy otrzymują pamiątkowe materiały promocyjne
-
Uczestnicy rejsu, mając status załogi, są ubezpieczeni w zakresie NNW
-
Przed rejsem warto przeczytać: Jak się przygotować i Podręcznik załoganta
-
WAŻNE! Jeśli wystąpią nadzwyczajnie trudne warunki pogodowe i rejs miałby być odwołany, zostaną Państwo o tym poinformowani przez Biuro Armatorskie GOS (brak takiej informacji oznacza, że rejs odbędzie się z godnie z planem).