• Start
  • Wiadomości
  • Matarnia, Jasień i Kokoszki. Żeby było miejskie ciepło - zobacz przewiert pod Obwodnicą [FILM Z DRONA]

Matarnia, Jasień i Kokoszki. Żeby było miejskie ciepło - zobacz przewiert pod Obwodnicą [FILM Z DRONA]

Trwa rozbudowa sieci ciepłowniczej w Gdańsku. Do grudnia powstanie łącznie około 11 km nowej magistrali, dostęp do niej uzyska aż 30 tys. mieszkańców. Pierwsze dostawy ciepła ruszą jeszcze w tym roku. ZOBACZ jak powstaje przewiert pod Obwodnicą Trójmiasta.
09.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przewiert pod Obwodnicą Trójmiasta jest prawie całkowicie zautomatyzowany

- W marcu, wspólnie z Urzędem Miejskim, zapytaliśmy mieszkańców Jasienia, Kokoszek i Matarni o to, co jest najlepszym sposobem na poprawę jakości powietrza w mieście. Ponad połowa zadeklarowała, że przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ruszyliśmy więc z projektem - przypomina Anna Jakób, członek zarządu Grupy GPEC, firmy, która w Gdańsku zajmuje się wytwarzaniem i dostarczaniem ciepła.

Od czerwca Grupa GPEC prowadzi działania związane z przyłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej górnego tarasu miasta.

Przewiert ma 1,8 m średnicy i 110 m długości. Do środka wkładane są trzy stalowe rury o średnicy 720 mm

Jednym z najważniejszych etapów prac jest przekroczenie Obwodnicy Trójmiasta. Przewiert rozpoczął się 6 października. Do jego realizacji wykorzystana jest jedna z kilku w Europie otwartych głowic do mikrotunelingu (metoda przewiertu polegająca na zautomatyzowanym drążeniu tunelu przy pomocy tarczy wiertniczej z jednoczesnym przeciskiem rur przewodowych).

- Mamy doświadczenie w realizacji skomplikowanych technicznie inwestycji. W 2015 roku połączyliśmy siecią ciepłowniczą gdańskie dzielnice Przeróbka i Stogi - wyjaśnia Anna Jakób. - Wykonaliśmy tam skomplikowany przewiert sterowany pod dnem rzeki.

Pod Obwodnicą Trójmiasta na głębokości 8 metrów powstaje przewiert o średnicy 1,8 m i długości 110 m. Do środka wkładane są trzy stalowe rury o średnicy 720 mm, a w każdej z nich umieszczona zostanie sieć preizolowana o średnicy 400 mm. 


ZOBACZ przewiert pod obwodnicą (z drona)

ZOBACZ przewiert pod obwodnicą Trójmiasta: rozbudowa sieci ciepłowniczej


Dzięki przewiertowi do grudnia 2017 roku powstanie łącznie około 11 km nowej magistrali, miejska cieć ciepłownicza dotrze do Matarni, Jasienia i Kokoszek. Dostęp do centralnego ogrzewania uzyska aż 30 tys. mieszkańców Gdańska.

- Ciepło do mieszkańców tych dzielnic popłynie jeszcze w tym roku - zapewnia Anna Jakób.

Całkowity koszt rozbudowy sieci ciepłowniczej górnego tarasu miasta to około 70 mln zł. Część tej kwoty pokryje dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot realizowanych zgodnie z Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. 

{id98350}

Rozbudowa sieci ciepłowniczej górnego tarasu miasta odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy ruszył na początku czerwca 2017 roku - zbudowany został odcinek, który połączył okolice ul. Przytulnej z ul. Myśliwską. W drugim etapie zlikwidowana zostaje stara kotłownia w Matarni a system będzie piąć się równolegle w dwóch kierunkach: w stronę SPC Myśliwska oraz w stronę Matarni i Kokoszek.


Gdańsk wśród najlepszych

Gdańsk może pochwalić się jednym z najbardziej rozbudowanych i nowoczesnych systemów ciepłowniczych. Ma on niemal 600 km długości, średnio na każdy 1 km2 powierzchni przypada 2,17 km sieci ciepłowniczej. To znacznie więcej niż w Poznaniu czy Wrocławiu.

W efekcie inwestycji i likwidacji kotłowni położonej w Matarni zyskają nie tylko mieszkańcy, ale i powietrze w Trójmieście. Do tej pory kotłownia emitowała do atmosfery 17,7 ton dwutlenku węgla rocznie, czyli tyle, ile generuje ponad 2200 domków jednorodzinnych.


CZYTAJ TAKŻE:

Warto zmienić ogrzewanie na ekologiczne! Nowe zasady przyznawania i jeszcze większa kwota dotacji!



TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka