• Start
  • Wiadomości
  • Przeróbka. Mieszkańcy chcą skateparku. Miasto ogłosiło przetarg

Przeróbka. Mieszkańcy chcą skateparku. Miasto ogłosiło przetarg

Wykonawcę prac wyłoni Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, a inwestycja to zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego 2022 pod hasłem:"Skatepark - miejsce do spędzania aktywnie wolnego czasu młodzieży". Obiekt powstanie przy ul. Lenartowicza, w sąsiedztwie torów kolejowych.
28.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu z drona widać zielony teren, zniszczone boisko betonowe, po prawej na nasypie leżą tory kolejowe, a po lewej widać budynki mieszkalne i zaparkowane obok samochody
Na Przeróbce, przy ul. Lenartowicza, powstanie skatepark. Tak zdecydowali mieszkańcy w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Osowa. Budowa nowej szkoły podstawowej zakończona. Trwają odbiory

Zamiast zniszczonego boiska - skatepark

Skatepark zaprojektowano w formie betonowej płyty z wyprofilowanymi przeszkodami, także betonowymi, przystosowanymi do jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach bmx. Nie zabraknie tam również poręczy czy specjalnych murków.

Obiekt ten zaplanowano w miejscu, w którym znajduje się dawne boisko o nawierzchni asfaltowej, będące obecnie w złym stanie technicznym. Nikt z niego nie korzysta, a teren inwestycji porastają trawy i krzewy. W pobliżu znajdują się budynki mieszkalne, a także jezdnia z torowiskiem i droga rowerowa. Jest też wysoki nasyp, na którym znajdują się tory kolejowe.

Najpierw rozbiórka, potem budowa

W ramach inwestycji zaplanowano rozbiórkę części nawierzchni wspomnianego boiska - ponad 300 metrów kw.

Przeszkody skateparku zostały zaprojektowane w odległości minimum 10 metrów od pobliskiej działki drogowej, a także ponad 10 metrów od śmietników oraz ponad 2 metrów od chodników, drzew oraz innych, istniejących elementów zagospodarowania.

W ramach inwestycji zaplanowano także elementy małej architektury: stojaki na rowery, ławki, kosz na śmieci oraz tablicę informacyjną z regulaminem nowego obiektu.

Co konkretnie zaplanowano w skateparku na Przeróbce?

Przykładowo: od strony zachodniej znajdą się trzy przeszkody służące do rozpędzania się i zawracania. Będzie to tzw. quarterpipe, czyli podjazd o przekroju łuku o stałym promieniu i wysokości 99cm z wykończeniem krawędzi w formie copingu.

Będzie też niższy quarterpipe, na którego podeście zaprojektowano betonowy krawężnik o wysokości 13cm oraz Bankramp 100, czyli podjazd o wysokości 99cm z łagodnym wyobleniem o promieniu 170cm u podstawy. W środkowej części skateparku zaprojektowano wzniesienie w kształcie litery A z murkiem na krawędzi oraz poręczą w środkowej części. Przeszkoda ta służy do wykonywania trików typu grind i slide. Będą też dwa podjazdy o przekroju łuku, które posiadają wspólną krawędź wykończoną grubym copingiem o średnicy ponad 100 mm. W południowo-centralnej części znajdzie się rurka i murek - na płaskiej powierzchni, które stanowią podstawowe urządzenia do nauki trików. I jeszcze kilka specjalistycznych elementów.

DRMG czeka na oferty zainteresowanych firm do 12 lipca br.

Piecki - Migowo. Nowy skatepark niemal gotowy

Skateparki w Gdańsku

Na początku bieżącego roku zakończono budowę skateparku w ramach Multiparku Morena, także ze środków BO, w dzielnicy Piecki - Migowo.

Z takich obiektów można korzystać również na Żabiance na placu przed halą Ergo Arena, a także w Osowej przy ul. Diany, który także powstał ze środków Budżetu Obywatelskiego. Skatepark znajduje się także w Parku Nadmorskim na Przymorzu Wielkim. Jest też na Dolnym Mieście przy Szkole Podstawowej nr 65 - przy ul. Śluza, na Suchaninie przy ul. Kamieńskiego i na Chełmie przy ul. Zielonogórskiej.

W najbliższych latach taki obiekt planowany jest też w Brętowie przy ul. Niedźwiednik.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok