• Start
  • Wiadomości
  • Przeróbka. Budowa skateparku rozpoczęta. To projekt Budżetu Obywatelskiego

Przeróbka. Budowa skateparku rozpoczęta. To projekt Budżetu Obywatelskiego

Z jednej strony tory kolejowe, z drugiej - torowisko tramwajowe, do tego bloki mieszkalne w sąsiedztwie. Pomiędzy nimi, przy ul. Lenartowicza, powstaje skatepark dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Taka była decyzja mieszkańców, którzy poparli tę propozycję podczas głosowania na projekty BO 2022.
05.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu widać budowę skateparku, plac budowy jest ogrodzony, w tle fragmenty budynków mieszkalnych
Przy ul. Lenartowicza, na Przeróbce, powstaje skatepark
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Kiedyś boisko, teraz skatepark

Skatepark dedykowany głównie lokalnej młodzieży powstaje w miejscu, w którym znajdowało się boisko o nawierzchni asfaltowej, będące już w złym stanie technicznym, porośnięte częściowo chwastami. Od dłuższego czasu nikt z niego nie korzystał. 

Skatepark będzie miał formę betonowej płyty z wyprofilowanymi przeszkodami, także betonowymi, przystosowanymi do jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach bmx. 

Projekt wydłużenia peronów tramwajowych we Wrzeszczu i Aniołkach

Co konkretnie zaplanowano na Przeróbce?

Przykładowo: od strony zachodniej znajdą się trzy przeszkody służące do rozpędzania się i zawracania. Będzie to tzw. quarterpipe, czyli podjazd o przekroju łuku o stałym promieniu i wysokości 99 cm z wykończeniem krawędzi w formie copingu.

Będzie też niższy quarterpipe, na którego podeście zaprojektowano betonowy krawężnik o wysokości 13 cm oraz bankramp 100, czyli podjazd o wysokości 99 cm z łagodnym wyobleniem o promieniu 170 cm u podstawy. W środkowej części skateparku zaprojektowano wzniesienie w kształcie litery A z murkiem na krawędzi oraz poręczą w środkowej części. Przeszkoda ta służy do wykonywania trików typu grind i slide. Będą też dwa podjazdy o przekroju łuku, które posiadają wspólną krawędź wykończoną grubym copingiem o średnicy ponad 100 mm. W południowo-centralnej części znajdzie się rurka i murek - na płaskiej powierzchni, które stanowią podstawowe urządzenia do nauki trików. I jeszcze kilka specjalistycznych elementów.

Przeszkody skateparku zostały zaprojektowane w odległości minimum 10 metrów od pobliskiej działki drogowej, a także ponad 10 metrów od śmietników oraz ponad 2 metrów od chodników i drzew.

W ramach inwestycji zamontowane zostaną także elementy małej architektury: stojaki na rowery, ławki, kosz na śmieci oraz tablica informacyjna z regulaminem nowego obiektu.

na zdjęciu widać budowany nowy skatepark, ogrodzony siatką, po lewej fragment jezdni i fragmenty budynków
Skatepark powstaje tuż w przy drodze rowerowej i niedaleko przystanku tramwajowo - autobusowego
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Najpierw rozbiórka, potem budowa

W drugiej połowie lutego, w ramach inwestycji, w pierwszym etapie robót rozebrano nawierzchnię wspomnianego, zniszczonego boiska - ponad 300 metrów kw. Następnie rozpoczęła się budowa pierwszych elementów nowego obiektu, w tym betonowej niecki. W trakcie prowadzonych prac inspektorzy Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska stwierdzili, iż inwestycja realizowana jest niezgodnie z wymogami zawartymi w dokumentacji projektowej. W związku z tym wykonawca musi rozebrać to, co wybudował w ostatnich dniach, i wykonać prace ponownie, poprawnie.

Umowę na realizację zadania podpisano z firmą Dombud Anna Zadorożna Ryszard Zadorożny Sp. j. Koszt prac to ponad 546 tys. zł. Te powinny zakończyć się w sierpniu 2024 r., a odbiory - w październiku 2024 r.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia