• Start
  • Wiadomości
  • Przełomowa operacja w UCK. Małoinwazyjna endoskopia w chirurgii raka piersi

Przełomowa operacja w UCK. Małoinwazyjna endoskopia w chirurgii raka piersi

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbyła się przełomowa operacja - zastosowano małoinwazyjną endoskopię w operacji pacjentki z rakiem piersi. Takie zabiegi gwarantują lepszy efekt estetyczny, krótszą rekonwalescencję i szybszy powrót do aktywności. Odtąd będą w UCK wykonywane częściej. - Uzyskaliśmy bardzo dobry efekt kosmetyczny z niewielką, ukrytą blizną - mówi dr Piotr Woźniacki.
19.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjecie_1
Udana operacja małoinwazyjna w chirurgii raka piersi w UCK w Gdańsku
fot. materiały prasowe UCK

Niewielkie nacięcie, duży sukces 

Jak informuje Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, pacjentki, które zmagają się z nowotworem piersi, będą od teraz mogły korzystać z małoinwazyjnych zabiegów endoskopowych. Pierwszą taką operację w szpitalu, z bardzo dobrym efektem, przeprowadzili specjaliści z Centrum Leczenia Raka Piersi. 

Pacjentką, u której wykonano zabieg, była 30-latka z łagodnym nowotworem piersi. 

- Operacja polegała na wycięciu ok. 4-centymetrowego guza z piersi poprzez niewielkie nacięcie z okolicy pachy przy użyciu endoskopu (kamery wizyjnej) oraz elektronarzędzi wprowadzanych przez specjalny port - tłumaczy dr n. med. Piotr Woźniacki z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK. - Operacja zakończyła się pomyślnie, uzyskaliśmy bardzo dobry efekt kosmetyczny z niewielką, ukrytą blizną. 

Endoskopia w chirurgii piersi to zaawansowana i małoinwazyjna metoda leczenia, która oferuje liczne korzyści w porównaniu do tradycyjnych metod operacyjnych. Chirurgiczne leczenie od lat ewoluuje w kierunku zabiegów małoinwazyjnych. Oznaczają one mniejsze nacięcie i lepszy efekt estetyczny, mniejsze ryzyko powikłań oraz skrócony czas rekonwalescencji i szybszy powrót do codziennych aktywności. 

Dla lekarzy to przede wszystkim lepsza wizualizacja – powiększony obraz, który pozwala na bardziej precyzyjne operowanie, zwłaszcza w trudno dostępnych obszarach.

Do niedawna chirurgię piersi z zastosowaniem technik endoskopowych wykorzystywano głównie do estetycznego powiększenia piersi przy pomocy implantów. Obecnie ta metoda rozwija się także w innych obszarach chirurgii piersi.

– To także biopsje, operacje oszczędzające, podskórna mastektomia endoskopowa czy rekonstrukcja piersi za pomocą implantów – wymienia doktor Woźniacki.

- W najbliższym czasie planowane są operacje profilaktycznej mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją u pacjentek z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi – informuje lek. Magdalena Graczyk z Kliniki Chirurgii Plastycznej UCK.

- Operacje endoskopowe, od lat stosowane w chirurgii jamy brzusznej, wkraczają do szerokiego wachlarza chirurgii piersi. Powyższa metoda może umożliwić dobry efekt estetyczny oraz skuteczne leczenie onkologiczne - dodaje prof. dr hab. n. med. Jarosław Kobiela z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK.

Kto może przejść endoskopię? 

Niestety nie każda pacjentka będzie mogła być zakwalifikowana do endoskopii. Przeciwwskazania to np. zaawansowane choroby nowotworowe, które wymagają bardziej radykalnego podejścia, rozległe zrosty po wcześniejszych operacjach czy stany zapalne i infekcje w obszarze piersi. 

Każdorazowo decyzja o zastosowaniu endoskopii podejmowana jest indywidualnie, z uwzględnieniem stanu zdrowia i potrzeb pacjentki.

W przełomowej operacji w UCK uczestniczyli: chirurdzy – dr n. med. Marcin Ekman, dr n. med. Piotr Woźniacki, anestezjolodzy – dr n. med. Piotr Lewczak, dr n. med. Rober Pajuro, instrumentariuszki - Agata Borkowska, Izabela Karpińska, pielęgniarz anestezjologiczny - Jakub Baranowski. W skład zespołu chirurgicznego biorącego udział w projekcie endoskopii są również dr n. med. Paulina Cichon, dr n. med. Kamil Drucis oraz lek. Magdalena Graczyk.

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask