Lekcja Obywatelska z prezydent Dulkiewicz w Zespole Szkół Samochodowych
Przekazując 1,5% decydujemy, że część naszego podatku, zamiast do skarbu państwa, trafi do wybranej organizacji pożytku publicznego. Wykaz wszystkich organizacji pożytku publicznego działających na terenie Gdańska dostępny jest do pobrania TUTAJ.
- Gdańsk ma ponad 200 organizacji, które można wesprzeć, tak naprawdę nie robiąc nic przy tym dodatkowego. A każdy z nas do końca kwietnia musi się rozliczyć - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska - Za 2022 rok z przekazywanego 1,5% wpłynęło do gdańskich OPP niemal 30 milionów złotych, a średnia przekazywana przez jedną osobę kwota to około 160 zł. Swoje 1,5% przekazało niemal 200 tysięcy gdańszczan.
To wsparcie nic nie kosztuje
1,5% podatku dochodowego mogą przekazać:
- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
- podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
- Seniorzy, którzy rozliczają się przez ZUS, także mają szansę na przekazanie 1,5% organizacjom pozarządowym. Nie wszyscy o tym pamiętają, a niektórzy uważają, że to ZUS powinien ich rozliczyć. Seniorzy mogą jednak złożyć korektę do sprawozdania przygotowanego przez ZUS, wypełniając PIT-OP, w którym mogą wskazać organizację pożytku publicznego, której chcą te środki przekazać – mówi Beata Matyjaszczyk z Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych.
Działania wspieranych OPP
Zakres działań, które realizują organizacje pożytku publicznego, jest bardzo szeroki – są to zarówno akcje z zakresu pomocy społecznej, rozwoju zainteresowań, hobby czy potrzeb społeczności lokalnej.
- Organizacją pożytku publicznego nie zostaje się przypadkowo, trzeba wykazać kilkuletnią działalnością na rzecz dobra wspólnego. Tym samym ta organizacja nakłada na siebie dodatkowe obowiązki sprawozdawcze - zauważa Elżbieta Jachlewska, wiceprezes Stowarzyszenia Waga. - Wszystkie sprawozdania finansowe z działalności są jawne. Umieszcza się je na stronie Narodowego Instytutu Wolności. Wszyscy mogą się dowiedzieć, na co dana organizacja przeznacza środki z 1,5%.
Oprócz numeru KRS wybranej organizacji w rubrykach PIT-u konieczne jest wpisanie kwoty, którą chcemy przekazać dla OPP. Nie może ona jednak przekraczać 1,5% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Trzydzieści placówek oświatowych po termomodernizacjach
- Dla środowiska hospicyjnego, także dla Hospicjum Pomorze Dzieciom, przekazywanie 1,5% ma ogromne znaczenie. To jeden z pięciu filarów finansowania hospicjów, co pozwala dywersyfikować środki na nasze potrzeby. Dzięki temu jesteśmy w stanie mniej zaplanować nasze działania, te dotyczące bezpośrednio wsparcia pacjentów, ale i działania edukacyjne i psychologiczne - zachęca Marcin Żukowski, koordynator projektów Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom. - 1,5% ma u nas ogromne znaczenie, ponieważ hospicjum udziela podopiecznym bezpłatnego wsparcia.
Przekazane 1,5% podatku trafi na konto wybranej organizacji pożytku publicznego do końca lipca.
- Zachęcam gorąco, aby przeznaczyć 1,5% na wybraną organizację. I na pewno każdy z nas czuje taką wewnętrzną potrzebę, żeby pomagać. Jeśli spojrzymy na ten szeroki wachlarz organizacji społecznych, to na pewno znajdziemy coś, co jest bliskie naszemu sercu.
- Chciałbym szczególnie zarekomendować przejrzenie listy organizacji pozarządowych działających w Gdańsku. Już niedługo, w marcu, kwietniu ruszą wielkie kampanie medialne, żeby 1,5% odprowadzać do wielkich fundacji i stowarzyszeń, które działają na terenie całego kraju.Chciałbym zaapelować do gdańszczan o to, żeby 1,5% odprowadzili na organizacje z naszego miasta. Ja osobiście wspieram w ten sposób Fundację Hospicyjną, a moi najbliżsi pomagają małym, uczniowskim klubom sportowym, które też mają status OPP, a czasami wiążą ledwo koniec z końcem.
- Większość mieszkańców Gdańska ma przekonanie, że to prezydent, Urząd Miejski i Rada Miasta mają jedynie wpływ na to, co się w mieście dzieje. Otóż, nie jest to prawda. Gdańsk należy do wszystkich mieszkańców, nie tylko do władz miasta. I każdy z mieszkańców może mieć wpływ na to, co się w mieście dzieje, a także w dzielnicy, czy też na własnej ulicy.Apeluję do mieszkańców, żeby uwierzyli w swój wpływ na losy miasta, naszej “małej ojczyzny”. Szczególną rolę odgrywają tutaj organizacje pozarządowe jako grupy bardziej aktywne niż inne. Pomagajmy więc organizacjom pozarządowym. Pamiętajmy też, że można je wspierać nie tylko raz w roku w przypadku rozliczenia podatkowego, ale też poprzez np. wolontariat. Gorąco do tego wszystkich namawiam.
Oprac. AO/ RP
780 mln złotych dla metropolii. Jakie inwestycje powstaną z unijnych funduszy?