Przedszkola. Starsi mają miejsca, miasto walczy o 3-latki

Gdańskie przedszkola przyjmą wszystkie sześciolatki, pięciolatki i czterolatki, które wzięły udział w rekrutacji. “W pierwszych klasach szkół czekają jeszcze miejsca” - apelują władze miasta. Chodzi o to, by do przedszkoli można było przyjąć jak najwięcej 3-latków.
07.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdański samorząd dużą wagę przywiązuje do rozwoju bazy przedszkolnej. Rachunek jest prosty - im więcej miejsc, tym więcej młodych małżeństw będzie chciało mieszkać w Gdańsku. Na zdjęciu: przedszkole nr 22 na Siedlcach.

Znamy już pierwsze szacunkowe dane, z których wynika, że wszystkie gdańskie sześciolatki, pięciolatki i czterolatki, które wzięły udział w rekrutacji, mają zagwarantowane miejsca z pierwszego wyboru w przedszkolach i szkołach. W klasach pierwszych czekają jeszcze miejsca.

- W związku z dostępną już na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej propozycją zmian programów wczesnej edukacji proszę rodziców, by zrewidowali swoją decyzję opóźnienia startu szkolnego sześciolatków. Wszelkie wątpliwości mogą rozwiać dyrektorzy gdańskich podstawówek. Do końca czerwca do dyspozycji rodziców są pełniący dyżury specjaliści gdańskich poradni psychologiczno-pedagogicznych - apeluje prezydent Kowalczuk.

Sytuacja jest trudna, bowiem decyzja rodziców o pozostawieniu w przedszkolach dzieci 6-letnich sprawia, że brakuje miejsc dla 3-latków.

W szkolnych zerówkach na pięcio i sześciolatki czeka jeszcze… ponad 1000 miejsc.

Dzieci w publicznym przedszkolu nr 22 na Siedlcach. Marzec 2016 r.


Powalczyć o 3-latki

Przedszkole samorządowe wybrali rodzice około 760 dzieci sześcioletnich (rocznika 2010), blisko 2450 dzieci pięcioletnich (rocznik 2011) oraz ponad 2440 dzieci czteroletnich (rocznik 2012) oraz blisko 2150 dzieci trzyletnich (rocznik 2013). Na chwilę obecną miejsc w przedszkolach miejskich brakuje dla ponad 1000 trzylatków. Trzeba pamiętać, iż są to dane szacunkowe i będą ulegać zmianom na kolejnych etapach rekrutacji.

Na dzień 5 kwietnia oddziały przedszkolne w szkołach wybrali rodzice ponad 1880 dzieci z rocznika 2010 oraz 440 rodziców dzieci z rocznika 2011. Do klasy pierwszej do dnia dzisiejszego na podstawie deklaracji rodziców trafi ponad 1030 uczniów z roczniku 2010. Dane ulegną zmianie gdyż rekrutacja do szkół podstawowych trwa do 8 kwietnia. Na tę chwilę rodzice ponad 170 dzieci siedmioletnich zdecydowali, aby powtarzały one pierwszą klasę.

40-lecie publicznego przedszkola nr 62 Kraina Bajek, na Przymorzu. Listopad 2014 r.

Ostateczne liczby dotyczące rekrutacji będą znane po 4 maja, kiedy to rodzice podpiszą umowy z przedszkolami. Na pewno zmniejszy się liczba dzieci trzyletnich, które nie znalazły miejsca w przedszkolu po uruchomieniu rekrutacji uzupełniającej. Będą mogły, bowiem m.in. miejsca w nowo budowanym przedszkolu na ul. Dąbka, gdzie ma być 175 miejsc. Gdański samorząd intensywnie zabiega też o to, by do września zbudowane zostało i otwarte przedszkole na 250 miejsc przy ul. Damroki na Jasieniu.


Tylko część posłuchała

Zgodnie z pierwszymi, szacunkowymi danymi po zakończeniu pierwszego etapu rekrutacji do przedszkoli wszystkie gdańskie sześciolatki, pięciolatki i czterolatki, które wzięły udział w rekrutacji, mają zagwarantowane miejsca z pierwszego wyboru w przedszkolach i szkołach. W nadchodzącym roku szkolnym samorządy muszą zapewnić miejsca w przedszkolu dla dzieci czteroletnich, pięcioletnich i sześcioletnich. Konsekwencją zmian w ustawie jest właśnie mniejsza liczba miejsc w przedszkolach dla dzieci trzyletnich.

Przymorze. Przedszkole nr 62, Kraina Bajek.

W marcu Gdańsk prowadził kampanię informacyjną skierowaną do rodziców pięciolatków i sześciolatków, by zdecydowali się posłać swoje dzieci do szkół podstawowych. Tylko część rodziców zdecydowała się na to, choć placówki są dobrze przygotowane na przyjęcie najmłodszych uczniów. Dłużej otwarte świetlice dedykowane maluchom, specjalnie przygotowane sale do nauki i zabawy oraz zwiększona opieka nad najmłodszymi są częścią procesu przygotowania gdańskich podstawówek na przyjęcie maluchów w oddziałach przedszkolnych i klasach pierwszych.

- Sześciolatki obecne są w polskich, zatem i gdańskich szkołach od ponad 30 lat. Najpierw w zerówce nieobowiązkowej, później obowiązkowej. Następnie była to nieobowiązkowa nauka w klasie pierwszej, przez ostatnie dwa lata nauka obowiązkowa - tłumaczy Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Chełm. Otwarcie dobudowanej części przedszkola nr 85, luty 2016.


Upublicznić niepubliczne

Gdańsk traktuje zwiększenie miejsc w przedszkolach jako jeden z priorytetów. Chodzi o przyciągnięcie do miasta jak największej liczby młodych rodzin - szczególnie tych, których potrzebuje dynamicznie rozwijający się gdański rynek pracy (m.in. branża teleinformatyczna).

Niezależnie od ogłoszonych przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicz planów budowy 10 nowych przedszkoli - Wydział Rozwoju Społecznego negocjował z podmiotami niepublicznymi upublicznienie miejsc w prowadzonych przez nich przedszkolach na warunkach przedszkoli miejskich (pierwsze 5 godzin pobytu dzieci bezpłatnie, każda kolejna płatna 1 zł, dodatkowo płatny koszt wyżywienia). Efektem tych prac jest zaoferowanie gdańszczanom dodatkowych 1024 miejsc w 16 placówkach.

Przedszkole nr 85 na Chełmie.


HARMONOGRAM REKRUTACJI DO PRZEDSZKOLI

22 kwietnia o godz. 12:00 zostanie ogłoszona lista dzieci zakwalifikowanych do placówek. Wyniki rekrutacji rodzice mogą sprawdzić na dwa sposoby. Logując się TUTAJ lub sprawdzając listę dzieci zakwalifikowanych w placówce pierwszego wyboru.

- Ważne, aby rodzice pamiętali, że trzeba podpisać umowę z przedszkolem, która potwierdza decyzję rodzica o wyborze konkretnej placówki dla dziecka - przypomina Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Rodzice dzieci, które zostały zakwalifikowane do placówki, muszą w terminie od 25 kwietnia od godz. 8.00 do 4 maja do godz. 15.00 potwierdzić wolę umieszczenia w nim dziecka i podpisać umowę. Lista dzieci przyjętych do placówek zostanie opublikowana 6 maja od godz. 13.

Rodzice, których dzieci nie zostały przyjęte do żadnego z wybranych przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych mogą przystąpić do rekrutacji uzupełniającej, która będzie prowadzona również przy wsparciu systemu elektronicznego. Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 16 maja 2016.

Z elektronicznej rekrutacji wyłączone są dzieci kontynuujące, których rodzice do 7 marca 2016 złożyli w placówce deklarację kontynuacji.

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna

telefon

dzień  dyżuru

godziny

nr 1        ul. Obywatelska 1

58 341 87 58

PONIEDZIAŁEK

 

15:00-18:00

nr 3        ul. Wałowa 21

58 301 07 21

WTOREK

 

14:00-17:00

nr 4        ul. L. Krzemienieckiej 1

58 520 13 49

PONIEDZIAŁEK

 

15:00-18:00

nr 5        ul. Związku Jaszczurczego 4

58 348 72 82

WTOREK

 

16:00-19:00

nr 6        ul. Lenartowicza 21

58 301 18 15

WTOREK

 

11:30-14:30

nr 7        ul. Traugutta  82

58 341 39 50

ŚRODA

 

15:00-18:00


TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask