• Start
  • Wiadomości
  • Przedświąteczny klimat w sercu Gdańska. Jarmark Bożonarodzeniowy do 23 grudnia

Przedświąteczny klimat w sercu Gdańska. Jarmark Bożonarodzeniowy do 23 grudnia

Na Targu Węglowym unosi się zapach grzańca, przy stoiskach pomiędzy Katownią a Bramą Wyżynną kusi fantastyczny zapach ciepłego bigosu, a przed stoiskiem z gadającym Łosiem Luckiem co rusz ustawiają się całe grupy, w tym rodziny z dziećmi - trzymając w rękach smartfony nagrywają najsłynniejszego gdańskiego "zwierzaka". W piątek, 24 listopada, w samo południe, jarmarkowe stoiska rozpoczęły swoją działalność.
25.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu z drona widać jarmarkowe stoiska ustawione w rzędach na wielkim miejskim placu, zdjęciu zrobione po zmroku
Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 rozpoczęty!
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W sobotę uroczysta parada

W sobotę, 25 listopada, zaplanowano oficjalną ceremonię otwarcia jarmarku - na godzinę 16. Jednak już wcześniej aktorzy i szczudlarze Teatru Gdańskiego Archipelagu Kultury, dzieci z czterech zespołów artystyczno - twórczych Pałacu Młodzież oraz dzieci z ZPiT GAK utworzą korowód zimowych, świątecznych postaci. Towarzyszyć im będą: zespół „Taraban”, czyli grupa rekonstrukcyjna „Garnizon Gdański” oraz zespół instrumentalistów z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Razem wyruszą w paradzie około godz. 15.30 z ul. Tkackiej (od strony Zbrojowni) w kierunku ul. Długiej, a następnie skierują się przez Złotą Bramę na Targ Węglowy i w stronę sceny Jarmarku. Tam zameldują się o godz. 16. Po oficjalnych przemowach odegrany zostanie hejnał jarmarku.

Smacznie, fotogenicznie, wesoło

Im bardziej zapadał popołudniowy piątkowy mrok, tym więcej osób pojawiało się na gdańskim jarmarku. Podobnie jak przed rokiem, kolorowe kramy ustawiono na Targu Węglowym, a także wzdłuż zabytkowej Katowni - po obu stronach budynku, częściowo na ul. Bogusławskiego oraz na ul. Tkackiej. Sporym zainteresowaniem w pierwszych godzinach funkcjonowania jarmarku cieszyła się głównie gastronomia. Mieszkańcy, jak i turyści, najczęściej brali w rękę smakołyki, bądź napoje i zaglądali na kolejne kramy. Popularnością cieszyły się "foto - iluminacje": przy świetlnych saniach ustawionych obok Katowni co rusz pozowały do zdjęcia dzieci lub zakochane pary. Wielu amatorów miały świetlne skrzydła ustawione przy ul. Tkackiej, przy których także chętnie robiono pamiątkowe fotografie. 
Kilkuosobowe kolejki ustawiały się natomiast do nowej atrakcji jarmarku, którą są tzw. Wirujące Beczki, czyli mini kolejka górska. 
na zdjęciu kilka jarmarkowych stoisk, widać ozdoby wystawione na nich, i jedna osobę która stoi przy jednym ze stoisk
Na gdańskim jarmarku kupicie coś dobrego do jedzenia, do ubrania, a także znajdziecie prezenty dla najbliższych
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Co można kupić na Jarmarku Bożonarodzeniowym?

W przypadku stoisk z żywnością, wiele z nich proponuje miody - w różnych smakach, w różnych pojemnościach. Jest dużo serów i wędlin, z Kaszub, południa Polski, ale też z Litwy, Włoch, i innych regionów. Można znaleźć stoisko z wyrobami rybnymi, kaszubskimi. Nie zabrakło, rzecz jasna, słodyczy. Są: cukierki, pierniki, ciasteczka, ale też wspaniałe wyroby z czekolady - dla każdego coś dobrego. 
Oferta gastronomiczna także powinna zadowolić - poza wspomnianym bigosem, przy jarmarkowych stoiskach zjecie m.in. kiełbasy na ciepło, pierogi czy potrawy kuchni wschodniej. Jest dużo punktów oferujących grzane wino, jak i jego bezalkoholową wersję, serwowane są również inne alkohole, ale też kawa i herbata.

Nie tylko żywność znajdziecie na jarmarku. Jest sporo stoisk z ciepłymi czapkami, zarówno dzierganymi, jak i z futerkiem, są bluzki, rękawiczki, świąteczne skarpety, ale też torby, torebki, plecaki - wykonane przez rzemieślników. Na jarmarku cieszą oko również świąteczne ozdoby. Warto zajrzeć do Zbrojowni, gdzie ustawiono kilkadziesiąt stoisk oferujących oryginalne ubrania, dużo biżuterii, jak również zabawek i ciekawych ozdób.
na zdjęciu iluminacja świetlna półkolista, przechodzą pod nią ludzie, w tle zabytkowy budynek
Tędy do Zbrojowni!
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
W tym roku nie przegapicie wejścia do Zbrojowni od strony Targu Węglowego. Jest ono oświetlone iluminacją przypominającą świetlną bramę. Takie iluminacje stanęły też po obu stronach Bramy Wyżynnej. 

Swobodniej przejdziesz przez Targ Węglowy

W porównaniu z rokiem ubiegłym, zauważyć można pewne zmiany organizacyjne na Targu Węglowym. Po pierwsze - po środku ustawiono popularne atrakcje dla całych rodzin, w tym Domek Św. Mikołaja, karuzelę i symulator jazdy na saniach. Pomiędzy nimi jest kilka altanek i mini stoisk, w tym z ogrzewaczami, przy których można wygodnie położyć zamówione dania i spokojnie zjeść, porozmawiać ze znajomymi. Przestrzeń pomiędzy jarmarkowymi kramami a wspomnianymi atrakcjami jest zdecydowanie szersza - można swobodnie przejść, a kolejki ustawiające się do punktów gastronomicznych nie powinny w tym roku tamować czy ograniczać ruchu pieszych - co niestety, zdarzało się w ubiegłym roku, zwłaszcza w weekendy, kiedy na jarmark zaglądały tysiące osób. Przyjemną strefą gastronomiczną, gdzie można zjeść i porozmawiać, jest ta zorganizowana pomiędzy dwoma zabytkami: Katownią i Bramą Wyżynną. 
Na Targu Węglowym znajdziecie natomiast wspomniane "Wirujące Beczki", których tor zbudowano bliżej ul. Tkackiej, a także scenę jarmarkową, na której planowane są różne wydarzenia artystyczne i rozrywkowe - zbudowano ją od strony Teatru Wybrzeże.
na zdjęciu dwie młode kobiety, siedzą w fotelu mini kolejki górskiej
"Wirujące Beczki" spotkały się z dużym zainteresowaniem, głównie wśród młodych osób
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdzie zajrzeć z małymi dziećmi?

W zasadzie wszędzie jest coś ciekawego. Poza wymienionymi atrakcjami na Targu Węglowym i Łosiem Luckiem, który dyżuruje przy Katowni, od strony ul. Bogusławskiego, warto przyjść także do Zbrojowni. Tam ustawiono fotel Św. Mikołaja, na którym można usiąść i, oczywiście, pozwolić się sfotografować przez najbliższych. Jest też zakątek z grami planszowymi, z których skorzystać może każdy chętny.

 
 

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów