Przedsiębiorcy wrażliwi na człowieka. Stoiska podmiotów ekonomii społecznej na Jarmarku św. Dominika

Podczas 764. Jarmarku św. Dominika, podobnie jak w ubiegłych latach, poznajemy bogatą ofertę podmiotów ekonomii społecznej. To najczęściej fundacje i stowarzyszenia, które w swojej działalności biznesowej pomagają osobom, które z uwagi na różne uwarunkowania np. zdrowotne mają kłopoty ze znalezieniem pracy. Produkty pochodzące z ekonomii społecznej prezentowane są na Wyspie Ołowianka oraz ul. Szerokiej. W piątek, 2 sierpnia, na Skwerze Heweliusza odbędzie się natomiast Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej, gdzie także spotkamy podmioty z tej branży.
01.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia wydarzenie plenerowe widziane przez czerwone, kwadratowe okienko. Na pierwszym planie znajduje się to czerwone okienko, które tworzy ramę dla reszty sceny. W centralnej części zdjęcia widoczna jest scena, na której stoją dwaj mężczyźni, rozmawiający ze sobą. W tle sceny znajduje się duży ekran z napisem Pomorska Ekonomia Społeczna . Scena jest udekorowana kolorowymi kwiatami i kołem fortuny, co dodaje wydarzeniu festiwalowego charakteru.
W ekonomii społecznej dążenie do zysku łączy się z wrażliwością społeczną
mat. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Co to jest ekonomia społeczna?

Dziś coraz częściej spotkać się można z pojęciami ekonomia społeczna oraz podmioty ekonomii społecznej. Co one oznaczają? Ekonomia społeczna, najprościej ujmując, oznacza prowadzenie działalności gospodarczej łączącej cele ekonomiczne (zarobek) i społeczne (pomaga zapobiegać wykluczeniu).
 
Podmiotami ekonomii społecznej są natomiast miejsca, zatrudniające osoby, którym z jakiegoś powodu ciężej jest znaleźć się na rynku pracy (np. niepełnosprawność czy długotrwałe bezrobocie). Podmioty te mogą działać w bardzo szerokim wachlarzu branż, na przykład związanych z gastronomią, opieką nad osobami w wieku senioralnym czy też poświęconych tworzeniu dekoracji.

Podmioty Ekonomii Społecznej na Jarmarku Św. Dominika

Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Pomorskiego, podmioty ekonomii społecznej, po raz kolejny mają możliwość zaprezentowania swoich działalności podczas Jarmarku Św. Dominika.
Na odwiedzających czeka 13 podmiotów, które rotacyjnie pojawiać się będą na trzech stoiskach promocyjnych Pomorskiej Ekonomii Społecznej – jedno stoisko na ul. Ołowianka, natomiast dwa na ul. Szerokiej, w ramach organizowanej przez regionalny samorząd Uliczki Pomorskiej.

Kogo spotkamy na Ołowiance?

Na Ołowiance, w ramach „Przystanku Na Fali”, na odwiedzających w pierwszym tygodniu Jarmarku czekać będzie Restauracja „Kuchnia Aleksandry” z Gdańska, gdzie zjeść będzie można świeżo przygotowane specjały dla każdego i na każdą kieszeń, m.in. szaszłyki, czebureki i naleśniki.
 
Od drugiego tygodnia, pobyt na Ołowiance uatrakcyjni natomiast obecność Spółdzielni Socjalnej DALBA z Pucka, która znana jest nie tylko w Polsce ale i na całym świecie ze swojego rzemieślniczego piwa produkowanego pod marką „Browar Spółdzielczy”. W ofercie nie zabraknie też piw wymrażanych.

A kogo na ul. Szerokiej?

Tradycyjnie na Uliczce Pomorskiej, zorganizowanej na ul. Szerokiej, rotacyjnie obecne są podmioty ekonomii społecznej – te już dobrze znane, z którymi spotkać możemy się już kolejny rok z rzędu, jak i zupełnie nowe, które na Jarmarku Św. Dominika zadebiutują.
Plakat promujący wydarzenie Jarmarku Św. Dominika 2024, organizowane przez Pomorską Ekonomię Społeczną. Plakat jest podzielony na kilka sekcji, z różnymi zdjęciami i informacjami o wydarzeniu.
 
mat. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
 
Kogo zastaniemy na stoiskach z szyldem Pomorskiej Ekonomii Społecznej?
  • Fundacja Leny Grochowskiej (Gdańsk) / 27.07-02.08 – prezentująca najwyższej jakości produkty ceramiczne, ręcznie tworzone przez podopiecznych fundacji
  • Stowarzyszenie Invisibilia (Gdańsk) / 27.07-02.08 – zapozna odwiedzających stoisko z ofertą prowadzonej przez siebie Gdańskiej Galerii Zmysłów, zaprezentuje usługi związane ze wsparciem osób z niepełnosprawnością wzroku
  • Fundacja Świat Wrażliwy (Gdańsk) / 01.08-05.08 – oferująca prawdziwie domowe wypieki ze swojej kawiarni „Caffe Aktywni”
  • Spółdzielnia Socjalna ZEROBAN (Gdańsk) / 01.08-05.08 – znana ze swoich akcesoriów modowych typu torby, plecaki, kosmetyczki w duchu lesswastwe i zerowaste
  • Fundacja RC (Gdańsk) / 06.08-08.08 z prowadzonym przez siebie sklepem ekonomii społecznej „Dobry Deal” – zaprezentują oferowane przez siebie usługi oraz produkty podmiotów ekonomii społecznej
  • Fundacja Twoja Rola (Gdańsk) / 06.08-13.08 – zaprezentuje się produktami z tworzonej przez siebie marki „Siejemy Ferment”, m.in. najwyższej jakości produkty eko w postaci zakwasów (zakwas buraczny), napojów (kombucha) i warzywa z upraw własnych (czarny czosnek)
  • Spółdzielnia Socjalna KOOPERACJA (Sopot) / 09.08-13.08 – tradycyjnie w swojej ofercie posiadac będzie specjalnie wyselekcjonowane na Jarmark przedmioty pochodzące ze swoich sklepów charytatywnych LukLuk, w tym wartościowe antyki
  • Fundacja KIWI (Pruszcz Gdański) / 14.08-18.08 – w swojej ofercie posiadać będzie piękne przedmioty typu hand-made, w tym tkaniny artystyczne
  • Fundacja Piotra Augustyniaka „Pępek Świata” (Gdańsk) / 14.08-18.08 – po raz kolejny zaprezentuje swoje fantazyjne świece zapachowe oraz bibeloty

W tym roku także wielkie święto

Już po raz drugi podczas Jarmarku Św. Dominika zaplanowano też Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej. Wydarzenie, które odbędzie się w piątek, 2 sierpnia, na Skwerze Heweliusza przy ul. Rajskiej, będzie okazją nie tylko do poznania różnych organizacji z sektora i poznania ich działalności, ale również do ich bezpośredniego wsparcia. Wydarzenie zostanie zorganizowane w godzinach od 10.00 do 20.00.

Po co kopać w piasku na plaży? Już wkrótce bursztyn "od ręki" na Jarmarku św. Dominika

W ramach Święta Pomorskiej Ekonomii Społecznej, oprócz stoisk wystawienniczych, na których podmioty prezentować będą swoją ofertę i produkty, na odwiedzających czekać będzie jeszcze wiele atrakcji, w tym warsztaty, pokazy, konkursy z nagrodami oraz koncerty na scenie.
 
Prowadzenie wydarzenia zapewni Maciej Florek: tancerz, choreograf znany m.in. z programu You Can Dance - Po Prostu Tańcz!
Plakat promujący Jarmark Św. Dominika 2024, organizowany przez Pomorską Ekonomię Społeczną, jest podzielony na kilka sekcji, które informują o różnych wydarzeniach i atrakcjach.
 
mat. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
 
W ramach Święta Pomorskiej Ekonomii Społecznej odbędą się m.in. koncerty zespołu „Remont Pomp” działającego przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku oraz Teatru Poza Sztuką, założonego przez Mariusza Florczyka – czołowego działacza sektora ekonomii społecznej na Pomorzu.
 
Ponadto, na głównej scenie, odwiedzający będą mieli okazję do wygrania rozmaitych nagród przygotowanych przez podmioty podczas konkursu „Koło Fortuny”. Wielbicielom kulinariów z pewnością przypadną do gustu degustacje produktów ekologicznych i regionalnych oraz zabawa w odgadywanie smaków.

Przystanek Retro na targu staroci: licytacje antyków, spotkania z ekspertami, wystawa aut i koncerty

Co więcej, przy stoiskach podmiotów ekonomii społecznej, będzie można skorzystać z wielu przygotowanych przez nie aktywności, wśród których będą zajęcia plastyczne dla dzieci, turniej gry w boule i możliwość skorzystania z bezpłatnego pomiaru ciśnienia krwi i poziomu cukru.
 
Z jakimi podmiotami spotkamy się podczas Święta Pomorskiej Ekonomii Społecznej?
Swoje stoiska w Parku Heweliusza będą miały podmioty ekonomii społecznej z całego Pomorza:
 
  • Fundacja Leny Grochowskiej (Gdańsk) – ręcznie wykonane wyroby z porcelany
  • Spółdzielnia Socjalna "Razem" (Gdynia) – produkty gastronomiczne, dania w słoikach
  • Fundacja Twoja Rola / Siejemy Ferment (Gdańsk) – ekologiczna żywność
  • Stowarzyszenie LOS (Kościerzyna) – ręcznie szyte ozdoby i dekoracje
  • Fundacja Przystań (Słupsk) – szeroka gama ozdób handmade
  • Fundacja Serce dla Sportu (Gdańsk) – reklamująca swoje działania ukierunkowane na poprawę formy fizycznej
  • Spółdzielnia Socjalna Sercem do Ludzi (Dzierzgoń) – zajmująca się usługami opiekuńczymi, zaoferuje bezpłatne pomiary cukru i krwi
  • Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Jesteśmy w Bytowie – niepowtarzalne efekty pracy uczestników warsztatu (ozdoby)
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Sztumie – wyroby szwalnicze uczestników Zakładu
  • PSWONU RAZEM Warsztat Terapii Zajęciowej (Puck) – rękodzieło wykonane przez uczestników Warsztatów
  • Fundacja Piotra Augustyniaka "Pępek Świata" (Gdańsk) – specjalnie przygotowane na Jarmark świece aromatyczne oraz drobne bibeloty
  • Centrum Integracji Społecznej w Gdyni – rękodzieło wykonane w ramach warsztatów
  • Stowarzyszenie Invisibilia (Gdańsk) – oferta prowadzonej przez siebie Gdańskiej Galerii Zmysłów
  • Fundacja RC/Dobry Deal (Gdańsk) – wybrane produkty podmiotów ekonomii społecznej
  • Spółdzielnia Socjalna ZEROBAN (Gdańsk) – produkty szwalnicze wykonane w duchu zero-waste
  • Fundacja Świat Wrażliwy (Gdańsk) – prawdziwie domowe wypieki
  • Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna Słoneczne Wzgórze (Stężyca) – ręcznie wykonane dekoracje i stroiki
  • Stowarzyszenie Morena (Gdańsk) – informacje punktu Europe Direct oraz wyroby wykonane przez Uniwersytet Ludowy i Dom Sąsiedzki
  • Gmina Czarne - Koło Gospodyń Wiejskich – produkty regionalne
  • Warsztat Terapii Zajęciowej „Sprawni Inaczej” (Gdańsk) – rękodzieło wykonane w ramach zajęć warsztatowych

Przystanek Pod Żaglami na Jarmarku: ciekawe koncerty i kino "pod chmurką"

Orientacyjny harmonogram wydarzenia - piątek, 2 sierpnia

SCENA GŁÓWNA
10:00 OTWARCIE STOISK
12:00 OTWARCIE ŚWIĘTA - KONCERT "Remont Pomp"
13:00 PRZEMÓWIENIA OFICJALNE
13:30 REWOLUCJE ES
13:55 KOŁO WIEDZY o PES
14:10 Prezentacje PES
14:25 KOŁO WIEDZY o PES
14:40 Zgadnij co to (za smak)? - Fundacja Twoja Rola
15:00 Prezentacje PES
15:15 KOŁO WIEDZY o PES
15:30 ĆWICZENIA - Fundacja Serce dla Sportu
15:45 Prezentacje PES
16:00 KOŁO WIEDZY o PES
16:15 KONCERT NA BĘBNACH - Stowarzyszenie Invisibilia
16:40 Prezentacje PES
16:55 KOŁO WIEDZY o PES
17:10 Prezentacje PES
17:25 KOŁO WIEDZY o PES
17:40 KONCERT - Bóbr i Kos (Fundacja KIWI)
18:20 Prezentacje PES
18:35 KOŁO WIEDZY o PES
18:50 Występ taneczny seniorów (Fundacja Świat Wrażliwy)
19:10 Prezentacje PES
19:25 KOŁO WIEDZY o PES
19:40 Koncert - Teatr Poza Sztuką
20:30 ZAMKNIĘCIE ŚWIĘTA / PODSUMOWANIE
 
POZA SCENĄ
10:00 - 18.00 Pomiar ciśnienia i cukru (Spółdzielnia Socjalna Sercem do Ludzi); Turniej Boule (Fundacja Serce dla Sportu)
10:00 - 15:00 Warsztaty dla dzieci - kartonowe dekoracje (Zakład Aktywności Zawodowej w Sztumie)
15:00 - 17:00 Warsztaty kreatywne (Fundacja Leny Grochowskiej Gdańsk)
17:00 - 19:00 Prezentacja kampanii "Niewidomy w mieście" (Stowarzyszenie Invisibilia)
19:00 - 20:00 Degustacja produktów probiotycznych wraz z wykładem (Fundacja Twoja Rola)
 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna