Trzeci dzień targów Amberif. Finał konkursu “Bursztynowe Rzemiosło” FILM i ZDJĘCIA

W piątek 24 marca - trzeci i przedostatni dzień targów Amberif Spring - rozdano nagrody w 20. Ogólnopolskim Konkursie Złotników i Jubilerów “Bursztynowe Rzemiosło”. Przyznano również laur na najlepszy produkt targów Amberif Selection. Największą imprezę jubilerską w Europie Środkowo-Wschodniej, w której uczestniczy 252 wystawców z 15 krajów, odwiedziła też prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Bursztyn to jedna z kluczowych marek promocyjnych miasta Gdańska - podkreśliła.
24.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwie kobiety rozmawiające ze sobą przy stoisku z bursztynem
Wizyta prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz (po prawej) na Amberif była okazją do wielu pogawędek z handlowcami
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Kto uczestniczy w Amberif Spring?

W Międzynarodowych Targach Bursztynu i Biżuterii Amberif, które potrwają do soboty, 25 marca, biorą udział także kupcy z 35 krajów, w tym najważniejsi dla branży bursztynniczej klienci biznesowi z Chin oraz państw arabskich.  
Wiosenna edycja targów - Amberif Spring - jest imprezą o charakterze branżowym i nie jest otwarta dla publiczności. Wydarzenie jest organizowane w trzech halach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo, przy ul. Żaglowej 11

Bursztyn to marka promocyjna Gdańska

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która przez prawie godzinę oglądała na Amberif Spring liczne stoiska podkreśliła, że bursztyn to jedna z kluczowych marek promocyjnych naszego miasta. 
 
- To przecież ważny sektor gospodarki oraz olbrzymi potencjał w zakresie turystyki. Targi wiosenne Amberif są skierowane ściśle do branży tj. handlowców i wytwórców, w przeciwieństwie do targów organizowanych jesienią, które są bardziej nastawione na klientów indywidualnych - dodała Aleksandra Dulkiewicz

Jaka jest idea konkursu "Bursztynowe Rzemiosło"?

Ważnym wydarzeniem w piątek 24 marca podczas Amberif Spring było rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów “Bursztynowe Rzemiosło”

Jak odróżnić bursztyn naturalny od modyfikowanego? Jest na to naukowy sposób

To jubileuszowa, 20. już edycja tego wydarzenia. Konkurs jest organizowany przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z ROZDANIA NAGRÓD W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE "BURSZTYNOWE RZEMIOSŁO": 
 


 
Główną ideą konkursu "Bursztynowe Rzemiosło" jest "promocja umiejętności osób posiadających kwalifikacje czeladnicze i mistrzowskie, którzy od wielu lat wykonują ten zawód oraz młodych ludzi uczących się złotnictwa lub dopiero rozpoczynających swoją pracę w zawodzie".

Kogo nagrodzono w konkursie "Bursztynowe Rzemiosło"?

Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: seniorzy i juniorzy. 
 
“Bursztynowe inspiracje - biżuteria", laureaci wśród seniorów:
 
  • I miejsce: Krzysztof Konrad Bondaruk - praca “Turkana Amber”
  • II miejsce: Dominika Gawlak-Długosz - praca “Zwiastunka”
  • III miejsce: Jacek Ostrowski - praca "Perła Bałtyku"
“Bursztynowe inspiracje - biżuteria", laureaci wśród juniorów:
 
  • I miejsce: Iga Piasecka - praca “Ludzie jak kwiaty”
  • II miejsce: Sofiia Semeniuta - praca “Rozstrzaskane marzenia”
  • III miejsce: Hanna Jóźwicka - praca “Sekrety głębin oceanu”
Cała trójka laureatów w kategorii juniorzy to uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WIZYTY PREZYDENT GDAŃSKA ALEKSANDRY DULKIEWICZ NA TARGACH AMBERIF:

 
W kategorii juniorzy przyznano też 4 wyróżnienia, które otrzymali: 
 
  • Paulina Wróbel - praca “Muszlak”
  • Dominika Plaminiak - praca “Pierwszy taniec”
  • Weronika Zarębska - “Na miarę XXI wieku”
  • Jędrzej Frączek - “Antena zagłady”
W uroczystości rozdania nagród w 20. Konkursie Złotników i Jubilerów “Bursztynowe Rzemiosło” uczestniczyła m.in. zastępca prezydenta Gdańska ds. ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior oraz radni miasta Gdańska: Andrzej Kowalczys i Przemysław Malak.

Kto na targach bada, czy bursztyn jest naturalny?

Na tegorocznym Amberif Spring wystawia się m.in. istniejące od 25 lat Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników (MSB). Organizacja, zrzeszająca producentów, artystów i naukowców, działa w Gdańsku przy ul. Warzywniczej 1.

Targi Amberif - ponad 250 wystawców z 15 krajów, a goście z 35 państw. "Gdańsk jest światową stolicą bursztynu"

W ramach swojej działalności MSB prowadzi m.in. Laboratorium Bursztynu. Bada ono “złoto Bałtyku” i wydaje specjalne certyfikaty potwierdzające, że bursztyn bałtycki (sukcynit) jest naturalny, a nie modyfikowany. Wykorzystywany jest do tego specjalny spektrometr działający w zakresie średniej podczerwieni.
 
ZOBACZ FILM Z TARGÓW AMBERIF SPRING 2023:
 
 
Według kwalifikacji MSB, bursztyn bałtycki naturalny to kamień poddany jedynie obróbce przez cięcie, szlifowanie, polerowanie, wiercenie i toczenie.
 
Z kolei bursztyn bałtycki modyfikowany to taki kamień, którego wygląd, tekstura lub trwałość została zmieniona w wyniku ingerencji człowieka, w tym np. obróbkę termiczną, barwienie z zastosowaniem barwników lub innych metod zmieniających kolor bursztynu.
 
- Na targach Amberif mamy do dyspozycji klientów darmowe Laboratorium Bursztynu. Każdy kupiec, każdy uczestnik targów może sprawdzić, czy zakupiona przez niego rzecz jest bursztynem bałtyckim naturalnym, modyfikowanym czy prasowanym. Zainteresowanie naszym laboratorium podczas Amberif jest bardzo duże - mówi dyrektorka biura MSB Małgorzata Siudak.

Pamiątka z bursztynu? Najlepiej z miejsca, które posiada certyfikat

Kto zdobył nagrodę Amberif Selection?

W piątek wieczorem, 24 marca, w Muzeum Bursztynu odbyła się natomiast gala konkursu Amberif Selection na najlepszy produkt targów oraz wręczenie nagrody ufundowanej przez ministra rozwoju i technologii.
 
Amberif Selection (wcześniej Mercurius Gedanensis) to konkurs towarzyszący gdańskim targom od 1995 roku, czyli ich drugiej edycji
 
Celem konkursu jest poszukiwanie najlepiej zaprojektowanej i mistrzowsko wykonanej biżuterii z zastosowaniem bałtyckiego bursztynu, a także konsekwentna promocja  ponadstandardowych rozwiązań użytkowych, technologicznych i stylistycznych.
 
Kilka osób stojących na scenie, niektóre trzymają nagrody, w tle napis Amberif 2023
Nagrody Amberif Selection oraz ministra rozwoju i technologii wręczono podczas wieczornej gali w Muzeum Bursztynu, mieszczącym się w Wielkim Młynie
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Nagrodę Międzynarodowych Targów Gdańskich SA - za “innowacyjną i odważną biżuteryjną formę oraz spektakularne podkreślenie jej geometrii i przestrzenności” - otrzymał Arkadiusz Wolski za naszyjnik „Sfera”. 
 
Nagrodę ministra rozwoju i technologii dostał zaś Dariusz Zarański – Zarański Design za naszyjnik „Earth”. Autora biżuterii doceniono za “nowoczesną formę oraz wyważone i subtelne proporcje dekoracji nawiązujące do struktury i barw bursztynu bałtyckiego”.
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z GALI NAGRODY AMBERIF SELECTION:
 


 
Przyznano też dwa wyróżnienia: dla firmy Marcin Wesołowski NAC Amber za naszyjnik „Shine Like A Star” oraz duetu Tomasz Kargul & Monika Błaszkowska za komplet biżuterii: brosza, kolczyki i pierścień.

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych