Pytania o artystę i dzieło w epoce sztucznej inteligencji - wystawa w Zbrojowni Sztuki
Teatr Wybrzeże
Teatr Wybrzeże świętować będzie Międzynarodowy Dzień Teatru przez cały weekend, 22-24 marca 2024 r.
– Jak co roku w ramach Dni Otwartych w Teatrze Wybrzeże organizujemy dla naszych widzów cykl spotkań i warsztatów. W tym roku będzie to m.in. spotkanie z Dorotą Kolak czy warsztat jogi z Agatą Woźnicką. A ponieważ świętujemy równocześnie 25-lecie samorządu województwa pomorskiego, to przypominamy o tym teatralnym quizem i grą terenową „Srebrne gody. 25 zagadek” w budynku nowej Dużej Sceny – mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.
Wśród wielu innych atrakcji zaplanowano m.in. zwiedzanie zakamarków i zaplecza Dużej Sceny z aktorkami i aktorami, zajęcia z kreatywnego pisania czy potańcówkę do utworów występujących w spektaklach, m.in. w sobotę, o godz. 12 (górne foyer Dużej Sceny) można wypić Kawę z aktorką Dorotą Kolak i Anną Wakulik. Te dwie kobiety to dwie osobowości - jedna na scenie, druga za sceną - zapraszają rozmowy. Przekonajcie się, o czym Dorota Kolak lubi rozmawiać przy kawie, a o czym Anna Wakulik woli milczeć (Wstęp wolny).
Na dolnym foyer będzie można przez weekend kupić gadżety teatralne sprzed lat, a przed wejściem obejrzeć wystawę o przemianach budynku teatru i 222 latach historii teatru - od wybudowania Danzig Stadttheater, pierwszego teatru na Targu Węglowym, do zakończenia przebudowy Dużej Sceny Teatru Wybrzeże. Zobaczymy jak zmieniał się budynek na przestrzeni burzliwej historii Gdańska. Uroczystego otwarcia, dokona dyrektor teatru Adam Orzechowski w niedzielę, o godz. 12 (foyer Dużej Sceny, Gdańsk). Prelekcję wygłosi Klaudiusz Grabowski, pracownik archiwum Teatru Wybrzeże. Kuratorkami wystawy są Anna Augustyniak i Weronika Łucyk.
Dodatkowo, dla widzów z niepełnosprawnością wzroku przygotowany zostanie pokaz spektaklu z audiodeskrypcją, a także spacer sensoryczny w scenografii przedstawienia (w niedzielę godz. 14:15 - 15:00, Scena Stara Apteka, Gdańsk). Spacer sensoryczny odbywa się w dekoracji "Śmierci komiwojażera", pokaz tego spektaklu z audiodeskrypcją rozpocznie się po spacerze, o godz. 16.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie Teatru Wybrzeże.
Te premiery teatralne nadchodzą. Teatr Wybrzeże, Miniatura, Szekspirowski
Gdański Teatr Szekspirowski
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w środę, 27 marca 2024 r. Gdański Teatr Szekspirowski organizuje bezpłatne zwiedzanie performatywne pod nazwą „Pod rękę z Szekspirem”.
– Podczas oprowadzania autor „Romea i Julii” chętnie opowie o swoim życiu i twórczości oraz blaskach i cieniach zawodu aktora w XVI-wiecznym Londynie. można będzie zadać mu pytania, zrobić sobie z nim zdjęcie, a dla odważnych: wystąpić przed nim na jego scenie! – zachęca Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Spacery odbędą o godz. 16.00 i 18.00, potrwają ok. 90 minut, a w rolę Szekspira wcieli się Leszek Tarasewicz. Maksymalna ilość osób w grupie to 20, wymagane są wcześniejsze zapisy poprzez stronę internetową: https://forms.office.com/e/erL1ppShu1
Opera Bałtycka
W środę, 27 marca 2024 r. odbędzie się również Dzień Otwarty Opery Bałtyckiej.
– Wspólnie z artystami i pracownikami Opery spotkamy się z gośćmi w foyer, które stanie się przestrzenią kiermaszu oraz kawiarni z muzyką na żywo. Będzie to też miejsce m.in. do rozmowy o naszych kostiumach i scenografiach, obserwowania pracy charakteryzatorki oraz posłuchania ciekawostek czy anegdot o historii instytucji i nadchodzących premierach – zapowiada Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej.
Przy okazji będzie możliwość skorzystania z kiermaszu kostiumów scenicznych, plakatów i programów do spektakli prezentowanych niegdyś na deskach naszej sceny.
Wszystkie wydarzenia odbywają się pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.
Międzynarodowy Dzień Teatru - co to takiego?
Skąd data 27 marca? Upamiętnia ona otwarcie w 1957 r. Teatru Narodów w Paryżu. Ideą tego międzynarodowego festiwalu było spotkanie się ze sobą teatrów z obu stron żelaznej kurtyny. W latach 70. inicjatywa zamarła, ale święto teatru pozostało i co roku towarzyszy mu orędzie przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru, adresowane do całego świata. Pierwsze przesłanie napisał w 1962 roku Jean Cocteau. Autorką ubiegłorocznego orędzia była egipska aktorka, Samiha Ayoub, która w obliczu konfliktów, wojen i katastrof obecnych w naszym świecie, przypomniała o roli teatru: “Teatr w swojej pierwotnej formie to działanie oparte właśnie na fundamencie człowieczeństwa, jakim jest życie.”
Autorką polskiego orędzia 2023 roku była Switłana Oleszko, ukraińska reżyserka, która od wybuchu wojny pracuje w Teatrze Polskim im. Szyfmana w Warszawie. W przesłaniu podkreślała wagę solidarności i współdziałania: "To był rok niezwykłej solidarności. Rok otwarcia się na teatr ukraiński, ukraińską kulturę. Teatry polskie poznały więcej ukraińskich aktorów, reżyserów, dramatopisarzy – bliżej, na żywo. Wydaje mi się, że zaczęliśmy wspólnie tworzyć nowy język teatralny i wspólną przestrzeń kultury".
Na tegoroczne orędzie musimy poczekać do 27 marca.