11 Listopada - Święto Niepodległości, skorzystaj z różnych atrakcji

Parada Niepodległości, która przejdzie ulicami miasta już po raz 22., przejazd zabytkowego tramwaju, wejście na taras widokowy na 32. piętrze biurowca, bieg oraz koncerty - to najważniejsze wydarzenia w Gdańsku organizowane z okazji przypadającego na poniedziałek, 11 listopada 2024 r., Święta Niepodległości. 
07.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy grupę osób pozujących na tle biało-czerwonych flag, prawdopodobnie z okazji narodowego święta w Polsce. Osoby są ubrane elegancko, niektóre z nich mają przypięte biało-czerwone kokardy – symbole patriotyczne. Część osób ubrana jest w współczesne stroje, jednak po prawej stronie zdjęcia znajduje się kilka osób w stylizowanych, historycznych ubiorach, co może sugerować, że w wydarzeniu brały udział osoby odgrywające rolę postaci historycznych lub rekonstruktorzy. Jedna z osób trzyma lalkę w historycznym stroju. Sceneria jest plenerowa, w tle widać zieleń i lekko pochmurne niebo.
Uczestnicy konferencji prasowej na Górze Gradowej. Od lewej: Katarzyna Czerniewska - przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta Gdańska, Marcin Mickun - radny miasta Gdańska z klubu Koalicji Obywatelskiej, Lech Parell - prezes Stowarzyszenia SUM i szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Łukasz Kopeć - Stowarzyszenie SUM, Michał Juszczakiewicz - prowadzący od lat Paradę Niepodległości oraz grupa rekonstruktorów historycznych
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Parada Niepodległości to my wszyscy

O programie obchodów 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poinformowano we wtorek, 5 listopada, na konferencji prasowej zorganizowanej na Górze Gradowej.    
 
- W Gdańsku staramy się zawsze, aby te obchody były radosne, ale też i podniosłe z patriotycznym charakterem - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 
 
Podziękowała w tym miejscu pomysłodawcom gdańskiej Parady Niepodległości, społecznikom ze Stowarzyszenia SUM (Społeczny Urząd Miasta). Barwny korowód przejdzie ulicami naszego miasta 11 listopada już po raz 22.   
 
- Paradę tworzymy my wszyscy: mieszkańcy, stowarzyszenia, szkoły, kluby, organizacje, grupy znajomych. Parada jest piękna, dlatego, że jest nasza, wspólna, współtworzona przez nas - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. 

Gdańskie Nagrody Społeczne. Zgłoszenia kandydatów już tylko do wtorku, 5 listopada

Dzień przed paradą w niedzielę, 10 listopada, o godz. 14.00 na Górze Gradowej odbędzie się uroczystość podniesienia biało-czerwonej flagi na najwyższy w mieście maszt. 
 
- Przy tej okazji, co też bardzo ważne, ale też 11 listopada przed paradą będziemy rozdawać mieszkańcom flagi narodowe, flagi Gdańska oraz kotyliony. Proszę też Państwa, abyśmy ozdobili nasze okna, domy i balkony. Wielu z nas ma flagi biało-czerwone. Pokażmy, że nasze miasto może i potrafi być biało-czerwone - podkreśliła prezydent miasta. 
Na zdjęciu widzimy kobietę przemawiającą do mikrofonów ustawionych przed nią. Jest ubrana w beżowy płaszcz i ma na sobie niebieski szalik. Do płaszcza przypięta jest biało-czerwona kokarda, symbol patriotyczny, wskazujący na udział w oficjalnym wydarzeniu, prawdopodobnie związanym z polskim świętem narodowym. Kobieta ma ciemne, lekko kręcone włosy i nosi duże, przezroczyste okulary. W tle widać rozmyte biało-czerwone flagi, co dodaje uroczystego charakteru scenie.
- Pokażmy, że nasze miasto może i potrafi być biało-czerwone - tak prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zachęcała mieszkańców do ozdobienia swoich domów i balkonów z okazji Święta Niepodległości
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Miasto też będzie przystrojone: duże kotyliony pojawią się m.in. na Długim Targu, Zielonym Moście oraz na budynku Rady Miasta Gdańska, a na głównych arteriach miasta pojawią się flagi. W ramach upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości fontanna Neptuna rozbłyśnie po zmroku w biało-czerwonych barwach. Podświetlone będą także niektóre wiadukty i pomniki, m.in. wiadukt Harfa przy gdańskim stadionie, wiadukt przy ul. Kościuszki we Wrzeszczu, a także pomniki: Poległych Stoczniowców 1970, Marszałka Józefa Piłsudskiego czy Anny Walentynowicz.
 
Aleksandra Dulkiewicz zachęcała też gorąco do uczestnictwa w tegorocznej Paradzie Niepodległości. 
Na zdjęciu widzimy kobietę przemawiającą do mikrofonów ustawionych przed nią.
Radna miasta Gdańska Katarzyna Czerniewska
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
- Moglibyśmy w tym czasie wyjechać na grzyby, ale to jest ważne przeżycie wspólnotowe, żeby zobaczyć, jak bardzo różny jest Gdańsk. W naszej paradzie idą przedstawiciele bardzo różnych stowarzyszeń i grup oraz nowi mieszkańcy miasta. Robimy to po to, żeby wspólnie pokazać, że potrafimy się troszczyć o Polskę. Najważniejsze refleksja, która płynie z 11 listopada jest taka, że wszystko jest w naszych rękach. A jak jesteśmy razem, w dużej grupie, to mamy siłę i moc, żeby zmieniać naszą ojczyznę na lepsze - dodała prezydent Gdańska.

Gdańsk umie świętować Dzień Niepodległości

O znaczeniu udziału w obchodach Święta Niepodległości mówili też radni: Katarzyna Czerniewska i Marcin Mickun.   

Ustawa metropolitalna dla Pomorza - kiedy (nareszcie) przyjmie ją parlament?

- W dni poprzedzające Święto Niepodległości myśli wielu z nas krążą wokół takich pojęć jak: ojczyzna, patriotyzm, biało-czerwona, duma narodowa. To, co konsekwentnie od 22 lat robimy w Gdańsku to zachęcanie, abyśmy te pojęcia rozumieli nie tylko w tradycyjny sposób - jako budowanie odrębności narodowej, ale też do akceptacji i otwarcia na różnorodność oraz zaangażowanie w życie społeczne i dobro wspólnoty lokalnej, a także takie działania, które granic nie znają jak ochrona klimatu - powiedziała Katarzyna Czerniewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta Gdańska. 
Na zdjęciu widzimy mężczyznę przemawiającego do mikrofonów kilku stacji radiowych i telewizyjnych. Ubrany jest w ciemny płaszcz, a na nim przypiętą ma biało-czerwoną kokardę – symbol patriotyczny, wskazujący na udział w wydarzeniu związanym z polskim świętem narodowym. Mężczyzna nosi okulary o prostokątnych oprawkach i ma krótkie, jasne włosy. W tle znajdują się rozmyte biało-czerwone flagi oraz inne osoby, które wyglądają na uczestników tego wydarzenia.
Radny miasta Gdańska Marcin Mickun
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
- Bardzo się cieszę, jestem dumny z tego, że Gdańsk potrafi świętować w tak radosny sposób, a inne miasta biorą z nas przykład - zaznaczył Marcin Mickun, radny miasta, reprezentujący Koalicję Obywatelską. 

Gdańsk dał przykład innym jak świętować niepodległość

Głos podczas konferencji prasowej zabrał jeden z inicjatorów Parady Niepodległości Lech Parell, prezes zarządu Stowarzyszenia SUM, a od lutego 2024 r. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
 
- To, co jest nam Polakom niezwykle potrzebne to umiejętność działania zespołowego i gry zespołowej. Jesteśmy świetni w działaniach indywidualnych, ale powinniśmy budować stale te kompetencje, które są nam niesamowicie potrzebne, a mianowicie działania wspólnie i razem. I Parada Niepodległości, patriotyzm jest odpowiedzią na tę potrzebę. Parada jest sposobem na wspólne świętowanie, w gronie dziesiątków tysięcy gdańszczan i mieszkańców Pomorza. To jest wydarzenie, które nas łączy, buduje kapitał społeczny naszego miasta i naszej ojczyzny - mówił Lech Parell. 

Każdy może pomóc dzieciom i seniorom. Zostań świętym Mikołajem w XIII edycji świątecznej akcji

Dodał, że organizowana od 22 lat Parada Niepodległości jest jednym z największych wydarzeń patriotycznych w Polsce. Była też pierwszą w kraju taką “nowoczesną formą świętowania” odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. 
Na zdjęciu widzimy mężczyznę w ciemnym płaszczu przemawiającego do kilku mikrofonów różnych stacji radiowych i telewizyjnych, które są skierowane w jego stronę. Jest to oficjalne wydarzenie, o czym świadczy obecność biało-czerwonych flag w tle oraz kokarda patriotyczna na jego płaszczu. Mężczyzna ma krótko przystrzyżone ciemne włosy i brodę. Ubrany jest elegancko, a pod płaszczem widać krawat, co podkreśla formalny charakter wystąpienia. W tle stoją inne osoby, w tym mężczyzna w okularach przeciwsłonecznych, co sugeruje, że jest to publiczne wydarzenie z udziałem mediów.
Lech Parell to jeden z pomysłodawców 22 lata temu Parady Niepodległości w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Parada Niepodległości wyrusza z Podwala Staromiejskiego o godz. 10.30, ale jej formowanie zacznie się już od godz. 9.00. Sygnał do marszu da dzwon “Pokój i Pojednanie”, największy i najcięższy w kościele św. Katarzyny, który rozbrzmiewa w Gdańsku tylko z okazji ważnych wydarzeń historycznych. 
 
- Przechodzimy przez całe centrum Gdańska, mijając pod drodze pomnik króla Jana III Sobieskiego. Ten sam, pod którym odbywały się już od lat 70. patriotyczne manifestacje urządzane przez gdańską opozycję antykomunistyczną. To jest bardzo ważne nawiązanie. Czujemy się bezpośrednimi spadkobiercami tej wspaniałej tradycji świętowania. Następnie, przechodzimy dalej, aż na Długi Targ, gdzie odśpiewamy wspólnie ze wszystkich gardeł hymn Rzeczpospolitej. A potem staniemy do tradycyjnego, pamiątkowego, rodzinnego zdjęcia gdańszczan. Tego zdjęcia, na którym każdy może się rozpoznać. Zdjęcia, które jest świadectwem naszego patriotyzmu i naszej obecności w dniu Święta Niepodległości - powiedział Lech Parell. 

Przygotowania do Jarmarku Bożonarodzeniowego. Od wtorku zmiany w ruchu na Targu Węglowym

Na Długim Targu zaplanowano też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.  
 
- Parada Niepodległości to spotkanie pod biało-czerwoną flagą, możliwość ponownego policzenia się nas, gdańskich i polskich patriotów tutaj w naszym, pięknym mieście Gdańsku - dodał Lech Parell. 
 
W tym roku nastąpi zmiana i na przedzie parady pójdą wszystkie zorganizowane grupy piesze, a dopiero po nich przejadą zabytkowe pojazdy. Wszystkie pojazdy, muszą być wcześniej zgłoszone a ich przyjazd uzgodniony. Chęć przyjazdu pojazdem zabytkowym należy zgłosić pod adresem e-mail: sum.gdansk@gmail.com. Pojazdy bez specjalnego identyfikatora, nie będą wpuszczone w szyk parady. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa.
 
ZOBACZ KONFERENCJĘ PRASOWĄ DOTYCZĄCĄ OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W GDAŃSKU: 
 
 
 
Tegorocznej Paradzie Niepodległości towarzyszyć będą również m.in. spacery z przewodnikami oraz specjalna oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowana motywami patriotycznymi.
 
WYDARZENIA UPAMIĘTNIAJĄCE DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
 
niedziela, 10 listopada 
 
  • godz. 9.00 - święta msza w intencji ojczyzny w Kościele Garnizonowym, przy ul. Sobótki 20 
  • godz. 11.00 - uroczystość przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na Strzyży. 
  • godz. 14.00 - uroczystość na Górze Gradowej podniesienia biało-czerwonej flagi na najwyższy w mieście maszt. Po uroczystości będą rozdawane flagi i kotyliony. Dla mieszkanek i mieszkańców przygotowano łącznie 1500 flag narodowych, 500 flag Gdańska oraz 2,5 tys. sztuk kotylionów. W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada, flagi będzie można odbierać od godz. 10.00 na Placu Kobzdeja
  • godz. 18.00 - koncert Cappella Gedanensis w sali koncertowej w Dawnym Kościele Menonitów. Wystąpią: Klaudia Trzasko, sopran, Cappella Gedanensis i Konstanty Wileński, fortepian, dyrygent. W programie: m.in. prapremiera „Poloneza” A-Dur, op.40 Nr 1 oraz pieśni i wariacje nt. Fryderyka Chopina w aranżacji K. Wileńskiego. Wstęp wolny po wcześniejszym potwierdzeniu przybycia na e-mail: cappella@gedanensis.pl
poniedziałek, 11 listopada
 
  • godz. 10.30 - start z Podwala Staromiejskiego 22. Parady Niepodległości
  • w godzinach 09.30-16.30 na tory wyjedzie zabytkowy, okolicznościowy tramwaj 105N. Będzie kursował na trasie Brzeźno - Siedlce, według specjalnego rozkładu jazdy, a przejazdy nim będą bezpłatne. Będzie to linia 106 - nawiązująca do 106. rocznicy odzyskania
    Niepodległości, a na zewnątrz emitowane będą pieśni patriotyczne.
  • w godz. 12.00-22.00 Olivia Star TOP zaprasza gdańszczanki i gdańszczan do bezpłatnego wejścia na piętro widokowe. Wystarczy jeden punkt w aplikacji “Olivka”, aby otrzymać bilet wstępu na 32. piętro (na start po pobraniu aplikacji otrzymuje się 200 punktów). Szczegóły można znaleźć na Facebooku Olivia Star
  • godz. 12.00 - koncert Cappella Gedanensis w Bazylice Mariackiej
  • godz. 12.15 - przy Zielonej Latarni wystartuje 3. Bieg Niepodległości z Portem Gdańsk. Zeszłoroczna edycja zgromadziła prawie tysiąc uczestników. W ramach imprezy odbędzie się bieg na dystansie 10 km, a także biegi malucha na dystansach 100, 300, 500 metrów oraz 1000 m oraz marsz Nordic Walking na dystansie 10 km. Meta znajdzie się przy Domu Zdrojowym. Trasa poprowadzi bulwarem nadmorskim od Brzeźna do Jelitkowa i z powrotem. Szczegóły i zapisy na portalu organizatora biegu
  • godz. 13.00 - koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta. Monika Kaźmierczak, carillonistka wraz z trębaczami wykonają Mazurka Dąbrowskiego, pieśni patriotyczne oraz utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina oraz tradycyjną muzyką gdańską
wtorek, 12 listopada
 
  • godz. 19.00 - koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych wolnych wyborów 1989 roku, organizowany przez Fundację Centrum Solidarności w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Zarówno data koncertu, jak i jego tematyka, nawiązuje także do 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przypomni on odbiorcy o polskiej drogi do wolności, podtrzymując pamięć o trudnym dla Polaków okresie stanu wojennego, a także o strajkach1988 roku, zwieńczonych „okrągłym stołem”, będącym symbolem drogi do wyborów 1989 - nowego etapu historii Polski i Europy. W programie: Henryk Mikołaj Górecki - Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową Op. 40, Elliot Goldenthal - III Symfonia na sopran i orkiestrę do poezji Barbary Sadowskiej, Jan Sanejko - Symfonia Wolności

Bilety na koncert upamiętniający 35-lecie obrad Okrągłego Stołu oraz pierwszych wolnych wyborów w 1989 r. można kupić na stronie internetowej.

Iskry Niepodległej - podczas całego weekendu 9-11 listopada na Targu Węglowym będzie można wziąć udział w wyjątkowym spektaklu. Iskry Niepodległej to nowoczesny spektakl multimedialny umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych prezentujemy fakty i postaci tworzące niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty.

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok