Gdański Tydzień Demokracji - nowa edycja. Targi książki, lekcje obywatelskie i debaty

Ponad 80 wystawców uczestniczyć będzie w rozpoczynających się w piątek, 13 września, VI Gdańskich Targach Książki. Święto miłośników lektury zakończy się w weekend. Imprezie towarzyszyć będzie prawie 70 spotkań autorskich. Gdańskie Targi Książki są od kilku lat nieodłączną częścią Gdańskiego Tygodnia Demokracji, którego kolejna edycja, ósma już edycja, zainaugurowana zaś zostanie w poniedziałek, 16 września. O programie GTD poinformowano na konferencji prasowej w Europejskim Centrum Solidarności z udziałem prezydent miasta Aleksandry Dulkiewicz.
13.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać troje ludzi stojących przed półkami z książkami, w otoczeniu przypominającym bibliotekę lub księgarnię. Kobieta w środku, ubrana w białą marynarkę i okulary, przemawia do mikrofonu z logiem TOKS , trzymając ręce złożone przed sobą. Po jej lewej stronie stoi kobieta w czerwonej marynarce, z długimi, blond włosami, patrząca poważnie. Po prawej stronie stoi mężczyzna w granatowym garniturze i krawacie, z rękami splecionymi z przodu. W tle widoczne są półki wypełnione książkami, z niektórymi tytułami widocznymi na okładkach.
Głos zabiera Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Obok niej, po lewej: Agnieszka Tomasik - dyrektorka ZSO nr 8, liderka Kreatywnej Pedagogiki, po prawej: Jakub Kufel, kierownik Działu Naukowego i Biblioteki ECS
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Po co interesować się dziś demokracją?

Spotkanie z dziennikarzami nt. zbliżającego się 8. Gdańskiego Tygodnia Demokracji odbyło się w bibliotece ECS. 
 
- Europejskie Centrum Solidarności zawsze jest domem wolności. Można zadać pytanie, po co w czasach, kiedy mamy już demokratyczny rząd nadal chcemy zajmować się demokracją? - pytała retorycznie Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Gdański Tydzień Demokracji. Chcesz lepiej rozumieć świat? - transmisje na gdańsk.pl

Podkreśliła, że o demokracji trzeba myśleć i mówić właśnie wtedy, kiedy ją posiadamy. - I w ten sposób wychowywać kolejne pokolenia, które będą czuły wszelkie przejawy zagrożeń dla demokracji - wyjaśniła. 
 
- Kontynuujemy ideę Gdańskiego Tygodnia Demokracji, którą w 2016 r. rozpoczął prezydent Paweł Adamowicz. A to wszystko wokół daty 15 września. To ustanowione przez ONZ Międzynarodowe Święto Demokracji - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. 
 
Gdański Tydzień Demokracji rozpocznie się w poniedziałek 16 września i zakończy w czwartek, 19 września. Ale już w piątek, 13 września, poprzedzą go Gdańskie Targi Książki. Zorganizowana w ECS impreza potrwa przez weekend.   

Więcej Europy w szkołach

Zachęcając do udziału w Gdańskich Targach Książki Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że tematem spotkań autorskich będzie m.in. wolność słowa, a wśród gości będą znani autorzy, a wśród nich Michał Rusinek i Mariusz Szczygieł
 
- Druga część Gdańskiego Tygodnia Demokracji, którą rozpoczynamy w poniedziałek, poświęcona będzie między innymi pracy i współpracy z młodymi ludźmi. Nowość to rozszerzenie programu Gdańskich Lekcji Obywatelskich o moduł poświęcony Europie - wyjaśniła prezydent Gdańska.
Na zdjęciu widać dwie kobiety stojące przed półkami z książkami. Kobieta po prawej, w czerwonej marynarce, mówi do mikrofonu z logiem TOK FM . Ma długie, blond włosy i wygląda na skoncentrowaną podczas wypowiedzi. Po jej lewej stronie stoi kobieta w białej marynarce, z ciemnymi włosami i okularami, która patrzy przed siebie z lekkim uśmiechem. W tle widoczne są półki z książkami, a na jednej z nich można dostrzec książkę z widoczną twarzą Lecha Wałęsy na okładce.
- W trzy lata stworzyliśmy markę Gdańskich Lekcji Obywatelskich i modę na obywatelskość wśród uczniów - przekonywała Agnieszka Tomasik, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 oraz liderka Kreatywnej Pedagogiki
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Jest to związane z półrocznym przewodnictwem przez Polskę Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia 2025 r. Stąd też podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji zaplanowano m.in. spotkanie nauczycieli wdrażających projekt Gdańskich Lekcji Obywatelskich z podsekretarz stanu, pion ds. Unii Europejskiej, Magdaleną Sobkowiak-Czarnecką.

Gdańskie Targi Książki wrócą już jutro. Szczygieł, Stasiuk, Rusinek... PROGRAM

Prezydent Gdańska nadmieniła, że wśród tematów tegorocznego GTD będą też kwestie związane z dziennikarstwem oraz informacjami przekazywanymi przez media. 
 
- Nieprawdziwe informacje mogą bowiem powodować hejt, a nawet doprowadzić do autorytarnych rządów - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. 

Mamy wśród uczniów modę na obywatelskość

O Gdańskich Lekcjach Obywatelskich opowiedziała współtwórczyni tego programu Agnieszka Tomasik, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8, (na Zaspie, ul. Meissnera 9), liderka Kreatywnej Pedagogiki.

Gdańskie Lekcje Obywatelskie w XV LO. "Bądźcie aktywni. Wszystko jest w waszych rękach"

- W trzy lata stworzyliśmy markę i modę. Markę Gdańskich Lekcji Obywatelskich, którą zna już cała Polska. I modę na obywatelskość. Na to, że nasi uczniowie w swoich plecakach noszą konstytucję, że dyskutują na temat samorządności w swoich szkołach. Ale co najważniejsze: chcą ją praktykować - zaznaczyła Agnieszka Tomasik. 
Na zdjęciu widać mężczyznę w granatowym garniturze, stojącego przed mikrofonem z logiem TOK FM , który wygląda na skupionego podczas przemowy. Ma krótko ostrzyżone włosy, a pod marynarką nosi białą koszulę i krawat w kropki. W tle za nim stoi kobieta w białej marynarce i okularach, patrząc na mówcę. Na półkach za nimi widoczne są książki, co sugeruje, że zdjęcie zostało zrobione w bibliotece lub księgarni.
Jakub Kufel, kierownik Działu Naukowego i Biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności zapowiedział, że podczas Gdańskich Targów Książki wręczona zostanie nagroda w konkursie ECS Ambasador Nowej Europy. W tym roku laur przypadnie książce „Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji” (Wydawnictwo Czarne) autorstwa Aleksandry Suławy
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Przypomniała, że 11 października odbędą się wybory do samorządów uczniowskich i głosowanie na budżety uczniowskie. 
 
- Wierzymy, że jeżeli przez 12 lat każdy uczeń gdańskiej szkoły zagłosuje tego samego dnia pokazując swoją legitymację uczniowską, to za kilkanaście lat w Gdańsku znowu podniesie się frekwencja wyborcza. Dlatego, że uczniowie będą głosować z przyzwyczajenia, jako rytuał bycia obywatelem - powiedział dyrektorka ZSO 8. 
 
Dodała, że czwarta edycja GLO została poszerzona "od przedszkola po maturę" o nowe idee związane z edukacją europejską. 
 
ZOBACZ KONFERENCJĘ PRASOWĄ W ECS:
 
 
 

Czytam, więc jestem obywatelem

Do udziału w Gdańskich Targach Książki zachęcał Jakub Kufel, kierownik Działu Naukowego i Biblioteki ECS.
 
Przypomniał, że w ubiegłym roku targi odwiedziło ok. 46 tysięcy osób. A w tym roku, prezentacji oferty wydawnictw z całego kraju towarzyszyć będzie niemal 70 spotkań autorskich. 

Zarejestrowało się 314 kandydatów do rad dzielnic, a potrzeba ponad 600. To ostatnie dwa dni!

- Nieprzypadkowo łączymy Targi Książki z Gdańskim Tygodniem Demokracji. Naszym zdaniem, czytelnictwo i jego wspieranie, budowanie takiego kapitału wśród młodzieży i osób dorosłych, wzmacnia kulturę demokratyczną. Tak było w okresie PRL, ale w dzisiejszych czasach jest podobnie. Nasza wiedza o świecie pomaga bowiem na co dzień w dokonywaniu świadomych wyborów - stwierdził Jakub Kufel. 
 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!