Nowe torowisko na Stogach wybuduje konsorcjum, którego liderem jest spółka Aldesa Construcciones Polska. Swoje usługi wyceniło na 110,6 mln złotych. Jednak na podpisanie umowy pomiędzy firmą a miastem trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
- Z uwagi na wartość inwestycji, po uprawomocnieniu wyboru wykonawcy, dokumenty przetargowe przekazane zostaną do kontroli Urzędu Zamówień Publicznych. Umowa na realizację robót podpisana zostanie dopiero po zakończeniu kontroli - tłumaczy Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Nie wiadomo jak długo potrwa kontrola. Podobną przeszła niedawno inwestycja związana z budową nowego wiaduktu Biskupia Górka. W tym przypadku UZP sprawdzał dokumenty blisko cztery miesiące.
Zainteresowanie modernizacją gdańskiego torowiska było spore – w ogłoszonym przetargu złożono w wyznaczonym terminie osiem ofert. Wszystkie przekraczały jednak znacząco kwotę, jaką planowało przeznaczyć na inwestycję miasto (70,6 mln złotych). Najniższa wynosiła ponad 110 mln złotych. Władze Gdańska, po przeanalizowaniu dokumentacji oferentów, zdecydowały się na powiększenie puli środków na ten cel.
W ramach inwestycji wymienione zostanie mocno wysłużone już torowisko. Przebudowana zostanie też sieć trakcyjna i pojawią się nowe przystanki tramwajowe. Zmieniony zostanie także układ drogowy wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, a nawet chodnikami, ścieżkami rowerowymi i ciągami pieszo – rowerowymi. W ramach inwestycji zbudowana bądź przebudowana zostanie sygnalizacja świetlna na przebudowywanych skrzyżowaniach (m.in. zdemontowana zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic: Stryjewskiego/Nowotna/Pawia, a zamontowana - na przejściu dla pieszych przy ul. Stryjewskiego, przy Szkole Podstawowej nr 11, na wysokości ul. Hożej).
Przewidziano również budowę dwóch budynków socjalnych i ogólnodostępnych toalet na pętlach "Pasanil" i "Stogi". Pojawi się też monitoring wizyjny sieci Tristar i System Informacji Pasażerskiej. Nie zabraknie też nowych mebli miejskich, w tym: ławek z oparciem, coraz popularniejszych przysiadek, a także stojaków rowerowych, wiaty rowerowej oraz stacji naprawy rowerów. Oko będą też cieszyć nowe donice z nasadzeniami.
Co ważne, po zakończonej inwestycji tory przebiegać będą w tym samym miejscu, co dotychczas. Zmieni się za to na lepsze, m.in. komfort jazdy tramwajem.
Inwestycja pod hasłem: "Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku w ramach GPKM - Etap IV a" podzielona została na trzy odcinki:
-
ul. Budzysza, od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby (włącznie)
-
ul. Stryjewskiego, od skrzyżowania z ul. Skiby (bez skrzyżowania) do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą (włącznie) oraz pętla "Pasanil"
-
od skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą do końca linii tramwajowej, łącznie z pętlą "Stogi Plaża"
Ta inwestycja to także kolejny krok do poprawy dojazdu na plażę na Stogach. W 2016 r. Miasto wyremontowało ul. Nowotną, dzięki czemu przyjemniej i bezpieczniej można dojechać tam samochodem. Inwestycję koordynuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Przewidywany obecnie termin zakończenia robót to koniec maja 2019 r. Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku zostanie zrealizowana w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IVa. Dzięki środkom z poprzedniej perspektywy unijnej, w ramach GPKM powstała m.in. linia tramwajowa na odcinku Chełm - Nowa Łódzka, a także linia w kierunku Piecek- Migowa. Przebudowano również infrastrukturę tramwajową na odcinku od ul. Elbląskiej do ul. Sucharskiego. |