Będzie to spotkanie jezuity (Prusaka) z byłym jezuitą. Publiczność będzie nie tylko przysłuchiwać się rozmowie, ale też zadawać pytania.
Prof. dr hab. Stanisławem Obirek zrezygnował z kapłaństwa w 2005 roku, po 29 latach od wstąpienia do zakonu. Był już wtedy teologiem o międzynarodowej renomie, wielokrotnie udzielał w kraju i za granicą wypowiedzi, które nie podobały się polskiej hierarchii kościelnej i był za nie karany. Bezpośrednią przyczyną decyzji o rezygnacji ze stanu duchownego była kara rocznego zakazu kontaktów z mediami i prowadzenia wykładów, jaką prowincjał zakonu nałożył na Stanisława Obirka za wywiad udzielony wkrótce po śmierci Jana Pawła II dla "Le Soir" - padły w nim krytyczne stwierdzenia na temat pontyfikatu papieża - Polaka. Całą sprawę prof. Obirek wyjaśnił w książce "Przed Bogiem". Do tematu wrócił w książce "Polak katolik?", w której zdiagnozował polski katolicyzm w kontekście swoich osobistych doświadczeń. Jest teologiem, historykiem, antropologiem kultury, autorem wielu znaczących publikacji. W internecie można zapoznać się z przygotowanym przez prof. Obirka w 2017 r. cyklem kilkunastu wykładów "Teologia dla młodzieży".
Młodszy o 15 lat Jacek Prusak SJ jest teologiem, psychoterapeutą i psychologiem, publicystą, doktorem nauk humanistycznych w zakresie psychologii, prorektorem w Akademii Ignatianum w Krakowie (wcześniej jednym z prorektorów i wykładowców był tam Stanisław Obirek). W 2012 obronił w Instytucie Psychologii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego pracę doktorską pt. "Doświadczenie mistyczne z 'cechami psychotycznymi'. Granice psychopatologii opisowej DSM-IV w diagnozie duchowych sytuacji kryzysowych". Jednym z pól jego zainteresowań jest psychologia religii. Od 2007 Jacek Prusak jest członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego", współpracuje z kwartalnikiem "Życie Duchowe" i miesięcznikiem katolickim "List". Jest też m.in. autorem książki "Poznaj siebie, spotkasz Boga" i współautorem pozycji "Jan Woleński. Wierzę w to, co potrafię zrozumieć".
Spotkanie moderować będzie Tomasz Szarek, profesor matematyki, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim.
DATA: czwartek, 7 czerwca
MIEJSCE SPOTKANIA: Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1
CZAS SPOTKANIA: godz. 18.00 - 19.30