• Start
  • Wiadomości
  • Nasz bastion, fortyfikacje Dolnego Miasta, szuwary, koszary - tablice edukacyjne przybliżą historię terenów Opływu Motławy  

Nasz bastion, fortyfikacje Dolnego Miasta, szuwary, koszary - tablice edukacyjne przybliżą historię terenów Opływu Motławy  

Osiemnaście tablic edukacyjnych pojawi się przy drodze pieszej na północnym brzegu wód Opływu Motławy w ramach projektu „Zagospodarowanie terenu Opływu Motławy wraz z bastionami". Znajdą się na nich ciekawostki historyczne oraz dotyczące miejscowej fauny i flory. Przedsięwzięcie powstało na zlecenie Biura Rozwoju Gdańska. Projekty tablic do obejrzenia na stronie brg.gda.pl.
15.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Opływ Motławy jest bardzo charakterystycznym punktem na mapie Gdańska, leży na granicy Dolnego Miasta i Olszynki. Na pierwszym planie Opływ Motławy
Opływ Motławy jest bardzo charakterystycznym punktem na mapie Gdańska, leży na granicy Dolnego Miasta i Olszynki. Na pierwszym planie Opływ Motławy
Mat. Euro Styl

 


Od września 2018 roku toczą się prace nad projektem nowego zagospodarowania północnej części Opływu Motławy wraz z bastionami. Opływ Motławy jest bardzo charakterystycznym punktem na mapie Gdańska. Leży na granicy Dolnego Miasta i Olszynki, w bliskiej odległości od tętniącej życiem Drogi Królewskiej. Fortyfikacje z dawnymi fosami i Śluzą Kamienną stanowią cenne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.

Tablice, których ustawienie zaplanowano przy drodze pieszej na północnym brzegu wód Opływu Motławy, uzupełnią zagospodarowanie zrewitalizowanych dotąd terenów.

 

Tablica ze zdjęciami i opisami
 

Projekty tablic - autorstwa Stowarzyszenia Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku oraz zaprzyjaźnionych z nimi fotografów i przyrodników - zawierają w sobie, oprócz ciekawostek historycznych, fragmenty publikacji z przedwojennych gazet czy wspomnienia mieszkańców sprzed kilkudziesięciu lat, które są cennym źródłem wiedzy na temat tego miejsca.


Opisano także nieistniejące już obiekty, jak np. skocznię do wody czy kąpielisko miejskie przy istniejącym do dziś stadionie żużlowym (rejon ulicy Zawodników) oraz ciekawostki dotyczące tutejszej roślinności i zamieszkujących te tereny zwierząt - w szczególności ptactwa. Całość dopełniają wyjątkowe fotografie, również historyczne oraz mapki.

Dodatkowo na projektach tablic umieszczono kody QR odsyłające do stron internetowych poszerzających podejmowany temat („QR WIĘCEJ”) oraz do tłumaczeń treści w języku angielskim („QR ENG”).

 

Tablica ze zdjeciami i opisami
 

Przedsięwzięcie powstało na zlecenie Biura Rozwoju Gdańska. 

Poszczególne tablice przedstawiają:

001 Nasz Bastion / Our bastion
002 Plac Wałowy / Wałowy Square
003 Bastion Żubr / The Żubr Bastion
004 Brama Nizinna / The Lowland Gate
005 Bastion św. Gertrudy / The St. Gertrude's Bastion
006 Fortyfikacje Dolnego Miasta / Lower Town Fortifications
007 Dworzec Południowy / Southern Railway Station - Gdansk contour
008 Urokliwe przyrodnicze kadry / Charming natural scenery
009 Owadożerni / Insectivorous
010 Kamienna śluza / The Stone Lock and Spare Mill
011 Historia Bastionów / The History of the Bastions
012 Szuwary / The reed
013 Koszary / Barracks
014 Ptaki wodne / Water birds
015 Drzewa i krzewy / Trees and shrubs
016 Stadion, baseny, skocznia / Stadium, swimming pools, jumping tower
017 Ryby i ich amatorzy / Fish and Fish Lovers
018 Kolej wąskotorowa / Narrow-Gauge Railway

Projekty tablic dostępne są na stronie Biuro Rozwoju Gdańska w zakładce Rewitalizacja

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych