• Start
  • Wiadomości
  • Program FEnIKS. Gdańsk wydaje środki unijne na nową infrastrukturę przeciwpowodziową

Program FEnIKS. Gdańsk wydaje środki unijne na nową infrastrukturę przeciwpowodziową

93 miliony złotych dofinansowania z funduszy unijnych trafi do Gdańska w ramach programu FEnIKS. Pieniądze będą przeznaczone na nowe inwestycje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi. Do już istniejących zbiorników i przepompowni dołączą kolejne.
02.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ludzie stoją w parku
W Parku Przymorze dd lewej: Krzysztof Małkowski, dyrektor DRMG; wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, prezydent Aleksandra Dulkiewicz i Małgorzata Polan, dyrektor Wydziału Projektów Inwestycyjnych
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Starszy brygadier Jakub Zambrzycki 26 lat służył w KM Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. ROZMOWA

Dramatyczna powódź w południowej Polsce spowodowała ponowne zainteresowanie tematyką zapobiegania skutkom gwałtownych, ulewnych deszczów. Dlatego miasto Gdańsk zwołało konferencję prasową z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz, wiceprezydenta Piotra Grzelaka, Krzysztofa Małkowskiego, dyrektora Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG) i Małgorzaty Polan, dyrektor Wydziału Projektów Inwestycyjnych. 

Konferencja odbyła się w Parku Przymorze, przy zbiorniku retencyjnym Orłowska, dlatego, że właśnie tam trwają aktualnie prace nad powiększeniem zbiornika.  

Krzysztof Małkowski, dyrektor DRMG, wyjaśnił: - Budujemy przelewy awaryjne na zbiorniku retencyjnym Orłowska 2. To dwie rury, które powiększą możliwość magazynowania wody przez ten zbiornik z 3000 do 4300 metrów sześciennych. W przypadku przepełnienia pierwszego zbiornika rury odprowadzą nadmiar wody do niecki obok. Szacujemy zakończenie projektu na marzec przyszłego roku. 

prace budowlane w parku
W Parku Parku Przymorze, przy zbiorniku retencyjnym Orłowska, trwają prace
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

To tylko jedna z wielu trwających i planowanych inwestycji. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz wyjaśniła, że miasto Gdańsk we współpracy z UE prowadzi nowe inwestycje w gospodarce wodami opadowymi. Finansowanie odbywa się w ramach programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko)

- Nasza zdolność retencji, czyli pomieszczenia nadmiernej wody opadowej wynosi teraz około 700 tysięcy metrów sześciennych. Natomiast w strategii miasta do roku 2030 chcemy, żeby ta pojemność retencyjna wyniosła milion metrów sześciennych - powiedziała prezydent. - Dlatego nie tak dawno podpisaliśmy umowę z programu EU FEnIKS na 123 mln złotych, z czego 93 mln to środki z budżetu z UE, a reszta z budżetu miasta. 

Prezydent Dulkiewicz powiedziała, że część zadań jest już realizowana, np. budowa przepompowni na terenie po byłych zakładach ZNTK [Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego]. 

- Ale są przed nami ważne zadania dla Wrzeszcza, jak np. kolejny etap regulacji potoku Strzyża i budowa tam tzw. kanału ulgi. W sumie wszystkich zadań jest 11, w tym regulacje potoków, budowy przepustów i zbiorników awaryjnych. Postulujemy też cały czas budowanie ogrodów deszczowych przez wspólnoty mieszkaniowe, żeby przeciwdziałać powodziom, jak i suszom - powiedziała Dulkiewicz.  

Zielona retencja. Gdańsk szkoli, jak radzić sobie z opadami i suszą 

Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki, przypomniał, że każdy inwestor budowlany musi zachować od 30 do 120 litrów wód na metr kwadratowy na swoim terenie. Wszystkie nowe inwestycje w mieście są tak właśnie uzgadnianie.  

Grzelak wyszczególnił obecne i nadchodzące inwestycje w infrastrukturę przeciwpowodziową w ramach pakietu FEnIKS: 

- To kanał ulgi Strzyża od ulicy Wajdeloty do parku. Trwa przebudowa zbiornika przy Kuźni Wodnej w Oliwie i przebudowa Potoku Kowalskiego wraz z budową zbiornika retencyjnego K2. Pracujemy nad zlewnią potoku Królewskiego i nad potokiem Maćkowy. W projektowaniu jest Potok Strzyża na odcinku od zbiornika Srebrniki do ulicy Chrzanowskiego. W kontekście węzła Kliniczna projektujemy budowę pompowni wspomagającej przy ul. Swojskiej. 

 

Szczegółowa lista zadań w trakcie projektowania:

  • Budowa zbiornika retencyjnego Wileńska II na potoku Królewskim,
  • Budowa kanalizacji deszczowej w ul. Stromej w Gdańsku,
  • Budowa zbiornika retencyjnego M-2 na Potoku Maćkowy wraz z zagospodarowaniem terenów zielonych,
  • Przebudowa stawów na Potoku M2,
  • Budowa ulic Turzycowej i Czermińskiego wraz z kanalizacją deszczową na odcinku od ul. Jabłoniowej do ronda im. 77 Pułku AK
  • Przebudowa potoku Strzelniczka na odcinku od rzeki Strzelenki do zbiornika retencyjnego Strzelniczka II
  • Przebudowa potoku Strzyża, na odcinku od skrzyżowania Alei Żołnierzy Wyklętych z ul. Chrzanowskiego do zbiornika Srebrzysko wraz z przebudową zbiornika
  • Budowa pompowni wspomagającej przy ul. Swojskiej
  • Budowa fragmentu ulicy Klonowicza wraz z budowa kanalizacji deszczowej
  • Budowa chodnika wraz z poprawą stanu nawierzchni jezdni i budowa kanalizacji deszczowej w ul. Radiowej
  • Budowa zbiornika nr 10 wraz z przebudową odcinka Potoku Oliwskiego do przekroju wlotowego do zbiornika nr 9

 

TV

Wizyta szkoleniowa ukraińskich samorządowców w Gdańsku i Sopocie