Oficjalne podsumowanie PEM odbyło się w piątek, 29 listopada, w gmachu Centralnego Muzeum Morskiego.
W ostatniej edycji Programu Edukacji Morskiej, w latach 2017-2019, uczestniczyło dokładnie 8996 uczniów z gdańskich szkół.
- Podwoiliśmy liczbę uczestników. Pierwotnie zakładano bowiem, że w programie weźmie udział około 5 tysięcy uczniów. Cieszył się on jednak bardzo dużą popularnością - podkreśla Dobrawa Morzyńska z Fundacji Gdańskiej.
Zdaniem zastępcy prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotra Kowalczuka ten program spełnia przyjęty cel.
- Ten morski, wodny bakcyl rzeczywiście wielu uczniów chwyciło. Mam nadzieję, że nadal z tego korzystają, choćby w zespole szkół przy ul. Głębokiej, gdzie stworzyliśmy całe centrum sportów wodnych. Właśnie po to, by była szansa na rozwój. Zwróciliśmy szkołę ponownie "na wodę" - podkreślał w piątek Piotr Kowalczuk. - Jest jednak jeden problem na przyszły rok. To kwestia finansowania. Nie otrzymamy ponad 100 mln złotych z rządu centralnego z tytułu podatku PIT. Dlatego część Programu Edukacji Morskiej będzie musiała zostać okrojona. W całej edukacji będzie to kwota mniejsza o 64 mln złotych, dlatego cięcia są nieuniknione. Mam jednak nadzieję, że nie stracimy jakości tego programu, choć trzeba będzie go trochę przeregulować.
Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej, podkreślał, że Program Edukacji Morskiej zrodził się z idei, by Gdańsk przywrócić morzu.
- W latach 90-tych odczuwaliśmy deficyt otwarcia Gdańska na morze, i tak doszło do realizacji pomysłu, z którego skorzystało około 40 tys. młodych ludzi. Z tego jesteśmy bardzo dumni. Program początkowo dotyczył tylko uczniów pierwszych klas gimnazjum - przypominał prezes Bendykowski. - Brakuje mi w nim obecnie jednego komponentu, zawodowego - pokazanie morskości Gdańska również od strony przemysłu morskiego, a więc portowego i stoczniowego. Myślimy o tym, by pokazać młodym ludziom bogatą ofertę zawodów morskich. Tego, jak bardzo ta branża potrzebuje dobrych inżynierów stoczniowych i portowych, specjalistów IT, dobrych techników i wykwalifikowanych robotników, w tym spawaczy i szkutników. To są bardzo dobrze płatne zawody.
Program Edukacji Morskiej dedykowany był dzieciom w różnych grupach wiekowych: przedszkolaki, szkoły podstawowe: klasy 0-3, klasy 4-6 i klasy 7-8, a także klasy 2-3 gimnazjum i klasy w szkołach ponadpodstawowych. Dla każdej grupy wiekowej przygotowany był inny typ zajęć, m.in.:
- Zajęcia kajakarsko-wioślarskie, jednodniowe, dedykowane głównie uczniom szkół podstawowych
- Zajęcia na łódkach typu Optimist, jednodniowe, dedykowane także uczniom podstawówek
- Zajęcia na jachtach żaglowych, jednodniowe, w trakcie których organizowano opowieści o morskim Gdańsku
- "Spotkania z mistrzem", dedykowane przedszkolakom, w ich trakcie m.in. nauka wiązania węzłów, śpiewanie szant i poznawanie zasad bezpieczeństwa na wodzie. Wszystko to w formie zabawy
- W ramach programu organizowany był co roku konkurs ekologiczny. Główną nagrodą w tegorocznym konkursie był rejs do Essen żaglowcem "Generał Zaruski"
- Rejsy dla dzieci z gdańskich domów dziecka
- Zajęcia organizowane przez Narodowe Muzeum Morskie, w gmachu muzeum, dedykowane przedszkolakom
- Kluby edukacji morskiej - zajęcia organizowane w szkołach, przez nauczycieli, na podstawie konspektów przygotowanych przez zespół Kreatywnej Pedagogiki
Program Edukacji Morskiej realizowany jest od 2010 roku, przez Fundację Gdańską, na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska.