Profilaktyka raka piersi i bicie rekordu w ECS

W środę, 8 marca, o godz. 12 z okazji Dnia Kobiet w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się wydarzenie skupione wokół profilaktyki raka piersi. Poza przekazaniem informacji dotyczących prawidłowego samobadania i możliwości rozmowy ze specjalistami, odbędzie się próba bicia rekordu w liczbie kobiet samo badających się w tym samym czasie.
06.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
więto Kobiet Rekord Polski

Samobadanie piersi - dlaczego jest takie ważne?

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Zbyt późne wykrycie choroby jest jedną z głównych przyczyn umieralności, jednak w większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Z tego też powodu warto zdobywać wiedzę na temat profilaktyki i samobadania oraz regularnie wykonywać mammografię i USG piersi. 

Z okazji Dnia Kobiet w Gdańsku

Z okazji Dnia Kobiet zorganizowane zostało wydarzenie łączące kwestie profilaktyczne z próbą zrobienia czegoś, czego nie dokonał nikt wcześniej.

Zachęcam wszystkie gdańszczanki do tego, aby szczególnie w Dzień Kobiet zadbały o siebie, o swoją wiedzę na temat profilaktyki i systematycznego, właściwego samobadania, abyśmy mogły cieszyć się dobrym zdrowiem - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która w trakcie spotkania przybliży prowadzone w Gdańsku programy dotyczące promocji zdrowia. 

Profilaktyka chorób piersi i próba bicia rekordu

Głównym punktem wydarzenia będzie prelekcja, podczas której zostaną przedstawione informacje na temat profilaktyki raka piersi i poprawnego samobadania. Przeprowadzą ją studentki ze Studenckiego Koła Naukowego Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego oraz Promocji Zdrowia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podjęta zostanie również próba bicia rekordu Polski w liczbie samobadających się kobiet.

Gdański Uniwersytet Medyczny. Projekt Med fake, czyli zaufajmy szczepieniom

O leczeniu nowotworów piersi

W trakcie wydarzenia Ewelina Puszkin, wiceprezeska gdańskiej Fundacji OmeaLife opowie o stawianiu pierwszych kroków do skutecznej diagnozy i rozpoczęcia leczenia, w razie rozpoznania u siebie symptomów choroby. O “psychicznej” stronie leczenia nowotworów opowie Anna Szablewska, psychoonkolożka. Będzie można także porozmawiać z chirurgiem onkologiem Pawłem Kabatą z GUMed.

Sukces "dziewczyn od onkologii na wesoło". Centrum Wiedzy o Raku Piersi w Gdańsku otwarte

Podczas wydarzenia będzie można zasięgnąć informacji na temat profilaktyki i leczenia raka piersi na stoiskach Fundacji OmeaLife, Wsparcie na Starcie oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Centrum Równego Traktowania zachęca do rozmowy z psychologiem, a Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień przekaże informacje na temat działających w Gdańsku programów promujących zdrowie.

Stand-uperka Ewa Stasiewicz przedstawi autorski program przygotowany specjalnie na to wydarzenie.

 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej