• Start
  • Wiadomości
  • Profilaktyczna mammografia. Pomorze na drugim miejscu w kraju

Profilaktyczna mammografia. Pomorze na drugim miejscu w kraju, ale wciąż za mało kobiet się bada

Tylko 38 procent Pomorzanek skorzystało w tym roku z badań mammograficznych dostępnych w ramach programu profilaktycznego raka piersi Narodowego Funduszu Zdrowia. Na bezpłatne badanie zdecydowało się jeszcze mniej mieszkanek powiatu gdańskiego - niewiele ponad 36 procent. Na Pomorzu z mammografii najchętniej korzystają mieszkanki powiatów kartuskiego i tczewskiego.
24.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać starszą kobietę poddawaną badaniu mammograficznemu. Stoi przy specjalistycznym urządzeniu diagnostycznym, podczas gdy pracownik medyczny obsługujący aparat stoi za szybą kontrolną i sprawdza dokumenty.
Rak piersi stanowi około 23 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Najważniejszym czynnikiem wpływającym w istotny sposób na wyniki leczenia jest jak najwcześniejsze wykrycie nowotworu, dlatego trzeba się badać
fot. Mateusz Ochocki/KFP

Profilaktyczne badania mammograficzne dostępne są dla kobiet w przedziale wiekowym 45-74 lata. Na terenie województwa pomorskiego można je wykonać w pracowniach stacjonarnych i mobilnych czyli mammobusach.

Nowe leczenie onkoplastyczne w UCK - więcej szans na oszczędzenie piersi

- Prawie 38 procent uprawnionych mieszkanek Pomorza skorzystało w pierwszej połowie 2024 roku z profilaktycznej mammografii finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Usytuowało to nasze województwo na drugim miejscu w kraju - mówi Monika Kierat, rzeczniczka pomorskiego NFZ. - Nieznacznie większy odsetek przebadanych pań spełniających kryteria programu zanotowano w województwie lubuskim, a tuż za naszym województwem znalazły się województwa wielkopolskie, łódzkie i lubelskie. Procent objęcia badaniami uprawnionej populacji w całym kraju wyniósł ponad 31.

Ile badań wykonano na Pomorzu, jakie diagnozy? 

W województwie pomorskim najchętniej z mammografii korzystały mieszkanki powiatów kartuskiego i tczewskiego (ponad 43 procent uprawnionej populacji), w powiecie gdańskim było to 36,22 procent, najmniej zgłoszeń (powyżej 33 procent) odnotowano w powiatach sztumskim i chojnickim oraz w Gdyni i Sopocie.

Pomoc psychologiczna w szkołach. Gdańsk wśród najlepszych na mapie kraju

58 tysięcy badań przyniosło 50 przypadków złośliwego nowotworu. Od stycznia do lipca 2024 roku na Pomorzu wykonano 58 489 profilaktycznych badań mammograficznych. W ich efekcie stwierdzono ponad 21 tysięcy łagodnych zmian nowotworowych, 186 zmian podejrzanych, a w 50 przypadkach zdiagnozowano zmiany złośliwe. W blisko 2 tysiącach przypadków otrzymano wyniki powodujące konieczność dalszych badań

 

Na zdjęciu przedstawiona jest mapa województwa pomorskiego, ilustrująca zasięg populacji objętej programem profilaktyki raka piersi w poszczególnych powiatach. Wartości procentowe pokazują, jaki odsetek populacji w każdym regionie skorzystał z programu, a średnia wartość dla całego województwa wynosi 37,52%.

Kto może skorzystać z profilaktycznej mammografii?

Przedział wiekowy dla pań, które mogą skorzystać z programu profilaktycznego raka piersi, rozszerzono od 1 listopada 2023 roku. Aktualnie do programu mogą zgłaszać się kobiety w wieku od 45 do 74 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia);
  • zakończyły pięcioletni okres leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii z zaleceniem wykonywania badań co 12 miesięcy;
  • zakończyły leczenie raka piersi i pięcioletni proces monitorowania po zakończonym leczeniu z zaleceniem corocznego powtrzania badań.

Na badanie nie trzeba się wcześniej zapisywać, nie jest też potrzebne zaproszenie ani skierowanie.

Na zdjęciu widoczny jest mobilny punkt badań mammograficznych z napisem "BADANIA MAMMOGRAFICZNE" oraz logotypami związanymi z opieką zdrowotną, w tym NFZ.
Profilaktyczne badania mammograficzne dostępne są dla kobiet w przedziale wiekowym 45-74 lata. Na terenie województwa pomorskiego można je wykonać w 24 pracowniach stacjonarnych, ale też w pracowniach mobilnych czyli mammobusach
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Gdzie na Pomorzu można skorzystać z badań?

W województwie pomorskim w ramach profilaktycznych programów zdrowotnych finansowanych przez NFZ badania mammograficzne można wykonać w 24 pracowniach stacjonarnych, a także w pracowniach mobilnych (mammobusach).

Gdańsk przez siedem lat wspierał prokreację mieszkańców. Co udało się osiągnąć?

Mammobusy dojeżdżają do najmniejszych miejscowości, a harmonogram ich postojów oraz listę placówek wykonujących mammografię stacjonarną można znaleźć na stronie internetowej Pomorskiego NFZ.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Najważniejszym czynnikiem wpływającym w istotny sposób na wyniki leczenia jest jak najwcześniejsze wykrycie nowotworu. Zbyt późno wykryty rak piersi zabija, a ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna