• Start
  • Wiadomości
  • Prof. Hugon Lasecki, wybitny i nagradzany polski rysownik obchodził 90. urodziny

Prof. Hugon Lasecki, wybitny i nagradzany polski rysownik obchodził 90. urodziny

Uznawany za jednego z najwybitniejszych rysowników w Polsce, wielokrotnie za całokształt pracy twórczej (obejmującej przeszło 60 lat) nagradzany, ceniony przez kolekcjonerów sztuki w kraju, Europie, USA, RPA i innych miejscach na świecie, prywatnie dziadek... Abelarda Gizy - prof. Hugon Lasecki w poniedziałek, 7 lutego, świętował 90. urodziny.
08.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
starszy mężczyzna siedzi na fotelu na scenie, mówi do mikrofonu
Profesor Hugon Lasecki to ceniony malarz, rysownik, pedagog związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz poeta. Nz. podczas swojego benefis w Galerii WL4 w 2017 roku
fot. Bartosz Żukowski / ASP w Gdańsku

 

Hugon Lasecki, należący dziś do najciekawszych polskich malarzy i rysowników, urodził się 7 lutego 1932 roku w Grudziądzu, ale swoje życie związał z naszym miastem. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) - dyplom uzyskał w pracowni cenionego malarza i grafika prof. Stanisława Borysowskiego w 1962 roku. Następnie w gdańskiej PWSSP rozpoczął pracę, od 1986 roku prowadził dyplomującą pracownię malarstwa. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1994 roku. Na uczelni pracował aż do 2003 roku.

Jako artysta zadebiutował pod koniec lat pięćdziesiątych, bardzo wcześnie określając kierunek swoich malarskich poszukiwań - we wczesnych pracach, przedstawiających oniryczne małe miasteczka wyraźnie widoczna jest nostalgiczna aura. Podstawowym środkiem wypowiedzi była dla niego w tamtych czasach bogata kolorystyka, połączona z delikatnym rysunkiem wydobywającym postaci z ciemnego tła. W jego późniejszych dziełach rysunek nie bywał już tak jednoznaczny, a sceny czytelne. Pojawiła się dynamiczna kreska, inspirowana naskalnymi inskrypcjami, tworząca uogólniony, niejednoznaczny wizerunek sylwetek i przedmiotów.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

 

biały abstrakcyjny rysunek na czarnym tle
autor: Hugon Lasecki

 

Dziś prace malarskie i rysunki prof. Hugona Laseckiego znajdują się w zbiorach muzealnych w Gdańsku, Katowicach, rodzinnym Grudziądzu, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, a także w licznych kolekcjach w kraju i na całym świecie - m.in. w Australii, Austrii, Finlandii, Francji, Holandii, Japonii, Kanadzie, Korei Południowej, Kolumbii, Niemczech, RPA, Szwecji, USA oraz Wielkiej Brytanii.

Za swoją twórczość był i jest ceniony przez szerokie grono krytyków, otrzymał też wiele nagród i wyróżnień - jest m.in. kilkukrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia w dziedzinie pracy dydaktyczno-naukowej. W 2009 roku został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

biały abstrakcyjny rysunek na czarnym tle
1c było
autor: Hugon Lasecki

 

Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Był członkiem grupy artystycznej „Grupa Gdańska”, a także współpracował z Teatrem Plastyków „Galeria” Jerzego Krechowicza. Wydał ponadto kilka tomików wierszy - m.in. „W moim śnie” (2004), „Szczęśliwy, że jestem” (2006), „Wiersze dawne i nowe” (2010), „Najpiękniejszy dzień to dzień dobry” (2012), „Wiem o czym milczę” (2014). 

W lutym tego roku wystawę prac profesora będzie można oglądać w Małej Auli Akademii Sztuk Pięknych w Wielkiej Zbrojowni (otwarcie planowane jest w okolicach 18 lutego). Szczegółowe informacje zostaną podane wkrótce.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Wyspa Spichrzów odzyskała dawny blask