• Start
  • Wiadomości
  • Prof. Hugon Lasecki, wybitny i nagradzany polski rysownik obchodził 90. urodziny

Prof. Hugon Lasecki, wybitny i nagradzany polski rysownik obchodził 90. urodziny

Uznawany za jednego z najwybitniejszych rysowników w Polsce, wielokrotnie za całokształt pracy twórczej (obejmującej przeszło 60 lat) nagradzany, ceniony przez kolekcjonerów sztuki w kraju, Europie, USA, RPA i innych miejscach na świecie, prywatnie dziadek... Abelarda Gizy - prof. Hugon Lasecki w poniedziałek, 7 lutego, świętował 90. urodziny.
08.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Profesor Hugon Lasecki to ceniony malarz, rysownik, pedagog związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz poeta. Nz. podczas swojego benefis w Galerii WL4 w 2017 roku
Profesor Hugon Lasecki to ceniony malarz, rysownik, pedagog związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, oraz poeta. Nz. podczas swojego benefis w Galerii WL4 w 2017 roku
fot. Bartosz Żukowski / ASP w Gdańsku

 

Hugon Lasecki, należący dziś do najciekawszych polskich malarzy i rysowników, urodził się 7 lutego 1932 roku w Grudziądzu, ale swoje życie związał z naszym miastem. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) - dyplom uzyskał w pracowni cenionego malarza i grafika prof. Stanisława Borysowskiego w 1962 roku. Następnie w gdańskiej PWSSP rozpoczął pracę, od 1986 roku prowadził dyplomującą pracownię malarstwa. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1994 roku. Na uczelni pracował aż do 2003 roku.

Jako artysta zadebiutował pod koniec lat pięćdziesiątych, bardzo wcześnie określając kierunek swoich malarskich poszukiwań - we wczesnych pracach, przedstawiających oniryczne małe miasteczka wyraźnie widoczna jest nostalgiczna aura. Podstawowym środkiem wypowiedzi była dla niego w tamtych czasach bogata kolorystyka, połączona z delikatnym rysunkiem wydobywającym postaci z ciemnego tła. W jego późniejszych dziełach rysunek nie bywał już tak jednoznaczny, a sceny czytelne. Pojawiła się dynamiczna kreska, inspirowana naskalnymi inskrypcjami, tworząca uogólniony, niejednoznaczny wizerunek sylwetek i przedmiotów.

 

autor: Hugon Lasecki

 

Dziś prace malarskie i rysunki prof. Hugona Laseckiego znajdują się w zbiorach muzealnych w Gdańsku, Katowicach, rodzinnym Grudziądzu, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, a także w licznych kolekcjach w kraju i na całym świecie - m.in. w Australii, Austrii, Finlandii, Francji, Holandii, Japonii, Kanadzie, Korei Południowej, Kolumbii, Niemczech, RPA, Szwecji, USA oraz Wielkiej Brytanii.

Za swoją twórczość był i jest ceniony przez szerokie grono krytyków, otrzymał też wiele nagród i wyróżnień - jest m.in. kilkukrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia w dziedzinie pracy dydaktyczno-naukowej. W 2009 roku został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

1c było
autor: Hugon Lasecki

 

Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Był członkiem grupy artystycznej „Grupa Gdańska”, a także współpracował z Teatrem Plastyków „Galeria” Jerzego Krechowicza. Wydał ponadto kilka tomików wierszy - m.in. „W moim śnie” (2004), „Szczęśliwy, że jestem” (2006), „Wiersze dawne i nowe” (2010), „Najpiękniejszy dzień to dzień dobry” (2012), „Wiem o czym milczę” (2014). 

W lutym tego roku wystawę prac profesora będzie można oglądać w Małej Auli Akademii Sztuk Pięknych w Wielkiej Zbrojowni (otwarcie planowane jest w okolicach 18 lutego). Szczegółowe informacje zostaną podane wkrótce.

TV

Trwa Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana