• Start
  • Wiadomości
  • Prof. Cezary Obracht-Prondzyński z nagrodą im. Stanisława Vincenza

Prof. Cezary Obracht-Prondzyński laureatem Nagrody Miasta Krakowa im. S. Vincenza

Nagroda Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza trafi w tym roku w ręce prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest od od 2005 roku osobom zasłużonym dla popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród laureatów są: Tomas Venclova, Agnieszka Holland, Martin Pollack, Swietłana Aleksijewicz, Krzysztof Penderecki. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 21 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
14.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie portretowe uśmiechniętego łysawego mężczyzny w wieku lat około 50
Prof. Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego został laureatem Nagrody Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Kaszuba, Polak, naukowiec, obywatel

Tym, co wyróżnia prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego w środowisku naukowym, jest jego osobiste zaangażowanie w budowę społeczeństwa obywatelskiego. Z jednej strony: ceniona w kraju i za granicą praca naukowa socjologa, antropologa, historyka. Z drugiej - aktywność społeczna. 

Jego interdyscyplinarne zainteresowania badawcze dotyczą nie tylko problematyki Kaszub i Pomorza, ale przede wszystkim szerokiego spojrzenia na kwestie mniejszości narodowych i etnicznych, kulturowych problemów współczesności, polityki regionalnej i współczesnego społeczeństwa polskiego. 

Jacy będziemy? Cezary Obracht-Prondzyński o przyszłości polskiego społeczeństwa

Na co dzień prof. Obracht-Prondzyński pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytet Gdański, gdzie kieruje Zakładem Antropologii Społecznej oraz Pomorskim Centrum Badań nad Kulturą. Jest ponadto współzałożycielem i prezesem Instytutu Kaszubskiego, członkiem rad muzealnych, rad naukowych, ciał doradczych w organizacjach społecznych. Często występuje jako ekspert i komentator w mediach. Jest zaangażowany w działalność ruchu Open Eyes Economy jako członek Rady Programowej OEES, wiceprzewodniczący Rady Programowej cyklu “Solidarni w rozwoju” i współinicjator obywatelskiego raportu “Generatory Energii Społecznej”.

Forum "Solidarni w Rozwoju". “Energia społeczna jak elektryczna - zdarzają się blackouty”

800 kompletów poszło jak woda

Zalety osobowości i osiągnięcia pracy Cezarego Obracht-Prondzyńskiego wcześnie zauważył Paweł Adamowicz, który wziął sobie do serca wypowiedź profesora, że “nikt się nie rodzi obywatelem, obywatela trzeba dopiero wychować”. Prezydent Gdańska pod wpływem tych słów zaczął w planowy i systematyczny sposób budować w mieście społeczeństwo obywatelskie, m.in. spotykając się z uczniami szkół w ramach "Lekcji Obywatelskich". 

W roku 2017 prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za wybitne osiągnięcia w badaniach kultury Kaszub i Pomorza. 

Portret dla profesora Obrachta-Prondzyńskiego. Spotkanie w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

W ostatnim latach prof. Cezary Obracht-Prondzyński i prof. Józef Borzyszkowski dokończyli pracę nad monografią “Historia Kaszubów w dziejach Pomorza”, którą zainicjował prof. Gerard Labuda, nestor pomorskiej historiografii, zmarły w 2010 roku. Komplet “Historii Kaszubów” obejmuje pięć dużych woluminów (tom IV w dwóch częściach) od średniowiecza po czasy współczesne. Okazał się hitem czytelniczym - w krótkim czasie wyprzedano cały nakład 800 kompletów.  

Cztery tomy "Historii Kaszubów" sprzedano błyskawicznie

Kim jest patron krakowskiej nagrody

Stanisław Vincenz (1888-1971) jest szeroko znany w europejskiej kulturze i literaturze jako wybitny etnograf, eseista, filozof, ceniony pisarz. Był badaczem i wnikliwym znawcą kultury Huculszczyzny i Pokucia, organizatorem pierwszego zjazdu „małych ojczyzn” w szwajcarskim Vallamont i autorem koncepcji, zgodnie z którą nie tyle państwa, ile regionalne „małe ojczyzny” stanowią o więzi Europejczyków. Stanisław Vincenz był człowiekiem dialogu międzykulturowego i międzynarodowego i ważnym ideowym głosem dla porozumienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Po II wojnie światowej pozostał na emigracji na Zachodzie, należał do kręgu twórców Paryskiej Kultury. Jego opus magnum stanowi cykl epicki “Na wysokiej połoninie”.

Baner firmowany przez Open Eyes Economy, z informacją o przyznaniu nagrody profesorowi, jego nazwiskiem i zdjęciem twarzy
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 21 listopada podczas VIII Kongresu Open Eyes Economy Summit w Centrum Kongresowym ICE Kraków
fot. Open Eyes Economy

Cezary Obracht-Prondzyński w zacnym gronie

Nagroda Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza jest przyznawana osobom zasłużonym dla popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej. Prof. Cezary Obracht-Prondzyński dołączył do grona jej znakomitych laureatów, które tworzą:

Tomas Venclova, Jiři Gruša, Krzysztof Czyżewski, Emil Brix, Agnieszka Holland, Tatiana Tołstoj, Andrzej Stasiuk, Martin Pollack, Magda Vášáryova, Serhij Żadan, Jacek Purchla, Jarosław Hrycak, Swietłana Aleksijewicz, Krzysztof Penderecki, G. Csaba Kiss, Oleg Sencow, Wojciech Ornat i Oksana Zabużko.

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka