Farba, której użyto do wykonania muralu pochłania toksyny i zanieczyszczenia, co jest pierwszą dobrą wiadomością. To aktywne narzędzie w ochronie środowiska. Druga dobra wiadomość jest taka, że budynek zmodernizowanej stacji podnoszenia ciśnień przy ul. Havla od razu wygląda ciekawiej.
Rozruch Portu Czystej Energii rozpoczęty
Jak wyjaśnia Jadwiga Grabowska, rzecznik prasowa GPEC, ta stacja wpompowuje wodę w sieci ciepłowniczej na wyższe partie Gdańska i jest elementem przyłączenia Portu Czystej Energii do miejskiej sieci. Przyłączenie jest gotowe i czeka na ciepło z nowej miejskiej spalarni odpadów.
Autorką muralu jest poznańska artystka Dorota Piechocińska (pseudonim artystyczny ilustraDORA). Idea muralu jest proekologiczna: kolorowy świat z czystym powietrzem stopniowo wypiera ten ciemny, pełen zanieczyszczeń. Mural łączy motywy miejskie i przyrodnicze. Są na nim gdańskie elementy: Neptun, Żuraw i kamieniczki.
Dzieło zrealizowała gdańska firma Wakeup Time Marcina Budzińskiego, zajmujące się kompleksową usługą malowania murali. Tworzy ona największe murale artystyczne i komercyjne w Polsce.
Jak powstawał mural zobaczycie poniżej: