Informacje z miejsca zdarzenia, które zabezpiecza polskie wojsko i policja są skąpe. Wiadomo, że pocisk uderzył w miejscową suszarnię w momencie, kiedy przebywało w niej dwóch mężczyzn.
Wieczorem 15 listopada obradowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i rząd RP. Polskie władze apelują o spokój i wstrzemięźliwość w relacjonowaniu tego wydarzenia. Zapowiedziały jednocześnie, że zamierzają skorzystać z art. 4 NATO, czyli konsultacji sojuszniczej. Podwyższony też został stopień gotowości bojowej niektórych jednostek wojskowych.
W sprawie uderzenia rakiety na terytorium Polski prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem i prezydentem Ukrainy Wołydymyrem Zełenskim. Prezydent kontaktował się też z innymi przywódcami - m.in. z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
- Prezydent Joe Biden zapewnił mnie, że Stany Zjednoczone stoją przy Polsce. Wszystkie zobowiązania sojusznicze są obowiązujące - powiedział Andrzej Duda.
Nocą specjalny komunikat wydało polskie ministerstwo spraw wewnętrznych:
W dniu 15 listopada 2022 r. miał miejsce kolejny wielogodzinny zmasowany ostrzał całego terytorium Ukrainy i jej infrastruktury krytycznej prowadzony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym zdarzeniem minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień.
- napisał rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Po północy specjalne wystąpienie miał też premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że sprawa jest badana przez polskie służby i na bieżąco konsultowana z sojusznikami z NATO. Zaapelował o nieuleganie fake newsom.
- Bądźmy rozważni, nie dajmy sobą manipulować - powiedział premier RP. - Musimy kierować się powściągliwością i rozwagą.
Głos zabrali również przedstawiciele opozycji:
W sytuacji zagrożenia, niezależnie od wewnętrznych sporów i różnic, wszyscy musimy być zjednoczeni i solidarni. W tej trudnej chwili będziemy razem.
- napisał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
O swoich działaniach mówią też polscy samorządowcy - Marta Majewska burmistrz Hrubieszowa, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Sopotu - Jacek Karnowski, a także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Wszyscy są w kontakcie z administracją rządową.
Wszyscy z niepokojem śledzimy doniesienia z Lubelszczyzny i Warszawy. Składam wyrazy współczucia rodzinom i najbliższym ofiar. Jestem w bieżącym kontakcie z administracją rządową, w tym z wojewodą pomorskim. Obserwujmy spokojnie sytuacje, korzystajmy ze sprawdzonych źródeł informacji. I pamiętajmy - historia pokazuje, że każdy zbrodniczy reżim się kiedyś kończy
- napisała Aleksandra Dulkiewicz.
Prezydent Andrzej Duda zwołał na środę 16 listopada radę Bezpieczeństwa Narodowego, na którą zaprosił przedstawicieli wszystkich sił politycznych.