Kluczowe: współpraca i obywatelskość
W nowym roku szkolnym do gdańskich szkół pójdzie w sumie 91 tysięcy uczennic, uczniów i przedszkolaków. Zanim to się stanie, prezydent Gdańska spotkała się w piątek, 23 sierpnia, w ECS z dyrektorkami i dyrektorami szkół.
Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła dwa słowa, które wydają się jej szczególne ważne w nowym roku szkolnym.
- Chciałabym, żebyśmy myśląc o tym, co jest ważne w roku szkolnym 2024/25, myśleli szeroko o współpracy i obywatelskości. Choćby w ramach Gdańskich Lekcji Obywatelskich. Myślę, że właściwie wszystko, co robimy w szkole, powinno mieć związek z obywatelskością. Marzy mi się, żeby każdy, kto kończy gdańską szkołę, był przygotowany do życia w społeczeństwie, miał wrażliwość na drugiego człowieka oraz umiejętność współpracy z innymi, żeby świat wokół nas zmieniać na lepsze.
Prezydent dodała: - Znacie mnie i wiecie, że najbardziej nie lubię fałszu i pokazywania czegoś dla samego pokazywania. Bardzo by mi więc zależało, żeby ta nasza obywatelskość, patriotyzm i postawy solidarne to było coś prawdziwego i autentycznego.
Rozbudowa szkoły przy Srebrnej na finiszu
Mówiąc o wyzwaniach, Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że od nowego roku szkolnego nie będzie już tradycyjnej subwencji oświatowej dla miasta:
- Zmiany dotyczące finansowania jednostek samorządu terytorialnego, które obecnie są procedowane, wkładają dotychczasową subwencję oświatową do jednego worka z innymi. To jest zasadnicza zmiana. Trochę nie wiemy, jak to będzie. Myślę, że nie wie tego ani minister edukacji, ani skarbnicy. Mamy zapowiedź ze strony Ministerstwa Finansów co do dialogu i obserwowania, jak to będzie funkcjonowało w 2025 roku i obietnicę ewentualnej korekty w kolejnych latach. Zobaczymy.
Kolejna zmiana, o której mówiła Aleksandra Dulkiewicz, to wypłata 800 plus dla obywateli Ukrainy, która od 1 września będzie powiązana z obowiązkiem szkolnym.
- W naszych placówkach oświatowych mamy około 10-12 procent uczennic i uczniów z doświadczeniem migracyjnym. Większość z nich to dzieci uchodźcze z Ukrainy. Nie wiemy, czy liczba tych uczennic i uczniów zwiększy się w związku z powiązaniem obowiązku szkolnego z wypłatą świadczeń, ale jesteśmy na to przygotowani - powiedziała prezydent.
W Gdańsku powołano Rzeczniczkę Praw Ucznia
Przypomniała też, że od roku działa w Gdańsku Rzeczniczka Praw Ucznia. Katarzyna Gęba pracowała z dużą liczbą szkół, szkoląc rzeczników praw uczniowskich, przygotowała specjalny serwis tematyczny, współpracuje z Młodzieżową Radą Miasta Gdańska, a także pomaga konkretnym uczniom i uczennicom. Zajęła się, w ramach mediacji i rozwiązywania konfliktów, już kilkudziesięcioma sprawami.
Monika Chabior: pomożemy uczniom z potrzebami specjalnymi
Wiceprezydent Gdańska Monika Chabior powiedziała, że miasto kontynuuje Gdański Program Nauczania, czyli edukację do kultury, edukację klimatyczną i edukację do przedsiębiorczości.
- W tym roku również powołaliśmy koordynatorkę, która będzie współpracowała ze wszystkimi doradcami zawodowymi, tak aby wzmacniać poziom doradztwa zawodowego - powiedziała Chabior. - W Gdańsku z jednej strony myślimy o obywatelskości, która jest bardzo ważna, a z drugiej strony o budowaniu kadr ekonomicznych i rozwoju gospodarczym.
Chabior dodała, że miasto uzyskało w ramach środków unijnych 19 milionów złotych na wsparcie pracy szkolnej z uczniami i uczennicami ze specjalnymi potrzebami oraz chorobami. - To bardzo ważne, ponieważ liczba osób z takimi orzeczeniami rośnie - powiedziała Chabior. - Wszystkie dzieci mają prawo do edukacji, również te ze specjalnymi potrzebami.
Braki kadrowe: większe niż rok temu
W czasie konferencji prasowej wiceprezydent Monika Chabior odniosła się także do braków kadrowych w gdańskich szkołach. Powiedziała: - W maju widzieliśmy braki kadrowe na poziomie wysokim, wyższym niż w zeszłym roku o 300 osób. Natomiast wrzesień to jest moment, w którym dyrektorzy bardzo intensywnie rekrutują. W maju braki dotyczyły m.in. kadry przedszkolnej, kadry specjalistycznej, nauczycieli w szkołach branżowych, technicznych i zawodowych - tam zawsze jest deficyt.
- Natomiast nasze metody walki z brakami kadrowymi to m.in. zatrudnienie emerytek i emerytów oraz godziny ponadwymiarowe. Sądzimy więc, że uda nam się w dużej mierze wypełnić te wakaty, ale czekamy na informację szczegółową od dyrektorów na początku października.