Prezydent Gdańska z wizytą w ogólniaku, którego jest absolwentką. O czym rozmawiała z uczniami?

W ramach Gdańskich Lekcji Obywatelskich Aleksandra Dulkiewicz spotkała się w czwartek, 21 września, z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego. Wizyta ta miała dla prezydent Gdańska wymiar sentymentalny, gdyż jest absolwentką “Topolówki”. Przyznała, że weszła do swojej dawnej szkoły na "ugiętych nogach". - Błagam Was, bądźcie aktywni. Wy macie tę moc zmieniania świata - apelowała do młodzieży. 
21.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta w okularach przemawiająca do mikrofonu do uczniów, obok niej stoi młoda dziewczyna
Aleksandra Dulkiewicz nie kryła, że jest wzruszona wizytą w "Topolówce", obok prowadząca spotkanie z prezydent Gdańska uczennica klasy III IB Nina Katka
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Książka Snydera pod poduszkę

Na wstępie ponad godzinnego spotkania z licealistami Aleksandra Dulkiewicz przywołała książkę Timothy’ego Snydera “O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”. Każdy z uczniów otrzymał egzemplarz, prawie 130-stronicowej publikacji, amerykańskiego historyka i politologa.   
 
Timothy Snyder napisał swoją książkę w 2017 roku po dojściu do prezydenckiej władzy w USA Donalda Trumpa
- Pierwszy nakład polskiego tłumaczenia wykupił prezydent Paweł Adamowicz i rozdawał go bibliotekom i urzędnikom, dosłownie wszystkim. Mój egzemplarz jest już wyświechtany. Przyznam, że mam tę książkę przy łóżku i zaglądam do niej często. I was do tego też zachęcam. Bo są w życiu momenty, kiedy brakuje drogowskazu, albo pomysłu, co zrobić. Może ta książka Was zainspiruje do czegoś lub uświadomi pewne mechanizmy w świecie - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.
 
Aby zmotywować uczniów do lektury prezydent Gdańska przeczytała wstęp do rozdziału 15. książki zatytułowanego "Wspieraj słuszne sprawy".

Udzielaj się w organizacjach politycznych i innych, których poglądy udzielasz. Wybierz jedną lub kilka instytucji dobroczynnych i ustaw stałe zlecenie przelewu na ich rzecz. W ten sposób dokonasz wolnego wyboru, który wspiera społeczeństwo obywatelskie i pomaga innym czynić dobro.

Jak prezydent Gdańska wspomina "Topolówkę"?

Uczniowie byli ciekawi, jakie najlepsze wspomnienia zachowała Aleksandra Dulkiewicz z czasów, gdy w połowie lat 90. uczęszczała do III LO.
Sala gimnastyczna w szkole wypełniona uczniami na spotkaniu z młodą kobietą
Gdańskie Lekcje Obywatelskie to pilotażowy projekt, który ruszył w 2021 roku. Jego przesłaniem jest edukowanie dzieci i młodzieży do aktywnego życia obywatelskiego. Scenariusz zajęć przygotowali eksperci - nauczyciele należący do sieci Kreatywna Pedagogika, innowacyjnego projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
- Czuję wdzięczność do tej szkoły. Dostałam tutaj bardzo dużo szans. Wspomnień mam dużo. Patrzę na ten parkiet - dziś jest nowy. Ja pamiętam gimnastykę z panią profesor Wyrzykowską. Zdarzało się, że zaczynaliśmy o 7.25. Wyciskała z nas siódme poty. A czasami ganialiśmy o tej porze do lasu - wspominała prezydent Gdańska. A kiedy usłyszała od młodzieży, że dziś w III LO nikt tak wcześnie nie zaczyna lekcji skomentowała ze śmiechem: “To wy macie luksusowo”

Dlaczego warto brać udział w wyborach?

Aleksandra Dulkiewicz tłumaczyła uczniom, jak ważne są każde wybory w demokratycznym państwie. 
 
- To jest pytanie, czy chcesz mieć wpływ na rzeczywistość, czy nie chcesz mieć wpływu. Dla mnie to jest coś tak oczywistego jak powietrze. Ja sobie nie wyobrażam nie chcieć mieć wpływu na to, kto rządzi moim miastem i krajem - podkreśliła. 

Gdańskie Lekcje Obywatelskie w VI LO. "Miejcie oczy i uszy otwarte, nie dajcie sobie wciskać kitu"

Przekonywała, że uczestnicząc w wyborach bierzemy odpowiedzialność za nasze najbliższe otoczenie i kształt państwa, w którym żyjemy.   
 
- Głosowanie daje wpływ na to, czy żyję w kraju, gdzie energia jest wytwarzana w większości z węgla czy też z wiatru lub wody; czy w szkole mam 47 lektur do przeczytania i jakie są to tytuły; czy rodzice mają kłopot ze spłatą kredytu, bo rosną stopy procentowe. I takich przykładów mogłabym podawać więcej - dodała.

O co chodzi w akcji "Nie śpij, bo Cię przegłosują"?

Wyjaśniła, że do dnia wyborów parlamentarnych 15 października trwa, zainicjowana w czerwcu w Gdańsku, akcja profrekwencyjna pod hasłem “Nie śpij, bo Cię przegłosują”
 
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA PREZYDENT GDAŃSKA Z UCZNIAMI III LO WE WRZESZCZU:
 


 
- Ta kampania jest w dużym stopniu skierowana właśnie do Was, do młodych ludzi. Wy nie znacie innej Polski niż tej, która jest w Unii Europejskiej. Warto pamiętać, że na przełomie 2013 i 2014 r. na Majdanie w Kijowie Ukraińcy byli gotowi oddać swoje życie za to, żeby ich kraj był w Unii Europejskiej - zaznaczyła prezydent Gdańska. 

Nie warto być biernym i bezczynnym

Aleksandra Dulkiewicz apelowała też do młodzieży o aktywność w codziennym życiu. 

Już głosujemy na projekty Budżetu Obywatelskiego 2024. Do wydania 20 mln zł

- Nie bądźcie obojętni, zagłosujcie w Budżecie Obywatelskim. Jest na to czas do poniedziałku, 25 września. Namówcie też pięć osób do udziału w wyborach parlamentarnych 15 października. Błagam Was: bądźcie aktywni, działajcie. Możecie zapisać się do jakiegoś stowarzyszenia. Tych pól aktywności jest naprawdę wiele. Wy macie tę moc zmieniania świat - mówiła. 
 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki