Od tej krwi wszystko się zaczęło
W Gdańsku wciąż żywa jest pamięć tych wydarzeń, pośród nas mieszkają dzieci, wnuki, krewni osób zabitych przez komunistyczny reżim w grudniu 1970 roku. To, co zrobiła ówczesna “władza ludowa” było szokiem dla wszystkich. Jak można wysłać przeciwko cywilom czołgi, wozy opancerzone i wojsko z bronią maszynową? To była granica, za którą urosła nieufność społeczeństwa do peerelowskiego reżimu. Po wydarzeniach w Radomiu w 1976 roku rozpoczął się zorganizowany opór przeciwko komunistom, początkowo nielicznych środowisk KOR, WZZ. Kryzys gospodarczy przyniósł Sierpień '80 i Solidarność - aż do upadku systemu.
GDAŃSK PAMIĘTA. Uroczystości i wydarzenia rocznicowe Grudnia 1970 i 1981. PROGRAM
W Trójmieście na cmentarzach można spotkać płyty nagrobne z rozdzierającymi serce napisami, jak ten u 24-letniego Zygmunta Polito: "Najdroższy Synu byłeś nam szczęściem nadzieją na krótki czas, lecz zbrodnicza ręka rozłączyła nas. O Jezu mój Tobie oddaję Najdroższy Skarb Twój".
Kwiaty i znicze na ulicach, grobach
Miasto Gdańsk w piątek, 15 grudnia, uczciło pamięć wszystkich ofiar Grudnia 1970 poprzez zapalenie zniczy lub złożenie kwiatów - także na grobach Trójmiasta. Aleksandra Dulkiewicz poszła do tablic upamiętniających miejsca, gdzie od kul padli uczestnicy antyrządowej manifestacji w Śródmieściu. Prezydent Gdańska pojechała następnie na cmentarz Srebrzysko, na groby ofiar. Towarzyszyli jej radny Andrzej Kowalczys, a także przedstawiciele dyrekcji Europejskiego Centrum Solidarności: Magdalena Mistat i Przemysław Ruchlewski.
Dodatkowo pracownicy Urzędu Miejskiego w Gdańsku zapalili znicze i złożyli kwiaty na pozostałych znanych grobach ofiar Grudnia 1970 - nie tylko w Gdańsku, ale też w Sopocie i Gdyni. W sumie uczczono w tej sposób 14 mogił.
Grudzień 1970 - mijają 53 lata. Co tak naprawdę wtedy wydarzyło się na ulicach Gdańska
Gdańszczanie wciąż pamiętają
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz wpisem na Fb przypomniała niektóre z tych osób:
- Józef Widerlik - jedna z pierwszych ofiar Grudnia ’70. 15 XII 1970 postrzelony w szyję podczas walk w okolicach Komendy Miejskiej Milicji Obywatelskiej przy ul. Świerczewskiego (ul. Nowe Ogrody).
- Bogdan Sypka - zginął 15 XII 1970, wyskakując z samochodu przy zbiegu ulic Podwale Grodzkie i Wały Jagiellońskie.
- Jerzy Matelski - zastrzelony 16 XII 1970 przed bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.
- Józef Pawłowski - zastrzelony na przystanku kolejki Gdynia Stocznia rankiem 17 XII 1970 w drodze do pracy. Miał narzeczoną, z którą planował ślub na Wielkanoc 1971 r.
“Komuniści zacierali prawdę o grudniowej zbrodni, a w następnych latach prześladowali przywódców protestu oraz osoby, które domagały się upamiętnienia tych tragicznych dni” - przypomina Aleksandra Dulkiewicz i podkreśla: “My jednak nie zapomnieliśmy! Chylimy czoła przed bohaterami, którzy podczas rewolty grudniowej zapłacili najwyższą cenę…”.