• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Adamowicz: Gdańsk solidarny z Paryżem i Francją

Prezydent Adamowicz: Gdańsk solidarny z Paryżem i Francją

Na wieść o zbrodniach popełnionych w Paryżu w piątek wieczorem, 13 listopada 2015r., przez islamskich ekstremistów prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przesłał listy wspierające do pani mer Paryża Anne Hidalgo i przewodniczącej Rady Miasta Antoinette Guhl. Czytamy m.in.: Jedność jest naszą siłą. Paweł Adamowicz wydał też oświadczenie w sprawie wydarzeń w stolicy Francji.
14.11.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


Oba listy zostały wysłane z Gdańska w wersji anglojęzycznej. Po polsku brzmią następująco:

Odczuwamy szok i jesteśmy głęboko poruszeni informacjami o atakach z użyciem broni oraz materiałów wybuchowych, do których doszło ostatniej nocy w Paryżu. To okrutny atak zmierzający do sterroryzowania niewinnych osób, których jedyną “zbrodnią” była chęć spędzenia piątkowego wieczoru w gronie rodziny i przyjaciół. Wielu z nich nigdy nie wróci do swoich domów. Jutro ten sam los mógłby spotkać inne rodziny w dowolnych częściach świata.

Musimy dołożyć starań, aby zapobiec takim aktom terroryzmu skierowanym w stronę niewinnych ofiar. Świat musi stanąć solidarnie i wspierać Francuzów ponieważ jedność jest naszą siłą. Jedynie działając wspólnie będziemy mogli przeciwstawić się podobnym aktom okrutnego terroryzmu.

Prezydent Miasta Gdańska

Paweł Adamowicz


Prezydent Adamowicz wydał także oświadczenie w sprawie wydarzeń w stolicy Francji:

"Gdańsk łączy się z Paryżem myślą, modlitwą, solidarnością. Gdańsk, jego mieszkańcy są przytłoczeni rozmiarem zbrodni. Strzały i bomby w restauracji Petit Cambodge, w barze Le Carillon, w teatrze Bataclan, przy Stade de France, w centrum handlowym w Les Halles. Mówi się o co najmniej 140 zabitych. To niewyobrażalna zbrodnia, zbrodnia na niewinnych ludziach. Nikt z nich się nie spodziewał, że podczas zabawy, odpoczynku dopadnie ich śmierć. Prezydent Francji ogłosił stan wyjątkowy na terenie całego kraju i zamknął granice Francji. Ta zbrodnia musi być ukarana. I będzie – wierzę w to głęboko.

Ale istnieje niebezpieczeństwo, że rozpacz i gniew zarówno Francuzów, jak i innych mieszkańców Europy zwróci się teraz przeciwko uchodźcom. Tak jakbyśmy zapomnieli, że uciekli oni ze swoich krajów właśnie przed takimi jak ci zamachowcy. Niech ta zbrodnia nie zaślepia nas bezrozumnym gniewem.

Pamiętajmy o pięknym wierszu Leszka Szarugi „Zbieg”:

Europa nie milczy Europa zdycha...
w jazgocie żywych Europa płacze
po sobie jak dziecko gdy dorasta i
zaczyna wiedzieć jak się wszystko kończy

Ulicą Paryża biegnie mała dziewczynka
jest ufna i niema ulica jest
wąska i brudna jest ranek
a dziewczynka uciekła z historii Europy


W niedzielę, 15 listopada, w Radzie Miasta wyłożona zostanie księga kondolencyjna
CZYTAJ WIĘCEJ
Gdańsk czci ofiary zamachów w Paryżu



List do pani mer Paryża Anne Hidalgo w języku angielskim


Mrs. Anne Hidalgo The Mayor of Paris



List do przewodniczącej Rady Miasta Paryża Antoinette Guhl w języku angielskim


Mrs. Antoinette Guhl The Deputy Mayor of Paris

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu