• Start
  • Wiadomości
  • Prezes Truskolaski: - Od dziś Unia Metropolii Polskich imienia Pawła Adamowicza

Prezes Truskolaski: - Od dziś Unia Metropolii Polskich imienia Pawła Adamowicza

W poniedziałek, 3 czerwca prezydent Białegostoku i jednocześnie prezes zarządu Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski ogłosił, że od dziś patronem Unii jest śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
03.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie dotyczące Unii Metropolii Polskich odbyło się na tarasie widokowym Europejskiego Centrum Solidarności
Spotkanie dotyczące Unii Metropolii Polskich odbyło się na tarasie widokowym Europejskiego Centrum Solidarności. Na zdjęciu od lewej: Piotr Krzystek - prezydent Szczecina, Krzysztof Żuk - prezydent Lublina (za tłumaczką języka migowego), Jacek Sutryk - prezydent Wrocławia, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Tadeusz Truskolaski - prezydent Białegostoku, Rafał Bruski - prezydent Bydgoszczy
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Posiedzenie Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich odbyło się na tarasie widokowym Europejskiego Centrum Solidarności. 

- Jesteśmy tu na zaproszenie niezyjącego już Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, które te obchody (pierwszych częśiowo wolnych wyborów w Polsce - red.) rozpoczął organizować jeszcze w ubiegłym roku. Jesteśmy tu po to, by być razem, by być solidarni, by oddać hołd prezydentowi Adamowiczowi - mówił prezydent Białegostoku i jednocześnie prezes zarządu Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski. - Rada Fundacji Unii Metropolii Polskich w głosowaniu jednogłośnie podjęła decyzję o zmianie nazwy i z dniem dzisiejszym będzie nazywała się Unia Metropolii Polskich imieniem Pawła Adamowicza. Chcemy zostawić po sobie pamiątkę i uwiecznić tego wspaniałego samorządowca, człowieka, który był ze wszystkich nas i w całej historii UMMP najdłużej urzędującym prezydentem.

Prezydent Adamowicz był prezesem zarządu Unii Metropolii Polskich w latach 2007-2015. Był inicjatorem i liderem wielu działań UMP m.in. w sprawach ustroju metropolitalnego, polityki migracyjnej, obrony wartości demokratycznych.

- Bardzo dziękuję za inicjatywę zmiany nazwy. My gdańszczanki i gdańszczanie wiemy jak bardzo pan prezydent Adamowicz zabiegał o sprawy metropolitalne. Tworzył tę metropolię w Gdańsku i na Pomorzu, ale także na poziomie całej Polski. Zabiegał o zmianę przepisów, tak aby rzeczywiście powstały ułatwienia dla metropolii. Niezmiernie się cieszę, że tylu znamienitych samorządowców, prezydentów największych miast w Polsce, dzisiaj i jutro jest w Gdańsku. W Gdańsku, w którym świętujemy Wolność i Solidarność - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.


ZAPIS CAŁEJ KONFERENCJI

 

Unia Metropolii Polskich powstała w Krakowie 11 października 1990 roku z woli prezydentów miast: Gdańska, Krakowa, Poznania, m.st. Warszawy i Wrocławia, jako forum solidarności władz metropolitalnych w działaniach zmierzających do sieciowego powiązania miast postkomunistycznych z demokratycznymi miastami Europy i świata, według projektu Instytutu Miasta p.t. “Tyle państwa ile miasta”. Początkowo UMP działała w formie konwentu prezydentów miast.

W 1993 r. Unia Metropolii Polskich zarejestrowała się jako fundacja miast i została jednym z inicjatorów utworzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, której Stronę Samorządową współtworzy razem z Unią Miasteczek Polskich, Związkiem Miast Polskich, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP, Związkiem Województw RP.

Dziś w Unii Metropolii Polskich solidarnie współdziała 12 głównych miast Polski: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław. 11 miast należących do UMP to członkowie zwyczajni Stowarzyszenia Eurocities, zrzeszającego wielkie miasta europejskie. Przedstawiciele Unii Metropolii Polskich zasiadają w Komitecie Regionów UE.


Czytaj także:

Rozmowa o Polsce samorządowej: trzeba bronić jej niezależności

 

TV

Każdy może pomóc