Posiedzenie Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich odbyło się na tarasie widokowym Europejskiego Centrum Solidarności.
- Jesteśmy tu na zaproszenie niezyjącego już Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, które te obchody (pierwszych częśiowo wolnych wyborów w Polsce - red.) rozpoczął organizować jeszcze w ubiegłym roku. Jesteśmy tu po to, by być razem, by być solidarni, by oddać hołd prezydentowi Adamowiczowi - mówił prezydent Białegostoku i jednocześnie prezes zarządu Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski. - Rada Fundacji Unii Metropolii Polskich w głosowaniu jednogłośnie podjęła decyzję o zmianie nazwy i z dniem dzisiejszym będzie nazywała się Unia Metropolii Polskich imieniem Pawła Adamowicza. Chcemy zostawić po sobie pamiątkę i uwiecznić tego wspaniałego samorządowca, człowieka, który był ze wszystkich nas i w całej historii UMMP najdłużej urzędującym prezydentem.
Prezydent Adamowicz był prezesem zarządu Unii Metropolii Polskich w latach 2007-2015. Był inicjatorem i liderem wielu działań UMP m.in. w sprawach ustroju metropolitalnego, polityki migracyjnej, obrony wartości demokratycznych.
- Bardzo dziękuję za inicjatywę zmiany nazwy. My gdańszczanki i gdańszczanie wiemy jak bardzo pan prezydent Adamowicz zabiegał o sprawy metropolitalne. Tworzył tę metropolię w Gdańsku i na Pomorzu, ale także na poziomie całej Polski. Zabiegał o zmianę przepisów, tak aby rzeczywiście powstały ułatwienia dla metropolii. Niezmiernie się cieszę, że tylu znamienitych samorządowców, prezydentów największych miast w Polsce, dzisiaj i jutro jest w Gdańsku. W Gdańsku, w którym świętujemy Wolność i Solidarność - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
ZAPIS CAŁEJ KONFERENCJI
Unia Metropolii Polskich powstała w Krakowie 11 października 1990 roku z woli prezydentów miast: Gdańska, Krakowa, Poznania, m.st. Warszawy i Wrocławia, jako forum solidarności władz metropolitalnych w działaniach zmierzających do sieciowego powiązania miast postkomunistycznych z demokratycznymi miastami Europy i świata, według projektu Instytutu Miasta p.t. “Tyle państwa ile miasta”. Początkowo UMP działała w formie konwentu prezydentów miast.
W 1993 r. Unia Metropolii Polskich zarejestrowała się jako fundacja miast i została jednym z inicjatorów utworzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, której Stronę Samorządową współtworzy razem z Unią Miasteczek Polskich, Związkiem Miast Polskich, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP, Związkiem Województw RP.
Dziś w Unii Metropolii Polskich solidarnie współdziała 12 głównych miast Polski: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław. 11 miast należących do UMP to członkowie zwyczajni Stowarzyszenia Eurocities, zrzeszającego wielkie miasta europejskie. Przedstawiciele Unii Metropolii Polskich zasiadają w Komitecie Regionów UE.
Czytaj także:
Rozmowa o Polsce samorządowej: trzeba bronić jej niezależności