Król Karol III namalował akwarelę i podarował ją Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu

W foyer Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego można podziwiać akwarelę przedstawiającą zamek Windsor. Jej autorem jest król Karol III, który jest zarazem patronem idei powstania niezwykłej instytucji.
25.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
pejzaż
Akwarela autorstwa króla Karola jest dostępna dla wszystkich widzów - można ją podziwiać zarówno w trakcie zwiedzania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, jak i przy okazji organizowanych w teatrze wydarzeń
fot. Jacek Klejment

„Punkt zero” z Mirosławem Baką - trudny, ale i zabawny spektakl. RECENZJA

Jak akwarela trafiła do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego? Aby się tego dowiedzieć, trzeba się nieco cofnąć w czasie, do momentu, gdy król Karol zgodził się zostać patronem idei powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i osobiście wspierać zbiórkę pieniędzy na budowę teatru.

- Już na początku istnienia Fundacji Theatrum Gedanense Jerzy Limon wpadł na niezwykły pomysł, aby poprosić księcia Karola - brytyjskiego następcę tronu - o patronat nad nowo powołaną instytucją. W 1990 roku napisał do księcia list, w którym przedstawił swoją inicjatywę - wspomina Justyna Limon, wiceprezes Fundacji Theatrum Gedanense oraz żona śp. prof. Jerzego Limona, pomysłodawcy przedsięwzięcia.

- Wyczytałem w jakiejś gazecie angielskiej, jak to Książę Walii interesuje się kulturą, że objął patronatem odbudowę jakiegoś pałacu w Leningradzie. Pomyślałem sobie, że to byłby dobry patron nasz, książę Karol. No więc napisałem list, i to jeszcze myląc adresy, bo jedyny pałac, jaki znałem w Londynie, to był Pałac Buckingham, a on tam nie mieszka, on mieszka w Pałacu św. Jakuba. Szczęśliwie poczta jest królewska, więc list trafił do niego. Moja żona szczerze się uśmiała, jak pisałem ten list, myślała, że postradałem zmysły - mówił prof. Jerzy Limon w wywiadzie dla naszego portalu. 

„Wysłałem list do Karola, księcia Walii”. Niepublikowana rozmowa z profesorem Jerzym Limonem

List, który zmienił wszystko

Po tym zdarzeniu sprawy potoczyły się błyskawicznie - książę Karol z entuzjazmem objął patronat nad Fundacją, której głównym celem była budowa teatru szekspirowskiego w Gdańsku.

- Od początku działalności Fundacji, czyli od wczesnych lat 90. mój mąż był w częstym kontakcie z sekretarzami księcia Karola, a także, od czasu do czasu, z samym księciem. Książę Karol regularnie wspierał działania Fundacji. W maju 1993 roku na zaproszenie Jerzego Limona i Fundacji Theatrum Gedanense jej patron przyjechał do Gdańska. Była to pierwsza wizyta księcia Walii w Gdańsku od 500 lat! - wspomina Justyna Limon. 

15 listopada 1996 książę Walii przyjął w swojej prywatnej wiejskiej rezydencji Highgrove członków Rady Sponsorów Fundacji Theatrum Gedanense i członków założycieli Amerykańskich Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense. A we wrześniu 2000 roku w legendarnym londyńskim Globe Theatre odbyła się gala poświęcona Fundacji Theatrum Gedanense, której książę Karol był gościem honorowym. Nieco ponad dekadę później, 26 stycznia 2011 roku, w prywatnej rezydencji Księcia w Londynie, w Clarence House, odbyła się kolacja z udziałem 25 osób, zorganizowana z okazji dwudziestolecia Fundacji Theatrum Gedanense. Gdy 19 września 2014 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, książę Karol nie mógł przybyć osobiście, ale przysłał specjalne nagranie z życzeniami i gratulacjami. Przy okazji jednej z wizyt w Londynie prof. Jerzy Limon otrzymał w prezencie akwarelę autorstwa księcia Karola jako dar dla Fundacji Gedanense.

Obraz przedstawia widok zamku Windsor, akwarelę namalowano w ciepłych jesiennych barwach
Zbliżenie na akwarelę, podarowaną Fundacji Gedanense. Król Karol III hobbystycznie maluje od lat - prezent, który przysłał do Gdańska jest wyrazem pamięci i sympatii brytyjskiego monarchy
Jacek Klejment

Królewskie akwarele powstają od dekad

Król Karol III zaczął malować w latach 70. - jeszcze jako książę Walii. Inspirował się pracami swojego nauczyciela plastyki z Gordonstoun School w Szkocji, Roberta Waddell. Tak jak królowa Wiktoria, monarcha tworzy jedynie akwarele, dzięki czemu pejzaże powstają szybko, zanim ktokolwiek z przechodniów rozpozna, kim jest twórca malujący w plenerze. Znaczna ilość dzieł króla Karola III została stworzona w Szkocji.

Obraz prezentowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim powstał w 1990 roku. Ma wymiary 80 cm na 60 cm i znajduje się na nim Windsor - jedna z głównych rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej, w której przyjmowane są zarówno oficjalne, jak i prywatne audiencje. To tu, od czasów Wilhelma Zdobywcy - czyli XI wieku, urzędowało już czterdziestu monarchów. Obecnie zamek Windsor, położony w Berkshire (około godzinę drogi od Londynu), pozostaje częściowo otwarty dla turystów.

Oprawiona akwarela zawisła we foyer GTS i jest dostępna dla wszystkich widzów. Można ją podziwiać zarówno w trakcie zwiedzania teatru, jak i przy okazji wszystkich organizowanych w instytucji wydarzeń.

O Fundacji Theatrum Gedanense

Powstała w 1990 roku, jej inicjatorem był prof. Jerzy Limon, anglista, szekspirolog, humanista. Głównym celem Fundacji była budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, otwartego w 2014 roku, który nawiązuje do XVII-wiecznej Szkoły Fechtunku w Gdańsku, pełniącej rolę pierwszego teatru publicznego w Polsce. Profesor Jerzy Limon był dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego do swojej śmierci w marcu 2021 roku.

Patronem Fundacji Theatrum Gedanense jest JKW Książę Walii, a patronem honorowym - Sir Peter Hall. Wieloletnim przyjacielem, promotorem Fundacji i jej honorowym patronem był także najwybitniejszy polski reżyser Andrzej Wajda. Honorowymi członkami Fundacji byli Stanisław Barańczak i Günter Grass.

Fundacja współpracuje z organizacjami z kilkudziesięciu krajów na całym świecie, rozwijając działalność międzynarodową i wzbogacając swoją ofertę kulturalną i edukacyjną. W Wielkiej Brytanii oraz w USA działają Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense. Międzynarodowe projekty Fundacji wielokrotnie zyskały uznanie Komisji Europejskiej otrzymując dofinansowanie w ramach Programu Kultura.

Wystawa nowości w PAN Bibliotece Gdańskiej. Od XVI-wiecznej mapy po zdjęcia z 1934 roku

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów