• Start
  • Wiadomości
  • Program literacki IKM. Premiery, rozmowy o literaturze i dobre książki

Program literacki IKM. Premiery, rozmowy o literaturze i dobre książki

Program literacki Instytutu Kultury Miejskiej to pomorskie i ogólnopolskie premiery, tematyczne Rozmowy o stanie świata oraz autorski wybór książek w księgarni Nurty IKM. Najbliższe wydarzenia to m.in.: spotkanie autorskie z Mikołajem Grynbergiem wokół książki „Jezus umarł w Polsce” i z Martą Abramowicz, autorką "Irlandia wstaje z kolan". Wstęp na wydarzenia jest wolny. Na niektóre obowiązują zapisy.
08.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20230922_kunszt-wodny-ikm-wodowanie_069_949x633
Nowa siedziba Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku przy Targu Rakowym 11. Na jej uroczyste otwarcie, które odbyło się w piątek 22 września 2023 roku, przyszły tłumy mieszkańców
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Rekordowe lato i świetny rok w Muzeum Gdańska. Odwiedzających więcej o prawie 20 proc. niż w 2022 r.

Mikołaj Grynberg. Rozmowy przy granicy polsko-białoruskiej

Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem autorem książki „Jezus umarł w Polsce” oraz Beatą Siemaszko z Grupy Granica. 11.10.2023, godz. 18.00. Audytorium, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp bezpłatny, obowiązują wejściówki.

Mikołaj Grynberg pojechał na Podlasie, by porozmawiać z ludźmi, którzy pomagają uchodźcom uwięzionym w pułapce na granicy polsko-białoruskiej. Rozmawiał także z tymi, których zadaniem jest udaremniać taką pomoc. Tak powstała książka „Jezus umarł w Polsce”, jeden z najważniejszych reportaży ostatnich lat. Podczas spotkania z autorem porozmawiamy o sytuacji na granicy i o ludziach, którzy pomagają za wszelką cenę.

portret mężczyzny w średnim wieku
Mikołaj Grynberg podczas Gdańskich Targów Książki
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Marcin Kącki i Marta Abramowicz podczas Nocy Księgarń

Noc Księgarń. Spotkanie z Marcinem Kąckim wokół książki „Chłopcy” oraz Martą Abramowicz autorką książki „Irlandia wstaje z kolan”. 13.10.2023, godz. 19.00. Pracownia, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp wolny.

Marcin Kącki, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych polskich reporterów, nagradzany autor takich książek jak "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" czy "Oświęcim. Czarna zima", wraca z nowym reportażem o ludziach, którzy walczą o przejęcie władzy w Polsce. Poznajmy tych, którzy chcą nami rządzić.

okładka książki Irlandia wstaje z kolan

Marta Abramowicz zaprasza nas w podróż do Irlandii, żebyśmy mogli się sobie lepiej przyjrzeć. I wrócić z niej z przekonaniem, że Polacy także mogą wstać z kolan. Marta Abramowicz jest autorką reportaży „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”. Obydwa były bestsellerami i wzbudziły ogromne emocje. Jej książki doceniane są za bezkompromisowe ujawnianie prawdy i za empatię, z jaką pisze o swoich bohaterkach i bohaterach.

Jan Mencwel rozmawia z Szymonem Opryszkiem. Dlaczego Polska pustynnieje? 

Rozmowy o stanie świata. Panel o wodzie. Jan Mencwel w rozmowie z Szymonem Opryszkiem. 18.10.2023, godz. 18.00. Pracownia, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp wolny.

“Łaskawość Tytusa” po raz pierwszy w Operze Bałtyckiej. Reżyseruje Maja Kleczewska

Książka Jana Mencwela "Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać" próbuje odpowiedzi na pytania, gdzie znika woda? Czy Polska musi stać się pustynią? Zmian klimatycznych nie powstrzymamy, ale wciąż możemy osłabić ich skutki. Autor próbuje znaleźć źródła problemu, jaki mamy z wodą. Rozmawia z naukowcami, aktywistami, rolnikami czy hydrologami, aby zrozumieć, kto jest winny temu, że Polska pustynnieje. Opisuje, co dzieje się z wodą, ale przede wszystkim pokazuje, że możliwa jest inna przyszłość. Daje nadzieję, że nie jest jeszcze za późno, żeby ocalić nasze lasy, jeziora, rzeki i bagna.

O nadziei i wyzwaniach stojących przed nami w kontekście wody Jan Mencwel porozmawia w IKM z Szymonem Opryszkiem, niezależnym reporterem, absolwentem Polskiej Szkoły Reportażu, współpracującym m.in. z „Dużym Formatem”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Podróżami”. Opryszek jest absolwentem pierwszej edycji Szkoły Ekopoetyki (2021) oraz laureatem grantu Wydawnictwa Poznańskiego na książkę reporterską o kryzysie wodnym na świecie, nad którą obecnie pracuje.  

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas