Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego skierowany jest do osób, które mają problem z terminowym opłacaniem czynszu czy spłatą kredytu.
Wiceprezydentka Monika Chabior wyjaśnia pomysł akcji: - Każda osoba, która ma niespłacone długi, doświadcza ogromnego stresu i napięcia. Wiemy, że są w mieście osoby doświadczające przemocy ekonomicznej i związanego z tym cierpienia. Na co dzień w Gdańsku przy ul. Grunwaldzkiej 8 funkcjonuje Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Osób Zadłużonych i można się tam zwrócić o pomoc.
Monika Chabior powiedziała, że władzom miasta zależy, aby zadłużenia mieszkańców malały: - Wiemy, że choćby zadłużenie lokatorów i lokatorek wobec gdańskich nieruchomości to aż 157 mln zł. To wysoka kwota. Na szczęście mamy uchwałę, która pozwala restrukturyzować długi i stopniowo spłacać zadłużenie przy częściowym jego umorzeniu.
Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydział Rozwoju Społecznego UM Gdańska, wyjaśniła, że Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego potrwa od poniedziałku do soboty (17-22 czerwca). Dodała, że eksperci i specjaliści (prawnicy, pomoc społeczna, policja, itd.) oraz urzędnicy wychodzą na ulice, by mieszkańcy mogli bezpośrednio zapoznać się z ofertą pomocową:
- Chodzi o porady prawne, finansowe oraz rozważne gospodarowanie budżetem. W poniedziałek, 17 czerwca, będziemy na pikniku seniorów na Ołowiance od godz. 10 do 17. We wtorek, czwartek i sobotę w godz. od 8 do 12 będziemy na trzech miejskich targowiskach - powiedziała Ziemann.
Harmonogram spotkań:
- 17.06, poniedziałek: Parada i Piknik Seniorów na Ołowiance w godz. 12.00–17.00 (start: godz. 12.00 pod Fontanną Neptuna),
- 18.06, wtorek: targowisko przy ul. Wyspiańskiego we Wrzeszczu w godz. 8.00–12.00, przy wejściu od strony ul. Wyspiańskiego,
- 20.06, czwartek: targowisko przy ul. Elbląskiej na Rudniku w godz. 8.00–12.00, przy siedzibie zarządu targowiska,
- 22.06, sobota: targowisko przy ul. Czerwony Dwór na Przymorzu w godz. 8.00–12.00, przy wejściu od ul. Chłopskiej, przy galerii handlowej „Kamyk Zielony”
Na mieszkanki i mieszkańców Gdańska czekać będą osoby reprezentujące Gdańskie Nieruchomości, Gdańskie Centrum Świadczeń, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Gdański Urząd Pracy oraz biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Gdańsku. Będzie można porozmawiać także z przedstawicielami Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, ale także Wojewódzkiego Urządu Pracy w Gdańsku, Pomorskiej Izby Adwokackiej, Komendy Miejska Policji w Gdańsku, Fundacji Santander oraz Centrum Edukacji Bezpieczeństwa (CEB) w 4 LO w Gdańsku.
Jeśli pojawi się taka potrzeba, będzie możliwość umówienia indywidualnego spotkania, w celu omówienia tematu bardziej szczegółowo. Będzie można też uzyskać informacje, gdzie osoby zadłużone otrzymają specjalistyczną pomoc w danej sprawie. W ramach TBE zaplanowano także dwa szkolenia dotyczące bezpieczeństwa finansowego, które poprowadzą specjaliści z Fundacji „Santander”.
Policja: skupiamy się na profilaktyce
W Tygodniu Bezpieczeństwa Ekonomicznego weźmie też udział gdańska policja. Podkomisarz Ewelina Szulczak z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku powiedziała portalowi gdansk.pl: - Nasi policjanci będą obecni nie tylko podczas pikniku seniora, ale także na targowiskach. Przez trzy dni będziemy do dyspozycji gdańszczan i gdańszczanek. Będziemy udzielać wskazówek, co robić, by nie stać się ofiarą przestępstwa ekonomicznego, by nie paść ofiarą wyłudzenia czy problematycznej pożyczki. Powiemy też, gdzie się zgłosić, jeśli do takiego przestępstwa dojdzie.
- Najbardziej zależy nam jednak na profilaktyce - dodaje podkomisarz Szulczak. - Robimy wszystko, by edukować społeczeństwo i jest to dla nas sprawa priorytetowa. Postępy technologii sprawiają, że przestępczość przenosi się do sieci. Dlatego robimy co w naszej mocy, by przeciwdziałać i edukować.
Program unikatowy w skali kraju
Przypomnijmy, że od 2016 roku w Gdańsku realizowany jest, unikatowy w skali kraju, Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. W jego ramach prowadzona jest między innymi edukacja ekonomiczna. Dwa razy do roku organizowane są wydarzenia plenerowe, podczas których mieszkanki i mieszkańcy mogą uzyskać bezpłatne porady prawne, finansowe czy mieszkaniowe. W listopadzie jest to Gdański Dzień Bez Długów, a w czerwcu właśnie Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego.