Drugie miejsce w Pomorskiem pod względem liczby złożonych wniosków przez uciekinierów z Ukrainy o “500 plus” zajmuje Gdynia. W mieście tym ZUS przyjął 2946 wnioski na 4414 dzieci. Trzecie miejsce “na podium” przypadło Słupskowi. W mieście nad Słupią ukraińscy uchodźcy złożyli 1258 wniosków na “500 plus” obejmujące 1829 dzieci.
W środę, 20 kwietnia, w południe główna siedziba ZUS w Gdańsku przy ul. Chmielnej przeżywała prawdziwe oblężenie przez obywateli Ukrainy chcących przystąpić do programu “500 Plus”. Kolejka o złożenie wniosku wynosiła ponad 60 osób, co oznaczało, że czas oczekiwania na spotkanie z urzędnikiem trwał kilka godzin. O godzinie 15.00 placówka się zamyka (z wyjątkiem poniedziałku, kiedy urząd pracuje do godz. 18.00), niezależnie od tego, czy są jeszcze oczekujący klienci. W tej sytuacji pracownicy ochrony centrali ZUS w Gdańsku od razu proponowali Ukraińcom, aby udali się do filii urzędu przy ul. Chlebnickiej, gdzie mogą być mniejsze kolejki.
Do tej pory pomorskie placówki ZUS przyjęły blisko 22 tys. wniosków o wsparcie z programu “500 plus”. Pomoc pieniężna obejmie ponad 33 tysiące dzieci. Wnioski dotyczą bieżącego okresu świadczeniowego, który skończy się 31 maja tego roku, jak i kolejnego, który rozpocznie się 1 czerwca.
Gdański Urząd Pracy: - 2,5 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło już zatrudnienie
26 marca ZUS wprowadził możliwość składania wniosków o „500 plus” po ukraińsku na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).
Po świadczenie “500 plus” mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego z powodu wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu.
Do złożenia elektronicznych wniosków, np. o “500 plus” niezbędne jest natomiast zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS.