Piłsudczycy przemaszerowali przez Wrzeszcz. Na pamiątkę wymarszu Pierwszej Kadrowej

Około 250 osób uczciło w niedzielę, 6 sierpnia, 109. rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów z krakowskich Oleandrów do Kielc. Był przemarsz przez Wrzeszcz, msza święta w Kościele Garnizonowym przy Sobótki i uroczystość pod pomnikiem Marszałka na Strzyży. Gdańscy Piłsudczycy są prawdopodobnie w czepku urodzeni: weekend w Gdańsku stał pod znakiem deszczowej pogody, a na nich bodaj nawet kropla nie spadła. 
06.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna z siwą brodą, ubrany w mundur a la Marszałek Piłsudski salutuje do orzekła na czapce. W tle widzimy zarys bryły pomnika
Finał uroczystości miał miejsce pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Strzyży
Anna Rezulak/KFP Kosycarz

50 osób ubranych a la Piłsudski

Gdańskich Piłsudczyków można zobaczyć co jakiś czas na uroczystościach patriotycznych. W maju składają kwiaty na Strzyży, pod pomnikiem Piłsudskiego - z okazji kolejnych rocznic śmierci Marszałka. W Święto Niepodległości są na Targu Drzewnym, uczestniczą w Paradzie Niepodległości. Teraz spotkali się z zupełnie innej okazji. 

Józef Piłsudski w więzieniu przy Schiesstange

Widok 50 osób ubranych a la Marszałek był tak wyjątkowy, że ludzie przystawali na ulicy, by zrobić komórką zdjęcia. W przemarszu uczestniczyły także poczty sztandarowe, oficerowie Wojska Polskiego, harcerze, uczniowie, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. W sumie około 250 osób. Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej zagrała “Pierwszą Brygadę” i inne popularne melodie wojskowe. 

Gościem honorowym był prezes Związku Piłsudczyków RP gen. Stanisław Śliwa

Duża grupa osób ze sztandarami maszeruje czwórkami środkiem ulicy we Wrzeszczu
Kolumna piechurów maszerowała aleją Grunwaldzką w kierunku Strzyży
Anna Rezulak/KFP Kosycarz

Uhonorować kompanię śmiałków

Okazją do wspólnego świętowania była 109. rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów. Według różnych wersji, oddział składał się ze 145, a nawet 169, żołnierzy piechoty. Często byli to bardzo młodzi chłopcy, nawet 16-letni, wychowani na romantycznej legendzie zrywów patriotycznych. 6 sierpnia 1914 roku, o godz. 2.42 w nocy kompania ruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku Miechowa, a potem dalej, w stronę granicy zaboru rosyjskiego. Był to pierwszy regularny oddział polskiego wojska od czasów powstania styczniowego.

Od początku lat osiemdziesiątych organizowany jest przemarsz między Krakowem i Kielcami. Za czasów komuny uczestnicy tego wydarzenia byli niejednokrotnie karani. 

- Trasa długości 150 kilometrów - mówił przed gdańskim marszem Andrzej Stanisław Adamczyk. - My w Gdańsku nie mamy tak wielkich ambicji. Krakusom konkurencji nie robimy. Po prostu chcemy przypomnieć ważne historyczne wydarzenie.

Mężczyźni w mundurach idą z biało-czerwonymi sztandarami
Mundury, sztandary, orkiestra gra legionowe melodie - wszystko we Wrzeszczu i na Strzyży. Marsz trwał prawie godzinę, w ten sposób uczczono 109. rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc
Anna Rezulak/KFP Kosycarz

Piłsudczycy poszli zgodnie z planem

Organizatorzy mieli prawo drżeć o to, czy marsz w ogóle się odbędzie. Jeszcze w sobotę prognozy pogody zapowiadały na niedzielę przed południem potężne deszcze. Okazało się, że poranne burze ominęły Gdańsk. Uroczystości mogły się odbyć zgodnie z planem.

  • o godz. 10 msza św. w Kościele Garnizonowym przy ul. Sobótki we Wrzeszczu.
  • o godz. 11 pochód uczestników od ul. Sobótki, aleją Grunwaldzką - w kierunku pomnika Józefa Piłsudskiego na Strzyży.
  • o godz. 12 uroczystości pod pomnikiem. Były krótkie przemówienia, uroczystość nadania odznaczeń ZPRP.

Zabrakło tylko grochówki, ponieważ kucharz zbyt łatwo przestraszył się zapowiadanego deszczu i nie przybył ze swoją mobilną kuchnią pod pomnik. 

Kolumna osób ze sztandarami idzie środkiem ulicy we Wrzeszczu. W tle widać Galerię Bałtycką
Widok był tak niezwykły, że wielu przechodniów zatrzymywało się, by zrobić zdjęcie uczestnikom uroczystości
Anna Rezulak/KFP Kosycarz

Wielbiciele Marszałka

Oddział Gdański Związku Piłsudczyków RP liczy 150 członków, panów, a także pań. Są to głównie osoby starsze. Strojem organizacyjnym zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, jest ubiór wzorowany na mundurze Marszałka.

Kult Józefa Piłsudskiego jest wciąż żywy w wielu polskich rodzinach, często wywodzących się z przedwojennych Kresów RP - szczególnie z Wileńszczyzny, skąd pochodził również komendant Legionów. 

105 lat temu Józef Piłsudski trafił do więzienia w Gdańsku. 22 lipca upamiętniono to wydarzenie

Józef Piłsudski w listopadzie 1918 roku został naczelnikiem państwa. Stał się wzorem patrioty w okresie I wojny światowej i walk o niepodległość Polski. Zwolennicy nazywali go "Wskrzesicielem Państwa Polskiego". Stał na czele armii w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku.
Na jego legendzie kładzie się cieniem zamach majowy 1926 roku, za sprawą którego zburzył ówczesny konstytucyjny ustrój RP i stał się dyktatorem Polski. Zmarł w 1935 roku. 

Stoi szereg osób w mundurach, ostatnia osoba w szeregu jest bez munduru
Ile kosztuje mundur a la Piłsudski? Jak mówi prezes Oddziału Gdańskiego Związku Piłsudczyków RP, jeszcze trzy lata temu było to około 1300 złotych, ale teraz za sprawą inflacji zapewne sporo więcej. Takie mundury noszą mężczyźni, ale i kobiety. Panowie starają się fizycznie upodobnić do Marszałka. W uroczystości uczestniczył m.in. Andrzej Kowalczys, radny Miasta Gdańska (bez munduru)
Anna Rezulak/KFP Kosycarz

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole