• Start
  • Wiadomości
  • Prawie 10 tysięcy podpisów pod Deklaracją Wolności i Solidarności

Prawie 10 tysięcy podpisów pod Deklaracją Wolności i Solidarności

W dniu 4 czerwca 2019 roku podczas obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce podpisano Gdańską Deklarację Wolności i Solidarności. Wśród postulatów były m.in. o demokracji bez sporów pełnych nienawiści i sferze publicznej wolnej od kłamstwa. Dokument można podpisać online, z tej możliwości skorzystało dotąd prawie 10 tys. osób z całej Polski.
30.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
4 czerwca 2019 roku, okrągły stół przed Europejskim Centrum Solidarności. Wspólne zdjęcie po podpisaniu Gdańskiej Deklaracji Wolności i Solidarności
4 czerwca 2019 roku, okrągły stół przed Europejskim Centrum Solidarności. Wspólne zdjęcie po podpisaniu Gdańskiej Deklaracji Wolności i Solidarności
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

"Popieramy, chcemy aby nasze dzieci i wnuki żyły w otwartym i przyjaznym wszystko ludziom kraju." - Anna i Jaroslaw Mela z miejscowości Kaczory.

"Podpisuję, bo nie chcę, aby moje dzieci, wnuki i prawnuki doświadczały tego, co w moim długim już życiu mnie doskwierało - autokracji, dyktatury, totalitaryzmu, kłamstwa, wreszcie wojny." - Andrzej Krzysztoforski z Tarnowa.

"Jestem całym sercem za wolną i demokratyczną Polską, za Gdańskiem pięknym, wielokulturowym i takim, w którym wszyscy ludzie dobrze się czują." - Matylda Gołacka z Gdańska.

To tylko trzy sposród 9 904 wpisów (stan na poniedziałek, 1 lipca, godz. 8.00) pod Gdańską Deklaracją Wolności i Solidarności, która podpisana została 4 czerwca 2019 roku podczas obchodów Święta Wolności i Solidarności. Tego dnia tekst deklaracji został odczytany przed Europejskim Centrum Solidarności przez Krystynę Jandę. Chwilę potem podpisali ją m.in. prezydenci polskich miast, opozycjoniści, europosłowie, samorządowcy, działacze, artyści. Jako pierwsi swój podpis pod dokumentem złożyli byli prezydenci RP - Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, wśród sygnatariuszy byli także przewodniczący Rady Europy Donald Tusk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.  

Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że zorganizowanie Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku było możliwe dzięki 80 tysiącom darczyńców, którzy wsparli fundusz gdańskich uroczystości. Podkreśliła także, że gdańskie obchody były wielkim marzeniem ś.p. prezydenta Pawła Adamowicza, który dwa dni przed atakiem nożownika zakończył pracę nad listem zapraszającym wspólnoty samorządowe do świętowania.


Wpisy pod deklaracją można zamieszczać na stronie www. gdansk.pl:
PODPISZ DEKLARACJĘ WOLNOŚCI i SOLIDARNOŚCI


PEŁNA TREŚĆ DEKLARACJI:

W trzydziestą rocznicę narodzin wolnej Polski my, obywatele Rzeczpospolitej, pomni zła, jakim było zamordowanie Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, łączymy się w nadziei na odnowę życia publicznego w naszej Ojczyźnie.

~

Ciesząc się z Niepodległości odzyskanej w 1989 roku, składamy hołd tym wszystkim, którym ją zawdzięczamy, jak i tym, którzy zakotwiczyli nasz kraj w Unii Europejskiej.

~

Świadomi więzi łączących nas z Europą, opowiadamy się po stronie tradycji demokratycznych, wolnych od fanatyzmu narodowego czy wyznaniowego.

~

Dumni z Sierpnia 1980 roku, który zaczął się w Gdańsku, jak i wierni dokonaniom Solidarności pod przywództwem Lecha Wałęsy, nawiązujemy do tego dziedzictwa, by wartości, które nas jednoczyły, były na powrót urzeczywistniane.

~

Nadzieję na odnowę pokładamy w wolności, solidarności i samorządności, które uznajemy za fundamenty nowego początku.

~

Chcemy, aby wolni obywatele, równi w prawach i powinnościach, mogli nie tylko solidarnie wspierać jedni drugich, ale też samorządnie kształtować przyszłość zarówno lokalnych wspólnot, jak i całego kraju.

Poszanowanie i upowszechnianie tych wartości będzie najlepszą praktyką polskiej demokracji i obywatelskości, a także rękojmią pomyślności Rzeczpospolitej, która jest wspólnym domem wszystkich obywateli.

~

Chcemy demokracji bez sporów pełnych nienawiści.

~

Chcemy sfery publicznej wolnej od kłamstwa.

~

Chcemy budować naszą wspólną przyszłość w duchu dialogu.

~

Chcemy lepszej polityki.

Gdańsk, 4 czerwca 2019 r.

                                                                                             

 

CZYTAJ TAKŻE:

Proklamacja Deklaracji Wolności i Solidarności oraz odśpiewanie hymnu narodowego

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza