Prawdziwa duma Biskupiej Górki. Szkoła Podstawowa nr 21 skończyła 60 lat

Szkoła Podstawowa nr 21 im. kpt. Karola Olgierda Borchardta na Biskupiej Górce, obchodzi swoje 60-lecie. Uczęszcza do niej jedynie ok. 160 dzieci. To sprawia, że uczeń naprawdę nie jest anonimowym trybikiem w machinie edukacyjnej i może w każdej chwili liczyć na pomoc nauczyciela. Kronika szkoły stanowi unikatową kopalnię wiedzy o historii społecznej dzielnicy: o rodzinach, które osiedliły się tutaj po wojnie, o ich relacjach z autochtonami, a także o tym, jak ludzie odnajdowali się w niedostatkach i propagandowej presji epoki PRL-u. Dzięki temu mogliśmy przyjrzeć się SP 21 od jej początków.
23.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczny jest budynek w otoczeniu drzew, prawdopodobnie instytucja publiczna, taka jak szkoła lub biuro. Jest to trzykondygnacyjny budynek o jasnej, kremowej elewacji z licznymi oknami. Na pierwszym planie widać dziedziniec pokryty opadłymi liśćmi, co sugeruje, że zdjęcie zostało zrobione jesienią. Przed wejściem znajduje się podjazd dla osób niepełnosprawnych, a obok budynku stoją zaparkowane rowery. Drzewa wokół budynku są częściowo zabarwione na żółto, co podkreśla jesienny klimat sceny.
Od 1992 r. SP 21 posiada swój hymn, autorką słów oraz muzyki jest nauczycielka muzyki Mirosława Samochwalenko–Onuszko
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Jakie sukcesy ma SP 21?

Wszystkie dzieci w SP 21, oprócz "zerówki", mieszczą się w ośmiu oddziałach. Nie ma więc jak w innych szkołach klas I A, I B, I C, II A, II B, II C itd. 
 
To głównie dzięki tej prawie intymnej atmosferze SP 21 może pochwalić się sporymi osiągnięciami w nauczaniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, posiadających orzeczenia wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Takich dzieci w szkole na Biskupiej Górce jest ok. 20 procent.  
Jak tłumaczy dyrektor SP 21 Wojciech Piestrzyński stanowi to ponadprzeciętny odsetek w porównaniu do innych gdańskich szkół. 
Na zdjęciu widzimy czarno-białą fotografię przedstawiającą uroczystość przed budynkiem, który przypomina szkołę lub inną instytucję publiczną. Tłum ludzi zgromadził się przed wejściem do budynku, a na schodach stoi grupa oficjeli, którzy najprawdopodobniej wygłaszają przemówienia. Nad wejściem wisi tablica z napisem „TA SZKOŁA TO DAR POLSKI LUDOWEJ” oraz symbolem pochodni. W tle widoczne są duże okna budynku, a światło i cienie drzew tworzą ciekawe wzory na fasadzie. Uroczystość prawdopodobnie związana jest z otwarciem lub ważnym wydarzeniem związanym z tą instytucją.
Inauguracja Szkoły Podstawowej nr 21 we wrześniu 1964 r.
mat. SP 21
 
Nie jest tajemnicą, że wielu rodziców w Gdańsku "pocztą pantoflową" poleca SP 21 jako tę, gdzie młodzi ludzie mogą znaleźć właściwą opiekę i zrozumienie dla swoich problemów ze strony nauczycieli. Grono pedagogiczne szkoły z Biskupiej Górki liczy 37 osób.   

Była nekropolia - jest szkoła 

Budynek stoi nieco wciśnięty między XIX-wieczne kamienice w dzielnicy Biskupia Górka, która pięknieje w ostatnich latach dzięki rewitalizacji porzucając opinię zaniedbanej części miasta. 
Na zdjęciu widoczny jest tłum dzieci i dorosłych, prawdopodobnie podczas uroczystości szkolnej. Dzieci znajdują się na pierwszym planie, a za nimi stoją dorośli, którzy mogą być nauczycielami lub rodzicami. Dzieci mają na sobie schludne ubrania, wiele z nich ma białe kokardy we włosach, co sugeruje, że może to być rozpoczęcie roku szkolnego. Większość dzieci wygląda na poważnych i skupionych, a ich twarze wyrażają zaciekawienie lub zaniepokojenie. Zdjęcie, zrobione w czerni i bieli, nadaje scenie historyczny charakter, prawdopodobnie z okresu powojennego lub lat 60-70.
Uroczystość otwarcia szkoły 1 września 1964 r.
mat. SP 21
 
Lokalizacja SP 21 jest też wyjątkowa z innego powodu. Budynek szkoły zbudowano na dawnym cmentarzu menonitów, wygnańców protestanckich z Niderlandów. Prześladowani w rodzinnych stronach zaczęli osiedlać się w Gdańsku i okolicy w połowie XVI wieku. Duża ich grupa tzw. olendrów zamieszkała na Żuławach, gdzie zajęli się osuszaniem położonych w depresji ziem. 
Na zdjęciu widać grupę dzieci w strojach ludowych, stojących na scenie podczas występu. Dzieci mają na sobie tradycyjne polskie stroje – dziewczynki noszą haftowane gorsety, białe bluzki, spódnice i korale, a chłopcy mają na sobie kaftany i czapki. Uczniowie śpiewają, prawdopodobnie w ramach akademii szkolnej. W tle na ścianie widoczna jest flaga Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) oraz napis „17-21 XI. Dni Nauczyciela”, co sugeruje, że występ jest związany z obchodami Dnia Nauczyciela. Zdjęcie jest czarno-białe, co nadaje mu historyczny charakter, przypominając czasy PRL-u.
Pierwsze obchody Dnia Nauczyciela w SP 21
mat. SP 21
 
Do dziś w sąsiedztwie szkoły zachował się, pochodzący z 1818 r., dawny dom modlitwy menonitów. Z obiektu korzysta dziś Kościół Zielonoświątkowców.    

Morska szkoła z charakterem. SP 67 na Żabim Kruku świętowała 60 urodziny

SP 21 przyjazna dla uczniów z zagranicy

Współcześnie Szkoła Podstawowa nr 21, podobnie jak cały Gdańsk przed wiekami, także jest otwarta na przybyszów z zagranicy. Mniej więcej co czwarty uczeń ma obce pochodzenie. Tuż po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., gdy Ukraińcy masowo zaczęli uciekać ze swojej ojczyzny do Polski, odsetek dzieci cudzoziemców w SP 21 sięgnął nawet około połowy.
Na zdjęciu widzimy grupę ludzi zgromadzonych w pomieszczeniu, prawdopodobnie podczas szkolnej uroczystości lub innego wydarzenia towarzyskiego. W centrum stoi mężczyzna w garniturze, a obok niego inne osoby dorosłe, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w płaszczach i zimowych nakryciach głowy, co sugeruje chłodniejszą porę roku. Wśród nich widoczne są dzieci – jedno z nich, na środku zdjęcia, ma na sobie kostium z koroną, co sugeruje, że bierze udział w przedstawieniu lub konkursie, być może związanym z jasełkami lub inną okazją. Na pierwszym planie widać stół z przekąskami, przy którym siedzą dzieci. Fotografia ma ciepły, rodzinny charakter, a ludzie wyglądają na zadowolonych i zaangażowanych w wydarzenie.
Jedna z uroczystości szkolnych z udziałem nauczycieli, rodziców i uczniów
mat. SP 21
 
Dziś spośród uczniów z zagranicy sporą grupę stanowią mali Białorusini i Ukraińcy, ale też w jednej z klas uczy się Hindus.   

Kto jest patronem szkoły z Biskupiej Górki?

W maju 1992 roku SP 21 nadano imię kapitana żeglugi wielkiej i pisarza Karola Olgierda Borchardta (1905-1986).
 
Jego mundur wisi dostojnie w gablocie szkolnej zaraz za drzwiami głównymi. Marynarka ta była dla kapitana inspiracją do projektu obwoluty jego słynnej książki “Znaczy kapitan”
Na zdjęciu widać grupę dzieci podczas zabawy kostiumowej, prawdopodobnie na balu przebierańców. Dzieci mają na sobie różnorodne stroje, w tym maski, kapelusze, pióropusze i stroje ludowe. W tle można zauważyć choinkę, co sugeruje, że może to być zabawa świąteczna. Niektóre dzieci trzymają balony, a inne są uśmiechnięte i wesołe. Na pierwszym planie dziewczynki siedzą, podczas gdy inne dzieci stoją wokół. Atmosfera jest radosna i swobodna, co wskazuje na dobrą zabawę. Zdjęcie wykonane w czerni i bieli dodaje wydarzeniu nostalgicznego charakteru.
Zabawa karnawałowa
mat. SP 21
 
- Biografia kapitana Karola Olgierda Borchardta uczy naszych wychowanków tego, że życie jest pięknym wyzwaniem, które pisze się od początku: od bycia dzieckiem, poprzez okres młodości i dorosłość. I w życiu często jest tak, jak na morzu: nie zawsze jest piękna pogoda, a bywają mgły i sztormy. I to wszystko ma nas wzmocnić i pokazać, że nawet z najgorszej sytuacji jest jakieś wyjście. Nasz patron pokazuje też uczniom, że siła jest w integracji i wspólnym działaniu. Wiadomo, że bywają samotne rejsy, ale większość przygód na morzu oznacza bycie razem na pokładzie i wzajemne wspieranie się - mówi dyrektor SP 21 Wojciech Piestrzyński.
Na zdjęciu widzimy dużą grupę dzieci, prawdopodobnie szkolny chór, stojącą na schodach przed budynkiem, wykonującą utwór podczas oficjalnej uroczystości. Wszystkie dzieci są ubrane w jednakowe stroje – białe koszule z ciemnymi krawatami lub kokardami. Przed chórem znajduje się orkiestra dziecięca, grająca na akordeonach, co sugeruje, że występ jest muzyczny. Na scenie za chórem widoczny jest duży transparent z napisem: „BYLIŚMY, JESTEŚMY I ZAWSZE BĘDZIEMY”, co nadaje uroczystości patriotyczny lub historyczny charakter. Budynek w tle ma ceglaną fasadę, co wskazuje, że może to być ważne miejsce, jak np. szkoła lub instytucja kultury.
Występ szkolnego chóru na koncercie przed Zieloną Bramą
mat. SP 21
 
Od 2002 r. szkoła z Biskupiej Górki uczestniczy w Turnieju Szkół Borchardtowskich, odbywającym się na stacjonującym w Gdyni żaglowcu “Darze Pomorza”
Na zdjęciu widać grupę uczniów oraz nauczycieli, prawdopodobnie ze szkoły podstawowej, pozujących do zdjęcia klasowego. W tle znajduje się budynek z tabliczką, na której widnieje napis „Szkoła Podstawowa nr 21 w Gdańsku”. Uczniowie stoją w kilku rzędach, a w pierwszym rzędzie siedzą nauczyciele, w tym mężczyzna w garniturze i kilka kobiet ubranych w stylu typowym dla lat 60. lub 70. XX wieku. Uczniowie mają na sobie codzienne ubrania, co sugeruje, że zdjęcie zostało zrobione w zwykły dzień szkolny. Wyrazy twarzy uczniów są raczej poważne, co było charakterystyczne dla takich grupowych fotografii szkolnych. Atmosfera jest oficjalna, jak przy okazji pamiątkowego zdjęcia.
Pamiątkowe zdjęcie uczniów i nauczycieli z lat 70. XX wieku
mat. SP 21
 
Do dziś mury Szkoły Podstawowej nr 21 w ciągu sześciu dekad opuściło 3288 uczniów. 

"Hetmanka" z Wrzeszcza ma już 70 lat. Jej patronem jest bohater Mazurka Dąbrowskiego

O 60-letniej historii SP 21

Szkoła Podstawowa nr 21 rozpoczęła działalność 1 września 1964 r. w nowym budynku przy ul. Na Stoku 43. Obiekt wykonało Gdańskie Przedsiębiorstwo Budowy Osiedli Robotniczych. Jak podaje kronika szkolna w prace zaangażowało się społecznie ok. 250 rodziców dzieci - wywozili gruz, równali teren, oczyszczali z kości i płyt, a także wnosili sprzęt, myli schody i okna.
 
Naukę rozpoczęło 576 uczniów, funkcjonowało 14 oddziałów.
Na zdjęciu widać grupę dzieci uczestniczących w szkolnej uroczystości lub balu przebierańców, ustawionych na podwyższeniu, prawdopodobnie na scenie. Dzieci mają na sobie różnorodne kostiumy – niektóre są przebrane za kowbojów, a inne za postacie z różnych bajek lub tradycji. W tle widoczny jest duży plakat z napisem „XXX-lecie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej 1944-1974”, upamiętniający 30-lecie PRL. Plakat przedstawia także symbole przemysłowe, takie jak żuraw portowy i fabryki, co podkreśla industrialny charakter tamtych czasów. Wokół sceny widoczne są dekoracje z papierowych serpentyn, co nadaje uroczystości świąteczny charakter. Dzieci na zdjęciu wydają się nieco poważne, ale ich stroje świadczą o radosnej okazji.
Przedstawienie szkolne z okazji 30-lecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w 1974 r.
mat. SP 21
 
W kronice szkolnej zanotowano wówczas: 
Oddany do użytku budynek szkolny jest niewystarczający i ciasny na ilość dzieci zamieszkujących tutejszy rejon szkoły. W rejonie naszej szkoły mieszka około 800 dzieci w wieku szkolnym.
Na zdjęciu widzimy klasę szkolną z uczniami siedzącymi przy ławkach. Dzieci mają na sobie jednakowe stroje – ciemne fartuszki z białymi kołnierzykami, co było typowe dla szkolnych mundurków w czasach PRL. Kilka dziewczynek ma we włosach białe kokardy, co dodaje uroku ich wyglądowi. Przed nimi leżą otwarte książki, a ich spojrzenia skierowane są w stronę aparatu, niektóre dzieci wyglądają na poważne i skupione. W tle, za uczniami, siedzi nauczycielka, która wydaje się czuwać nad całą klasą. Na ścianie widać kilka obrazków lub fotografii, a na szafkach stoją doniczki z roślinami, co dodaje sali przytulności. Wnętrze klasy jest proste, a atmosfera na zdjęciu oddaje klimat edukacji z minionych lat.
Kto z osób, którym dzieciństwo przypadło w latach PRL nie ma podobnego zdjęcia ze szkoły w rodzinnym albumie?
mat. SP 21
 
Kronikarz szkolny napisał, że w sąsiedztwie SP 21 mieszka ok. 3500 osób. 
Z tej sumy około 500 osób są to autochtoni - gdańszczanie - przeważnie dawny proletariat. Starsi z tych rodzin gdańskich w domu rozmawiają po niemiecku, często chwalą dawne, dobre czasy za panowania Wilhelma, rzadziej wspominają czasy rządów hitlerowskich w Wolnym Mieście Gdańsku. Ślady dawnych bezpowrotnych okresów niemczyzny są widoczne w rysowanych na płotach i murach hitlerowskich swastyk.  
Na zdjęciu widzimy dziecko, prawdopodobnie ucznia, uczestniczącego w szkolnej uroczystości. Chłopiec ubrany jest w białą koszulę i ma na szyi przewiązaną chustę, co wskazuje, że może być członkiem organizacji harcerskiej lub szkolnej drużyny pionierów. Na zdjęciu trzyma on róg dużej flagi (najprawdopodobniej biało-czerwonej), którą ktoś mu podaje z prawej strony. Scena wydaje się być częścią ceremonii związanej z podniosłym wydarzeniem, na przykład świętem narodowym lub rozpoczęciem roku szkolnego. W tle widać niewyraźnie innych uczestników, co sugeruje, że zdjęcie zrobiono w trakcie większej uroczystości. Chłopiec jest skupiony, a jego postawa sugeruje powagę chwili.
"Pierwszaki" z SP 21 składają przysięgę na flagę narodową
mat. SP 21
 
W kronice zapisano także, że wśród mieszkańców Biskupiej Górki znajdziemy osoby pochodzące z “dawnej Wileńszczyzny, przybyłych zza Buga, Kieleckiego, Warszawy i różnych dzielnic Polski”. 
Przez kilkanaście pierwszych lat po wojnie przybysze z odległych dzielnic byli do siebie nieufni, nazywani przez rdzennych gdańszczan i pomorzaków nawet intruzami i pogardliwie “bosymi Antkami” - prawdopodobnie jeszcze z dawnych czasów, kiedy proletariat z głębi kraju szukał pomiędzy ostatnimi wojnami w zamożnym, handlowym Gdańsku pracy i chleba. Ta różnodzielnicowa ludzka masa zaczęła się scalać w okresie odbudowy zniszczonego i spalonego Gdańska (...) Śmiało możemy powiedzieć, że mieszkańcy naszej dzielnicy, jak i urodzone tu ich dzieci są Polakami z Gdańska, dzielnicowe uprzedzenia niemal całkiem znikły. 
Zdjęcie przedstawia szkolną uroczystość, prawdopodobnie pasowanie na ucznia. Na pierwszym planie widzimy czworo dzieci klęczących na podłodze. Jedno z nich, chłopiec w krawacie, jest pasowane na ucznia – osoba dorosła, trzymając duży ceremonialny ołówek, dotyka jego ramienia. W tle widać grupę dzieci w białych koszulach, które stoją w szeregu, czekając na swoją kolej lub obserwując ceremonię. Niektóre z nich noszą mundurki szkolne, a cała scena ma formalny, uroczysty charakter. Wzdłuż ściany siedzą inni uczniowie i dorośli, prawdopodobnie nauczyciele i rodzice. To moment, który ma upamiętnić ważne wydarzenie w życiu uczniów, jakim jest oficjalne przyjęcie do szkoły.
Ten moment pamięta się na długo - pasowanie na ucznia
mat. SP 21
 
Księga szkoły podaje na przykład, że w okresie od 16 do 24 lutego 1965 r. z powodu epidemii grypy nie odbyły się zajęcia. 
Na zdjęciu widzimy grupę młodzieży bawiącą się podczas szkolnej dyskoteki lub zabawy, prawdopodobnie w latach 70. lub 80. XX wieku. Uczniowie są ubrani w typowe dla tamtego okresu stroje – swetry, koszule, spodnie dzwony, a dziewczęta mają na głowach kokardy i noszą sukienki. W tle widać dekoracje w postaci błyszczących serpentyn zawieszonych na ścianach, co nadaje imprezie świąteczny nastrój. Atmosfera jest luźna i radosna, a niektóre osoby na zdjęciu rozmawiają, tańczą lub gestykulują. Na pierwszym planie chłopiec z lokami wyciąga rękę w stronę aparatu, jakby wskazywał na coś poza kadrem, co dodaje dynamizmu całej scenie. Zdjęcie oddaje klimat młodzieżowej zabawy tamtych lat.
Jedna z zabaw szkolnych w latach 70. ub. wieku
mat. SP 21
 
W kronice SP 21 możemy też przeczytać bardzo ciekawe zapisy o ówczesnej sytuacji w Polsce i na świecie. 
Poprzez prasę, radio i telewizję dochodziły echa niesprawiedliwej, barbarzyńskiej wojny w Wietnamie i rozgrywki Izraela ze światem arabskim. Jeżeli wojna w Wietnamie powszechnie jest przez nasze społeczeństwo potępiona jako wielka agresja imperialistyczna ze strony Stanów Zjednoczonych wobec małego i dzielnego narodu dalekiej Azji południowo-wschodniej, to wydarzenia nad Jordanem i Nilem są oceniane rozmaicie. Są i ludzie, którzy popierają agresję izraelską wobec koczowniczych Arabów.
W pewnym stopniu miało to odbicie w lutym i marcu, kiedy młodzież wyższych szkół Warszawy, Krakowa i Gdańska wyrażała sympatię agresorom, żądała reform w kraju.
Wypadki marcowe stanowiły w naszym kraju trudny problem dla polityków i wychowawców. 
 Zdjęcie przedstawia grupę młodzieży podczas szkolnej zabawy kostiumowej. Uczestnicy są przebrani w różnorodne, zabawne stroje. Na pierwszym planie widać dziewczynę w kwiecistej sukience oraz osobę przebrane za starszą panią, z chustą na głowie i okularami, otoczoną przez uśmiechniętych rówieśników. Obok nich stoi chłopak w garniturze, ciemnych okularach i peruce, wyglądający jak postać z epoki lat 70. lub filmów gangsterskich. Cała grupa jest w radosnym nastroju, wszyscy się śmieją i obejmują nawzajem. W tle widać dekoracje, w tym błyszczące serpentyny oraz wycinane papierowe śnieżynki, co sugeruje, że jest to zabawa z okazji karnawału lub innego święta. Na ścianie widnieje plakat „Głos Samorządu”, co może oznaczać, że wydarzenie jest organizowane przez samorząd uczniowski. Atmosfera jest bardzo swobodna i wesoła, a uczestnicy wydają się świetnie bawić.
Zabawa była przednia
mat. SP 21
 
Twórca kroniki szkolnej opisując wydarzenia Marca’68  napisał m.in., że niektórzy z protestujących domagali się “ustąpienia ze stanowisk politycznych, dyrektorskich w przemyśle i administracji strupieszałych, starych stalinowskich działaczy - często bez żadnego wykształcenia podstawowego i zawodowego. 

Szkoła Podstawowa nr 46 fetowała swoje 65-lecie

Były to żądania słuszne, młodych, niedoświadczonych. Żądania cieszyły się sympatią społeczeństwa: pragnęli tych zmian ci, którym leży na sercu dobro kraju i zakończenie dawnych metod stalinowskich.
Jednocześnie elementy destrukcyjno-chuligańskie, grupy młodzieży przestępczej “szlifbruki” dołączyły się do demonstracji studenckich. Przewodnictwo przejęli synowie kupczyków i synowie niektórych wyższych urzędników żądając “rewizji” życia w Polsce na modłę Zachodu. Z elementami przestępczymi rozprawili się robotnicy fabryk z pomocą organów MO. 
Zdjęcie przedstawia szkolne przedstawienie, prawdopodobnie o tematyce morskiej. Na pierwszym planie widzimy grupę dzieci przebranych w marynarskie mundurki, które uczestniczą w inscenizacji. Dzieci stoją w szeregu, ubrane w białe koszule z ciemnymi kołnierzami i krawatami w stylu marynarskim. Kilka z nich trzyma rekwizyty, takie jak koło ratunkowe, co podkreśla tematykę przedstawienia. W tle na ścianie wisi dekoracja w postaci dużego niebieskiego plakatu z napisem „Jak zostałem marynarzem…”, ozdobionego rysunkiem marynarza oraz statkami na falach z białego materiału. Cała scena odbywa się w szkolnej sali, która jest udekorowana nawiązując do tematu morza i marynarki. Atmosfera wydaje się radosna, a dzieci wyglądają na zadowolone z udziału w występie.
Rok 2009. Jedna z uroczystości związanych z patronem szkoły kpt. ż.w. Karolem Olgierdem Borchardtem
mat. SP 21
 
W kronice SP 21 znajdziemy też interesujące zapisy dotyczące krwawych protestów robotniczych na Wybrzeżu w grudniu 1970 r., mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie placówki.
Godnym odnotowania faktem brzemiennym w skutki i doświadczenie dla całego narodu były wypadki grudniowe. Z perspektywy czasu różnie można na nie patrzeć, ale wtedy w te tragiczne i ciemne dni było naprawdę trudno. I znowu wypada na te sprawy spojrzeć od strony życia naszej szkoły, która znalazła się w prawie centrum wypadków ulicznych.
Była to okazja, chociaż jakże smutna okazja na potwierdzenie postawy nauczycieli, którzy wykazali dyscyplinę pracy i postawę ideową.
Rozpalone wyobraźnie uczniów, podniecone nie zawsze zdrowymi poglądami opiekunów, żądza doświadczeń, nieokiełznana ciekawość co dzieje się za murami szkoły, w mieście, w samym środku zajęć lekcyjnych.
Trzeba było tłumaczyć sytuację, uspokajać rozgorączkowaną młodzież i przerażonych rodziców hurmem ciągnących po swe pociechy do szkoły. Nauczyciele opuścili szkołę na końcu, kiedy dzieci zostały wzięte pod opiekę rodziców.
Zajęcia zostały na kilka dni zawieszone, a w szkole urzędowała komenda milicji.  
Zdjęcie przedstawia uroczystość otwarcia nowego boiska, na której oficjalnie przecina się wstęgę. Grupa dorosłych, w tym kilku urzędników i rodziców, razem z dziećmi, bierze udział w ceremonii. Wstęgę przecinają nożyczkami zarówno dorośli, jak i dzieci. Kobieta trzyma na rękach małe dziecko, a obok niej stoi chłopiec, który także bierze udział w przecięciu wstęgi. W tle widać inne dzieci i dorosłych zgromadzonych na boisku, które znajduje się na świeżym powietrzu, otoczone zielenią drzew. Na boisku widać linie wyznaczające pole gry, a w tle znajduje się bramka i siatka do gry w piłkę nożną. Atmosfera jest uroczysta, a wszyscy uczestnicy wydają się zadowoleni z otwarcia nowego miejsca do zabawy i sportu.
1.06.2011. - ważny dzień w historii SP 21. Otwarcie szkolnego boiska z tradycyjnym przecięciem wstęgi. W środku śp. Paweł Adamowicz (1965-2019) - prezydent Gdańska, po jego lewej stronie z małym dzieckiem na rękach Agnieszka Pomaska, od wielu polityczka Platformy Obywatelskiej, obecnie posłanka, absolwentka szkoły na Biskupiej Górce
mat. SP 21
 
O niepokojącym zjawisku braku dyscypliny w szkole donosi kronika w roku szkolnym 1968/1969.
Od pierwszych dni nauki szkolnej stwierdzono masowe przekroczenia młodzieży klas IV/VIII. Zanotowano wagary, krycie się po bunkrach, wyjazdy koleją w “siną dal”, czepianie się samochodów i tramwajów w ruchu.
Rekord wykroczeń wykonały dzieci z rodzin rozbitych lub alkoholików np. z rodzin … -  w tym miejscu kronikarz podaje wprost siedem nazwisk.  
 
W kronice czytamy dalej, że najbardziej oporni rodzice, którzy nie zobowiążą swoich dzieci do uczestnictwa w lekcjach, zostaną “podani do ukarania w kolegium”. 
 
Kronikarz ubolewa też, że część młodzieży szkolnej pali papierosy i nadużywa alkoholu. 
Pogadanki wychowawców dla młodzieży i rodziców o szkodliwości alkoholu przez młodocianych niewiele pomagają, gdyż z jednej strony wino jest tanie i dostępne, a prócz tego przy każdej uroczystości rodzinnej rodzice częstują swe dzieci alkoholem. 
 
Zdjęcie przedstawia uroczyste krojenie dużego tortu podczas szkolnej imprezy. Na pierwszym planie widzimy kobietę, najprawdopodobniej nauczycielkę, która trzyma nóż i przygotowuje się do krojenia tortu. Tort jest pokryty czerwonym lukrem, ozdobiony białymi różami oraz napisami, choć napisy są częściowo niewyraźne na zdjęciu. W tle widać grupę dzieci, które stoją w kolejce, najprawdopodobniej czekając na kawałki tortu. Niektóre dzieci są ubrane elegancko, co sugeruje, że to specjalna okazja, być może związana z jakimś szkolnym świętem lub zakończeniem projektu. Sala ozdobiona jest w sposób klasyczny, z obrazkami na ścianach, a z lewej strony widoczna jest drabina, co może sugerować przygotowania do dekorowania lub sprzątania po wydarzeniu.  Atmosfera na zdjęciu jest radosna, a dzieci wydają się podekscytowane, czekając na swoją kolej.
Tak jubileusz 50-lecia szkoły świętowano 25 października 2014 r. Urodzinowy tort tnie ówczesna dyrektorka SP 21 Lidia Lisińska
mat. SP 21
 
Zdjęcie przedstawia grupę dziewcząt oraz dwie nauczycielki podczas konkursu kolęd i pastorałek, co sugeruje plakat widoczny po lewej stronie. Dziewczęta są ubrane w stroje ludowe z elementami tradycyjnymi, takimi jak kapelusze, chusty i spódnice. Trzymają nagrody – dyplom, statuetki i torbę z prezentami, co wskazuje, że są laureatkami konkursu. Tło sceny ozdobione jest rysunkami aniołów i papierowymi śnieżynkami, co tworzy świąteczną atmosferę. Po lewej stronie widoczny jest plakat informujący o konkursie, na którym widnieje data wydarzenia: „10 grudnia 2015”. W tle po prawej stronie znajduje się baner z napisem „Kuźnia Talentów”, co może sugerować, że wydarzenie jest częścią szerszego programu wspierania młodych talentów. Dziewczęta i nauczycielki wyglądają na dumne i zadowolone z osiągnięcia, a atmosfera jest radosna i uroczysta.
Rok 2015. Uczniowie SP 21 zdobyli nagrody w międzyszkolnym konkursie pastorałek
mat. SP 21
  
 
W roku szkolnym 1968/1969 dużym problemem był też wzrost ocen niedostatecznych wśród uczniów. 
Badając przyczyn tego zjawiska stwierdzono, że prócz wagarów pewnej grupy młodzieży, główną przyczyną są audycje TV oglądane do późnej nocy masowo, każdego dnia przez około 70-90 % dzieci całej szkoły.
W tych warunkach dzieci są niewyspane, ziewają, są zmęczone, nie odrabiają prac domowych, są nerwowe - patrząc na filmy o charakterze szpiegowsko-kryminalnym apele do rodziców by temu zaradzić nie przynoszą od paru lat dobrego skutku.  
 
Zdjęcie przedstawia grupę uczniów, rodziców i nauczycieli zgromadzonych przed wejściem do budynku szkoły, co wskazuje tablica na ścianie, na której widnieje napis „Szkoła Podstawowa nr 21 w Gdańsku”. Grupa stoi na schodach, a wszyscy uczestnicy są odświętnie ubrani, co sugeruje, że zdjęcie zostało zrobione przy okazji zakończenia roku szkolnego lub innej uroczystości szkolnej. Na pierwszym planie stoją głównie dziewczęta w eleganckich sukienkach, zarówno w jasnych, jak i ciemnych kolorach. W tle widać uśmiechniętych dorosłych, w tym rodziców i nauczycieli, a także młodsze dzieci, które trzymają balony. Atmosfera jest radosna i celebracyjna, a zgromadzeni wydają się cieszyć chwilą, co może sugerować zakończenie ważnego etapu edukacji, na przykład ukończenie szkoły podstawowej.
Koniec roku szkolnego 2015/2016
mat. SP 21
 
Zdjęcie przedstawia szkolną uroczystość z okazji Święta Niepodległości, obchodzonego 11 listopada. Na pierwszym planie dziewczynka ubrana w czarną sukienkę trzyma mikrofon i czyta coś z niebieskiej teczki, prawdopodobnie wygłasza przemówienie lub wprowadzenie do części artystycznej. Za nią stoi grupa uczniów ubranych elegancko, głównie w białe koszule, niektórzy z biało-czerwonymi kotylionami przypiętymi do ubrań. Uczniowie trzymają małe flagi Polski, co podkreśla patriotyczny charakter wydarzenia. W tle znajduje się czerwona kurtyna ozdobiona napisem „Święto Niepodległości 11 listopada” oraz dekoracjami w kształcie serc i rozet w barwach narodowych. Po prawej stronie siedzi osoba przy keyboardzie, co sugeruje, że będzie też część muzyczna uroczystości. Cała scena odbywa się w szkole, a atmosfera jest podniosła i pełna szacunku, typowa dla wydarzeń związanych z upamiętnieniem ważnych wydarzeń historycznych.
2022 r. - dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 21 pamiętają o ważnych świętach państwowych
mat. SP 21
 
LISTA DYREKTORÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 21: 
 
  • 1964 - 1969 - Edward Kosztaluk
  • 1969 - 1985 - Edward Galica
  • 1985 - 1989 - Anna Ostrowska
  • 1989 - 1992 - Ewa Walczak
  • 1992 - 1993  - Anna Kalkowska (p.o.)
  • 1993 - 2002 - Ewa Walczak
  • 2002 - 2022 - Lidia Lisińska
  • 2022 - Wojciech Piestrzyński
Uroczystość z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 21 odbędzie się w piątek, 25 października. Początek o godz. 10.00.
 
 

TV

Wizyta szkoleniowa ukraińskich samorządowców w Gdańsku i Sopocie