- Dziś (4 czerwca br. - red.) w Pradze, w Sadach Riegera, odsłonięto promenadę im. Pawła Adamowicza, wieloletniego Prezydenta Gdańska, który zginął w styczniu br. w wyniku zamachu podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformowała Ambasada Republiki Czeskiej.
O swoich planach uczczenia gdańskiego samorządowca władze Pragi informowały już w styczniu br.
Imieniem prezydenta Adamowicza nazwano trasę spacerową pomiędzy tamtejszą ul. Polską i Chopina, w parku w dzielnicy Vinohrady, znajdującym się niedaleko głównego dworca kolejowego.
- Z promenady w Riegrovy Sady rozciąga się malowniczy widok na historyczną panoramę Pragi, wieżę widokową Petřín, dzielnicę Mala Strana i Hradczany. Uważam, że wybrano dostatecznie godne miejsce, godne spuścizny tak wielkiego liberalnego polityka i burmistrza miasta, który pozostawił po sobie głębokie dziedzictwo zarówno społeczne, jak i w dziedzinie praw człowieka - podkreślał w marcu br. burmistrz Pragi Zdeněk Hřib.
Miejsce, które nazwano imieniem Pawła Adamowicza, wyznaczono po konsultacji z polskim ambasadorem oraz polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
W ten sposób Czesi chcieli też podziękować gdańszczanom za uczczenie, w 2011 r., byłego prezydenta Republiki Czeskiej Václava Havla. Jego imieniem nazwano wówczas jedną z głównych ulic na Ujeścisku.
- Dziękuję prezydentowi Pragi, Zdenikowi Hrzibowi, za ten gest solidarności z Gdańskiem. Tym bardziej, że to właśnie z inicjatywy Pawła Adamowicza jedna z ulic naszego miasta zyskała w 2011 roku nazwę Vaclawa Havla - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Cieszę się, że nasi sąsiedzi chcieli upamiętnić śp. Prezydenta Adamowicza. Szczególnie, że oficjalnie promenada zyskała nazwę 4 czerwca. Data ta jest dla nas, Polaków, ale i dla mieszkańców pozostałych krajów byłego bloku komunistycznego, szczególnie ważna. To wtedy odbyły się w Polsce pierwsze wolne wybory parlamentarne i rozpoczął się nowy, demokratyczny rozdział historii naszego kraju.
Morderstwo Pawła Adamowicza, do którego doszło 13 stycznia 2019 r., podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, odbiło się szerokim echem na całym świecie. W wielu miastach Polski i Europy zapowiadano chęć uczczenia pamięci prezydenta Gdańska. Jednym z pierwszych miast, które wyszły z taką inicjatywą, była właśnie czeska Praga. Taki pomysł pojawił się też m.in. w Kaliningradzie.
Pomysł, aby tak jak gdańska ulica nosi imię wielkiego czeskiego polityka, tak czeska ulica honorowała gdańskiego prezydenta, jako pierwszy, już w styczniu br., zaproponował na Facebooku Vladimír Hanzel, były sekretarz czeskiego prezydenta.
W zaledwie kilka dni po śmierci Pawła Adamowicza, warszawscy radni postanowili mu przyznać pośmiertnie honorowe obywatelstwo stolicy.
WIĘCEJ:
Po Warszawie, Pradze również Wrocław i Poznań. Kolejne miasta chcą uhonorować Pawła Adamowicza
Październik to zarazem wybory i referendum o przyszłości samorządu - debata prezydentów
Sens słowa wolność, bycie solidarnym. Gdańska debata TVN24 na Święto Wolności i Solidarności