Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w internecie. Jest niezbędne do załatwiania spraw urzędowych online i składania podpisu elektronicznego. Teraz profil zaufany będzie też potrzebny do zapisania się na listę chętnych do szczepienia przeciw COVID-19.
- Posiadanie potwierdzonego profilu zaufanego jest konieczne do założenia Internetowego Konta Pacjenta (IKP) - tłumaczy Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ. - To właśnie za pośrednictwem tego konta będzie można dokonywać rejestracji do szczepień przeciw Covid-19. W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień w ramach grupy „1” dla wszystkich osób zainteresowanych potwierdzeniem profilu zaufanego (PZ) otworzyliśmy ponownie nasze sale obsługi klienta w Funduszu. Przypominam, że to nie będzie jedyna możliwa forma zarejestrowania się na szczepienia.
Obsługa na salach NFZ będzie odbywała się przy zachowaniu reżimu sanitarnego i dotyczyła tylko i wyłącznie potwierdzania profilu zaufanego i zakładania IKP. W Pomorskiem sale obsługi klienta NFZ czynne będą od godziny 8.00 do 16.00:
- Gdańsk, ulica Podwale Staromiejskie 69,
- Gdynia, ulica Śląska 53,
- Chojnice, ulica Leśnej 10,
- Słupsk, delegatura NFZ, ulica Księcia Józefa Poniatowskiego 4
Do zapisów osób chętnych na przyjęcie szczepionki przeciw Covid-19 szykują się też pomorskie przychodnie. Placówki, które zadeklarowały zgłoszenie się do programu, musiały spełnić kilka podstawowych warunków. To między innymi: odpowiednie warunki lokalowe i kadra, możliwość szczepienia co najmniej 5 dni w tygodniu i zdolność do wykonywania co najmniej 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepiący w punkcie szczepień. (Te dwa ostanie wymogi nie dotyczą placówek POZ).
W Trójmieście chętni mieszkańcy otrzymają szczepienia przeciw Covid-19 w 111 punktach: 68 punktów w Gdańsku, 37 w Gdyni i 6 w Sopocie.
Gdzie zaszczepimy się na COVID-19?
Szczepienia dostępne będą stacjonarnie:
- w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ),
- ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS),
- u lekarzy, którzy mają prywatną praktykę, a zgłosili się do programu,
- w innych placówkach medycznych,
- w punktach szczepień w szpitalach rezerwowych.
Dla osób, które samodzielnie nie będą mogły dotrzeć do punktu szczepień, dostępny będzie mobilny zespół szczepiący.
Zapisy na szczepienia dla osób spoza priorytetowych grup będą odbywać się m.in. za pośrednictwem:
- bezpłatnej infolinii 989,
- przez Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl),
- elektroniczny formularz, który ma być dostępny na stronach związanych z resortem zdrowia,
- u lekarza POZ, który prowadzi szczepienia.