• Start
  • Wiadomości
  • Światowy Dzień Pracy Socjalnej. Praca dla ludzi z misją i charakterem

Światowy Dzień Pracy Socjalnej. Praca dla ludzi z misją i charakterem

Poprawa sytuacji osoby, którą wspieramy, daje wielką satysfakcję i poczucie sensu pracy - mówi Robert Klimczak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Wtorek 21 marca to Światowy Dzień Pracy Socjalnej. To święto ma przypominać o działaniu służb społecznych, a zwłaszcza pracowników socjalnych, dzięki którym wiele osób zmienia swoje życie. W gdańskim MOPRz-e pracuje 210 takich specjalistek i specjalistów.  
21.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W centrum widać dwoje ludzi w ochronnych fartuchach i maseczkach ochronnych na twarzy. W tle drzewa, trawa, leśna polana. Osoby w maseczkach zaglądają wgłąb betonowej konstrukcji
Pracownicy gdańskiego MOPR cały rok prowadzą działania pomocowe m.in. dla osób w bezdomności, przebywających w miejscach niemieszkalnych - nz. podczas pandemii
fot. Archiwum MOPR

Światowy Dzień Zespołu Downa. Michał Milka pracuje dla Gdańska - zobacz jak

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Federację Pracowników Socjalnych. Prekursorami wspólnych działań byli pracownicy socjalni w Europie, zrzeszeni w organizacjach współpracujących w ramach Federacji. Każdego roku święto przypada w trzeci wtorek marca. Ma wymiar symboliczny i zawsze podkreśla ważność niełatwego zawodu w życiu społecznym. W bieżącym roku obchody dnia przebiegają pod hasłem „Poszanowanie różnorodności poprzez różne działania społeczne”.

- Pracownicy socjalni są trzonem służb społecznych - mówi Sylwia Ressel, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Pełnią ogromną rolę w życiu wielu rodzin, które dziś zmagają się z problemami, nie tylko dotyczącymi domowego budżetu ale też problemami psychicznymi, emocjonalnymi. Na przestrzeni lat zmieniła się sfera problemów, w których potrzebne jest wsparcie pracowników socjalnych, dużo więcej jest tych dotyczących psychiki, emocji, relacji, wychowywania dzieci. Dużo problemów mają też osoby samotne, bez wsparcia rodziny czy znajomych.  

Szukasz pomocy psychologicznej? Odwiedź nową stronę: wsparciewgdansku.pl

Jaki powinien być pracownik socjalny?

- Pozytywny wariat - żartuje Robert Klimczak, od 24 lat w MOPR, obecnie kierownik Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności w Ośrodku, wcześniej przez lata pracownik socjalny. - Na pewno musi mieć w sobie wewnętrzną chęć pomagania, spokój, empatię, cierpliwość, umiejętność oddzielenia sfery zawodowej od życia prywatnego. 

 

Dobryyyyyplakat

 

Jak mówi - sam nie miał, mimo długiego stażu, poczucia zniechęcenia czy wypalenia. Zawsze po chwili niemocy przychodziły nowe pomysły, nowe rozwiązania i znów był gotowy do “włażenia oknem po wyrzuceniu drzwiami”. 

W drodze do samodzielności. Gdańskie Centrum Integracji wspiera uchodźców z Ukrainy

- Pracuję od początku z osobami w bezdomności - mówi Robert Klimczak. - To są osoby skrajnie wykluczone, zwykle mają za sobą różną przeszłość, więc ważna jest też kwestia, żeby odsunąć to, co myślimy na drugi plan i widzieć po prostu człowieka, któremu chce się pomóc. Musiałem nauczyć się podążać za osobą, klientem, jak się u nas mówi, redukować szkody, iść małymi krokami, takimi które ta osoba może zrobić. Sukcesem jest zachęcenie osoby w bezdomności, żeby poszła do łaźni, wykąpała się i przebrała. Nie mówiąc już o takich sytuacjach, kiedy osoby w bezdomności znajdują pracę, układają sobie codzienne życie, znajdują mieszkanie lub korzystają z mieszkalnictwa wspieranego. To jest dla nas ogromna satysfakcja.       

- To powinna być osoba empatyczna, wrażliwa ale też silna, z grubą skórą - dodaje Sylwia Ressel - Lubiąca pracę z drugim człowiekiem, otwarta na współpracę i pomysły. Ta praca ubogaca, uczłowiecza. To czynienie dobra jakkolwiek górnolotnie by to zabrzmiało. 

Pracownicy socjalni gdańskiego MOPR. Jak wspierają na co dzień? 

Wsparcie dotyczy m.in. rodziców mniej zaradnych opiekuńczo i wychowawczo, pomoc samotnym osobom starszym i osobom z niepełnosprawnościami. Pracownicy pomagają też osobom w bezdomności, mieszkankom i mieszkańcom przeżywającym psychiczny, emocjonalny kryzys czy osobom z różnych przyczyn izolującym się społecznie. 

Grupa osób, kobiet i mężczyzn w różnym wieku stoi obok siebie, niektórzy się uśmiechają. Ubrani w ciepłe kurtki, z tyłu widać drzewa bez liści
Pracowniczki i pracownicy Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR w Gdańsku
fot. Izabela Tomaszewska MOPR w Gdańsku

Potrzebującym służą m.in. wsparciem finansowym, żywnościowym, rzeczowym, poradniczym w zakresie uzyskania niezbędnej np. specjalistycznej formy pomocy. Podpowiadają i oferują najprostsze, ale skuteczne rozwiązania życiowych problemów. Pracują z rodzinami, niosąc im niezbędne wsparcie, ale też pobudzając je do społecznej aktywności i do integracji. 

"Dom pod cisem" w Gdańsku. Bezpłatne wsparcie dla osób z demencją 

- Praca socjalna to też konsekwentne współdziałanie m.in. z asystentami rodzin, psychologami, przedstawicielami organizacji pozarządowych - dodaje Sylwia Ressel. - Z instytucjami miejskimi i z lokalną społecznością. Wojna w Ukrainie pokazała, jak istotne są działania podejmowane także przez specjalistki i specjalistów gdańskiego MOPR na rzecz uchodźczyń i uchodźców. Współpracując m.in. z innymi jednostkami miejskimi i organizacjami pozarządowymi otaczają wsparciem i troską każdą potrzebującą osobę, ale też integrują społecznie, bo to droga do samodzielności.

Ludzie z misją i charakterem. Posłuchaj podcastu 

W 2020 roku gdański MOPR obchodził 30-lecie działalności. Powstała wówczas strona jubileuszu, na której m.in. o swoim zaangażowaniu w działania na rzecz potrzebujących mieszkanek i mieszkańców opowiadają specjalistki i specjaliści Ośrodka. To wyjątkowi „ludzie z misją i z charakterem”. Co roku ich grono się powiększa. Co roku MOPR wybiera spośród swoich pracowniczek i pracowników kolejne osoby, które pracę traktują jak misję. Są kreatywni, nietuzinkowi i skuteczni w działaniach na rzecz drugiego człowieka. Nie boją się podejmować najtrudniejszych wyzwań, by jeszcze lepiej pomagać. Warto posłuchać podcastu, w którym specjalistki i specjaliści MOPR opowiadają m.in. o zawodowych sukcesach i porażkach, ale też jak praca w pomocy społecznej wpływa na ich życie prywatne.

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia