Od połowy października br. ponad 80 osób mieszkających w najbliższym Gdańska ośrodku dla cudzoziemców w Grupie pod Grudziądzem otrzymało status uchodźcy i grono to codziennie się powiększa. Są to głównie obywatele Afganistanu ewakuowani ze swojej ojczyzny przez rząd RP pomiędzy 24 a 26 sierpnia 2021 roku, ale również obywatele innych krajów m.in. Białorusi. Są wśród nich samodzielne osoby dorosłe, ale także wielopokoleniowe rodziny z małymi i nastoletnimi dziećmi.
Uchodźcy niebawem opuszczą ośrodek i staną przed wielkim wyzwaniem - co dalej? Fundacja Emic z Torunia oraz gdańskie Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek postanowiły im pomóc w usamodzielnianiu się w Polsce i realizują wspólną kampanię „Gość w dom...” – mieszkanie i praca dla uchodźców Gdańsk, Toruń, Bydgoszcz.
- Nie ma systemowej pomocy dla tych uchodźców. Jedyna opcja to pomoc oddolna i o taką apelujemy do wszystkich poruszonych obecną sytuacją na granicy z Białorusią. To jest ten moment, gdy można zrobić coś naprawdę konkretnego dla uchodźców - mówi Anna Kwaśnik z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. - Bez pomocy oni sobie tutaj prawdopodobnie nie poradzą.
Jak można pomóc (cytujemy za stroną kampanii na Fb):
Mieszkanie
Poszukujemy mieszkań we wskazanych miastach lub ich najbliższej okolicy, w lokalizacjach przystępnych cenowo. Mieszkania muszą być gotowe do zamieszkania (nie wymagające remontu), najlepiej z podstawowym wyposażeniem. Jeśli możesz wynająć / udostępnić swoje mieszkanie lub dom nieco poniżej stawek rynkowych lub / i możesz poczekać 2-3 miesiące na czynsz (lub kaucję) - wypełnij formularz zgłoszeniowy!
Mieszkania będą wynajmowane i opłacane bezpośrednio przez uchodźców. Moment po otrzymaniu decyzji o przyznaniu statusu uchodźcy jest bardzo trudny: trzeba się wyprowadzić z ośrodka dla cudzoziemców - wynająć mieszkanie i zapłacić kaucję, nie mając jeszcze pracy i pieniędzy w ramach Indywidualnego Programu Integracji (pieniądze przysługujące osobom o statusie uchodźcy wypłacane są z kilkumiesięcznym opóźnieniem).
Praca
Osoby z ośrodka w Grupie to w większości osoby ze średnim i wyższym wykształceniem, byli pracownicy wojska, administracji publicznej, banków i firm (posługują się językiem angielskim - red.). Poszukujemy wszelkich ofert pracy, nie tylko w wyuczonych zawodach. Dzięki szybkiemu podjęciu pracy możliwe będzie opłacenie czynszu i stawianie pierwszych kroków w Polsce. Jeśli masz ofertę pracy lub możesz pomóc w jej poszukiwaniu – wypełnij formularz zgłoszeniowy!
Wolontariat
Możesz wesprzeć uchodźców w inny sposób, np. zaangażować się w wolontariat wspierający ich w stawianiu pierwszych kroków i osiąganiu samodzielności w Polsce. Jeśli dysponujesz czasem i posługujesz się j. angielskim w stopniu komunikatywnym – wypełnij formularz zgłoszeniowy!
Wystarczy wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY i napisać, jaki rodzaj wsparcia oferujemy, organizatorzy kampanii będą się kontaktować z poszczególnymi osobami. Dodatkowych informacji udziela Przemysław Wyciechowski z Fundacji Emic: tel. 798 704 908, przemyslaw.wyciechowski@emic.com.pl
Wsparcie finansowe
Możesz wesprzeć uchodźców finansowo wpłacając pieniądze na konto Fundacji Emic. Zebrane środki przeznaczymy głównie na bezpośrednie wsparcie finansowe w wynajmie mieszkań, opłacenie kaucji i bony na zakup podstawowych produktów w trakcie oczekiwania na pieniądze wypłacane w ramach Indywidualnego Programu Integracji i możliwość podjęcia pracy.
Dane do przelewu: Fundacja Emic; nr konta 91 1020 5011 0000 9502 0292 5972; tytułem: Gość w dom
- Bardzo potrzebny będzie długofalowy wolontariat. Szukamy osób, które pomogą w codziennych sprawach: zadzwonią w sprawie ogłoszenia o pracę, czy wynajmu mieszkania, pomogą dogadać się w przychodni lub w szkole - wylicza Anna Kwaśnik. - Chodzi o to, żeby uchodźcy mieli poczucie, że ktoś ich wspiera na początku. Nie chodzi o to, by ich we wszystkim wyręczać. Będziemy ustalać zakres i zasady pomocy od wolontariuszy. Najpierw potrzebne są chęci i wstępne deklaracje zaangażowania.
Więcej informacji na Fb