• Start
  • Wiadomości
  • Poznaj nowy mural z historią - „Wyspiański taniec” na Wyspie Sobieszewskiej

Poznaj nowy mural z historią - „Wyspiański taniec” na Wyspie Sobieszewskiej

- Dowiedzieliśmy się, że w czasach minionych odbywały się tutaj potańcówki, dancingi i wesela - opowiadają Edward Pytlos i Oliwia Niewidziała, młodzi gdańscy artyści, autorzy kolorowego muralu znajdującego się przy ulicy Turystycznej 1, w ośrodku Drogowiec. Tematyka ściennego obrazu, liczącego aż 150 m2 powierzchni, nawiązuje do historii wczasowej Wyspy Sobieszewskiej.
06.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kolorowy mural na parterowym budynku wśród drzew
Barwne dzieło Edwarda Pytlosa i Oliwii Niewidziały odwołuje się do historii miejsca, w którym powstało
mat. artystów

 

 

- Nazwaliśmy mural „Wyspiański taniec” i namalowaliśmy go trochę w stylu pop art, inspirując się także szkołą polskiego plakatu z czasów PRL-u - opowiadają Edward Pytlos i Oliwia Niewidziała, którzy zostali zaproszeni do projektu przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. 

Mural ma przywoływać minione lata i wspomnienia: para w radosnym beztroskim tańcu, samotni tancerze i gapie, festynowe dekoracje, atmosfera przygody. Prace nad muralem trwały kilka dni.

- Zamalowaliśmy łącznie ponad 150 m2 powierzchni - zdradzają młodzi twórcy. - Czasami podchodzili do nas ludzie i wspominali dawne czasy, cieszyli się, że że tutaj znowu coś się dzieje. Nawet rozmawialiśmy z dwiema parami, które z rozrzewnieniem wspominały swoje wesela, zorganizowane w tym miejscu. Dziękujemy za możliwość wykonania tego muralu - cieszą się artyści.

Wielkogabarytowy obraz w miejskiej przestrzeni, zatytułowany „Wyspiański taniec” jest elementem projektu „Wyspa Drogowiec”, którego celem jest ponowne otwarcie go dla mieszkańców i turystów. W ostatnim czasie odbyła się tam Gdańska Noc Świętojańska, podczas której wystąpił zespół Enej. Artystycznych atrakcji w przyszłości będzie więcej - warto więc odwiedzać to miejsce regularnie. No i przede wszystkim, trzeba mural zaobaczyć z bliska.

- Wojciech Fangor w młodości współpracował także z targami (poznańskimi). Mamy nadzieję, że to nam dobrze wróży a nasz mural wkomponuje się w koloryt i magię Wyspy Sobieszewskiej - żartują autorzy i zapraszają do oglądania dzieła.

Zobacz materiał z powstawania dzieła i efekt końcowy:

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana